חזרה לדף התוצאות

חסין ז'ולייט /// חוקרת ספרות צרפתית וספרות עברית /// נולדה במקנס, מרוקו /// 19482010 /// גיל
כותב/ת הערך: מציאל שירה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עיון

שפות יצירה

עברית
צרפתית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-02-01 00:00:00

חוקרת ספרות צרפתית וספרות עברית
נולדה במכנאס, מרוקו, ועלתה לארץ ב-1962. למדה תואר ראשון בספרות צרפתית וכללית באוניברסיטת בר-אילן ונסעה להשלים את התואר השני והשלישי באוניברסיטת סורבון בפריז. עם סיום לימודיה שבה ארצה וחזרה ללמד באוניברסיטת בר-אילן בחוג לספרות משווה, שאליו השתייכה שנים רבות. היתה חברת סגל בכירה ועמדה בראש החוג.
פירסמה ארבעה ספרים, מסות ומאמרים רבים בצרפתית. רוב מחקריה עוסקים בחקר האסתטיקה של כתבי מרסל פרוסט ובתהליכי כתיבתם, וכן בזיקתם ליצירותיהם של בודלר ודוסטוייבסקי. נטלה חלק בכתיבת מילון אנציקלופדי שיצא לאור ב-2005 בפריז וזכה בפרס האקדמיה הצרפתית, וכן ערכה שתי חוברות על פרוסט בכתב העת היוקרתי La Revue des letters modernes.
כתבה גם מחקרים בספרות עברית, בהם מאמרים על הזיקה בין פרוסט לדוד שחר, ובין פרוסט לש"י עגנון, ומאמרים אחדים בתחום הוראת הספרות. ספרה הראשון בעברית, "שירה ומיתוס ביצירתה של דליה רביקוביץ" (עקד, 1989), מתמקד בזיקתם של מוטיבים בולטים בשירת המשוררת למורשות תרבותיות, ובייחוד למורשת היהודית. ספרה השני, אמנות ויהדות ביצירתו של פרוסט (1994), קושר את מושא רוב מחקריה עם היהדות. לטענתה, ההיבט היהודי מהותי להבנת העקרונות האסתטיים של פרוסט.
בשנותיה האחרונות חקרה טקסטים העוסקים בסיפור מות הקדושים של הנערה היהודייה סול סוליקה חשואל הצדיקה, בת טנג'יר שבמרוקו, שהוצאה להורג בעיר פאס ב-1934. ב-2010 חלתה חסין במחלה קשה וביקשה ממשה בר-אשר ללוות את הוצאת ספרה לאור. הספר סוליקה הצדקת הרוגת המלכות פורסם כשנתיים לאחר מותה (2012).

אבשלום, תמר. "שירת דליה רביקוביץ בראי המיתוס". "אפיריון" 23-22. 1992. 26-24; חסין, ז'ולייט. "על הספר: '"שירה ומיתוס ביצירתה של דליה רביקוביץ": שיחה עם ז'ולייט חסין". "פסיפס" 7. 1989. 13; לחמן, לילך. "שני נוסחים שתי גישות: על ספרה של ז'ולייט חסין 'אמנות ויהדות ביצירתו של פרוסט"'. "הארץ" תרבות וספרות. 6.7.1994. 7, 15.

שירה מציאל

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אמנות ויהדות ביצירתו של פרוסט וליקה הצדקת הרוגת המלכות, שירה ומיתוס ביצירתה של דליה רביקוביץ

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

אפיריון, הארץ, פסיפס

תגיות חופשיות

הגירה, ספרות צרפתית

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת בר-אילן
אוניברסיטת הסורבון

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות כללית
ספרות צרפתית

בקשר ספרותי עם
בר-אשר משה

תחומי מחקר
ספרות

עיר או ארץ מגורים
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות