חזרה לדף התוצאות

ורד בן /// סופר /// נולד באזור, ישראל /// 1978 /// גיל: 45
כותב/ת הערך: שטרס חן

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

פרוזה

פרסים

מועמד/ת לפרס ספיר ברשימה הארוכה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2019-01-01 00:00:00

סופר
נולד באזור. למד משפטים באוניברסיטה העברית בירושלים וכיום עורך דין. בתקופת לימודיו ערך את עיתון הסטודנטים "פי האתון". זכה בתחרות הסיפור הקצר "של מקור ראשון" לשנת 2005.
הרומן הראשון שלו, "כלבי קיץ", ראה אור ב-2006 בהוצאת בבל. עלילת הרומן מתרחשת בעיירה השוכנת לרגלי הר ה"חירייה" בקיץ ישראלי אופייני, ודמויותיה הן מהגרים ו"אאוטסיידרים", שהפכו לחלק בלתי נפרד מהנוף האנושי המקומי. יחד עם זאת, הרומן חורג ממתכונת של רומן ריאליסטי: המרחב המעוצב מקבל ממדים מיתיים ודמויותיו הן פיתוחים שונים של דמות הקדוש-הטמא. המערך התמטי והסמלי של הרומן מושתת על תפיסת עולם הומניסטית המדגישה את הגרעין המשותף של בני האנוש, אשר נאלצים לשרוד בעולם קשה ואלים, ומוצאים נחמה פורתא בקשרים עם הזולת.
סגנון הרומן ממזג בין לשונות ומשלבי לשון שונים: לשון המספר גבוהה ופיגורטיבית ולשונותיהן של דמויותיו המהגרות, עשויות עברית עילגת ושברי מילים וקללות ברוסית. זיקתו של הרומן לספרות העברית ניכרת בעיצוב המרחב השולי המזכיר את הרומנים של קנז ובעיצוב הדמויות האפלפלדי, וכן בהשתלבותו במגמה של ייצוג תתי-לשונות, שרווחת בספרות הישראלית של שנות האלפיים. הרומן התקבל על ידי הביקורת כספר ביכורים מרשים.
ספרו השני של ורד, "איך הכנתי את עצמי למלחמה", ראה אור ב-2011. ברומן זה נפרש תהליך התבגרותו של נער יתום ומסוגר בשם נוני, אשר נפגש בחוף הים עם הילד ראא'ד. הספר בנוי במבנה מפוצל, המאיר את הצד הישראלי ואת רצועת עזה, לחליפין. ברומן נבחנת שאלת המפגש האישי והבלתי אמצעי, בעולם רווי אלימות ומסכות. "איך הכנתי את עצמי למלחמה" היה ברשימה הארוכה של פרס ספיר לשנת 2011.

דותן, קרן. "נחישותה של נערה חיוורת ועולמו המסוייט של ענק בודד". "הארץ" ספרים. 6.12.2006. 4; הרצוג, עמרי. "חדל אש". "הארץ" ספרים. 18.5.2011.

חן שטרס

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

איך הכנתי את עצמי למלחמה, כלבי קיץ, פי האתון, של מקור ראשון

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

תגיות חופשיות

אלימות, הגירה, הומניזם, הסכסוך הישראלי-פלסטיני, מיתולוגיה, רב-קוליות, שוליים

מידע כללי

תארים אקדמיים
ראשון

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
משפטים

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
28 (2006)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות