חזרה לדף התוצאות

זיידמן בוריס /// סופר /// נולד בקישינב, ברה''מ /// 1963 /// גיל: 60
כותב/ת הערך: נטקוביץ' סבטלנה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

פרוזה

פרסים

מועמד/ת לפרס ספיר ברשימה הקצרה
פרס אקו"ם

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-02-01 00:00:00

סופר
נולד בקישינב, ברית המועצות. ב-1975 עלה ארצה עם הוריו, למד בתיכון "עירוני ד"' בתל אביב ובשנים 1984-1989 במחלקה לתקשורת חזותית ב"בצלאל". לאורך שנות התשעים ניהל סטודיו עצמאי לעיצוב גרפי ובשנים 1997-2004 עבד כמעצב ורעיונאי בשורה של משרדי פרסום מובילים. עם פרישתו מהזרם המרכזי של ענף הפרסום פתח משרד מיתוג עצמאי במשגב והחל מחלק את זמנו בין תל אביב לגליל. מרצה לתקשורת חזותית ולכתיבה יוצרת ב"בצלאל", במכללת הגליל המערבי ובמכללת אריאל.
משבר הקריירה שבא בעקבות סיום עבודתו כפרסומאי שכיר הוליד את רומן הביכורים שלו, "המינגוויי וגשם הציפורים המתות" (עם עובד, 2006). הספר זכה בפרס אקו"ם ליצירת ביכורים (2005), היה מחמשת המועמדים הסופיים לפרס ספיר (2008), זכה בפרס ויצ"ו-איטליה (2009) ותורגם לכמה שפות. ב-2010 פירסם את הרומן "שפה שסועה" ואת התרגום לנובלת הנעורים של פושקין "בת קפיטן".
שני הרומנים של זיידמן מהווים סדרה אוטוביוגרפית הסובבת סביב דמותו של טל שני (טוליק שניידרמן לשעבר), אלטר-אגו בדיוני של הסופר. דרך זיכרונותיו, עלילותיו והגיגיו של טל עוסק זיידמן בסוגיות הקשורות בכינון ובעיצוב הזהות היהודית, הזהות הישראלית והזהות הגברית. גיבורו של זיידמן מעוצב כזר אינטימי העומד על קו התפר שבין התרבויות השונות, הקודים החברתיים והלשונות. חוויות הילדות הסובייטית, טראומת השואה, ההגירה והשירות הצבאי בשטחים מתקיימות בתודעתו באותו מישור, תוך דיאלוג והתנגשות בלתי פוסקת ביניהן. אצלו דווקא אי-השייכות, הגעגוע והספק המתמיד מהווים את הגרעין הפורה והיציב ביותר של הזהות. סיפורי המעשה בספריו מתמקדים בסימון גבולות בין המרכז לשוליים. לעומת זאת, הלשון משמשת לו כאמצעי לכונן מרחב אוטופי של הכלה, חסר גבולות והיררכיות. העברית הישראלית הצברית שלו מתקיימת בהרמוניה עם הרוסית, היידיש, הערבית, האנגלית והצרפתית. היא מאפשרת להן להתקיים במרחבה, ותוך כדי כך עוברת בעצמה שינוי והזרה.

ידלין, נעה. "אני בוגד". "מעריב" סופשבוע. 23.2.2007. 54-58; קופרבוים, רונה. "ישראלי אסלי". "ידיעות אחרונות" 7 לילות. 21.5.2010. 18.

סבטלנה נטקוביץ'

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

בת קפיטן, המינגוויי וגשם הציפורים המתות, שפה שסועה

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

ידיעות אחרונות, מעריב

תגיות חופשיות

הגירה, העלייה מרוסיה, מגדר, רב-תרבותיות, שואה (נושא יצירה), שוליים

מידע כללי

שפות תרגום
מספר שפות

תארים אקדמיים
ראשון

מוסדות אקדמיים
בצלאל

תחומי לימוד אקדמיים
תקשורת חזותית

עיר או ארץ מגורים
תל אביב

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
43 (2006)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות