חזרה לדף התוצאות

חנוך ליהי /// משוררת, סופרת ותסריטאית /// נולדה בראש פינה, ישראל /// 1951 /// גיל: 72
כותב/ת הערך: שבת-נדיר הדס

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

אוטוביוגרפיה וממואר
רומן

תחומי יצירה

פרוזה
שירה
תסריטאות

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-02-01 00:00:00

משוררת, סופרת ותסריטאית
נולדה במושבה ראש פינה למשפחת עפרון. נכדתו של פרופ' גדעון מר: מומחה בעל שם עולמי שחקר את מחלת המלריה בארץ והיה מממציאי התרופה למחלה. עם מות הסב עברה עם משפחתה לפתח תקווה. היתה נשואה לזמר ולמלחין שלום חנוך. היא אחותו של המלחין והזמר רן עפרון ואמה של מאיה חנוך, תסריטאית, במאית, סופרת ומשוררת. עבדה בטלוויזיה הישראלית. הפיקה כמה סרטים. אחד מהם, "אדם צירקוס", מבוסס על תהליך עיבוד הספר "אדם בן כלב" מאת יורם קניוק למחזה בתיאטרון "גשר" (1994).
כתבה שני ספרי שירה: "בגובה החיטה" (כתר, 1992) ו"מתוך התנאים" (1999). מקורות ההשראה של שירתה הם שירתם של אבות ישורון ויונה וולך. פואטיקת ה"פיגומים" משירתו של ישורון הופכת בשירתה להריסות של מרחב גופה הנשי: הרחם קרוע, מתפורר, מתפרץ, מעיד על מציאות הרסנית. בעוד שבספרה הראשון הגוף מתפרק ונשבר לרסיסים, בספרה השני, "מתוך התנאים", היא מבקשת "לייצר התערטלות": הפירוק והשבירה הופכים לאמצעי להסרת מסכות ולניסיון לחשוף את ה"אני" העירום הנשי ובה בעת להפשיט את המציאות ממסכותיה היומיומיות.
הרומן שכתבה, "סעיף צ'לו" (2005), הוא אוטוביוגרפי בחלקו. העלילה מתמקדת בשבוע בין יום השואה ליום הזיכרון, שבו עוברת הגיבורה מסע המכוון אותה לקראת פגישה מחודשת עם עברה, עם המושבה שבה נולדה ועם מקום קבורתו של אביה. אחיה, רן עפרון, הפיק עמה תקליט מספר שיריה השני: "מתוך התנאים": רן עפרון שר ליהי חנוך (2005). ב-2012 ראה אור ספרה "בעירום מלא שכתוב כיומן תיעודי-אישי".

וייכרט, רפי. "הכל ולא כלום". "ידיעות אחרונות" לשבת. 5.7.1991. 25; מלמד, אריאנה. "הפחד לשתוק". "חדשות" מוסף. 4.4.1991. 42.

הדס שבת-נדיר

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אדם בן כלב, אדם צירקוס, בגובה החיטה, בעירום מלא שכתוב כיומן תיעודי-אישי, מתוך התנאים, מתוך התנאים: רן עפרון שר ליהי חנוך, סעיף צ'לו

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

חדשות, ידיעות אחרונות

תגיות חופשיות

מיניות

מידע כללי

בקשר ספרותי עם
עפרון רן

משפיעים
אבות ישורון
יונה וולך

עיר או ארץ מגורים
ישראל
פתח תקווה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
41 (1992)

רקע משפחתי

היתה נשואה לזמר ולמלחין שלום חנוך| אמה של מאיה חנוך, תסריטאית, במאית, סופרת ומשוררת.

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות