חזרה לדף התוצאות

ורדי יואב /// משורר ומתרגם /// נולד בחיפה, ישראל /// 1944 /// גיל: 79
כותב/ת הערך: פז יובל

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

תחומי יצירה

עיון
שירה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2019-01-01 00:00:00

משורר ומתרגם
נולד בחיפה וגדל בקריית טבעון. למד בבית הספר התיכון ע"ש גרינברג. התגייס לצה"ל ב-1962 ושירת כלוחם בנח"ל המוצנח. למד באוניברסיטת תל-אביב לתואר ראשון ושני במדעי החברה ועבד כאיש משאבי אנוש בתע"ש. רכש תואר שלישי בהתנהגות ארגונית באוניברסיטת קורנל, ארה"ב. עם שובו ארצה (1980) היה למרצה בחוג ללימודי עבודה באוניברסיטת תל-אביב. מאז 2006 מכהן כפרופסור אורח במכללות בארץ ובמוסדות אקדמיים בחו"ל. מתגורר במושב בצרה בשרון.
פרסומו הראשון היה הספר "אולי לאהוב" (1993, מרתף 29 ליד עקד), קובץ שירים המעלה הרהורי אהבה הנסמכים על תיאורי טבע, שהוא לפרקים הרמוני ולפרקים סוער. בספרו השני "זמנים" (1999) נמשך העיסוק בביטויי האהבה השונים, אלא שכאן היא מכילה, בנוסף להתפעלות מהאישה האהובה, גם את קסם ההורות, הממלא את הזוגיות ומסמן את המשכה. בספר יש גם שירים שעניינם הרהור במושג הזמן, המשמש כציר מרכזי בעריכת חשבון הנפש של אמצע החיים, הכולל גם ניסיון למפות את מקומה של הכתיבה בעולמו של הדובר.
בספרו "בעין סערה" (2003) שירים המשקפים סערות פנימיות בעקבות מפגשים מאוחרים עם הילדות, לצד ביטויי התמודדות עם הזקנה. שירים אחרים מתארים חוויות טבע מנופי ארה"ב, צפייה ביצירות אמנות ומחשבות על היצירה השירית. בספרו "אלמוגי הזמן" (2007) שני שערים: "אמריקה אמריקה", שבמרכזו שירים המדמים את אמריקה לאיתקה של המשורר, הנשקפת דרך תיאורי טבע ייחודיים; ו"מרוב געגועים", המשרטט את הגעגועים לאיתקה לאחר השיבה ממנה, ובאופן סמלי את הכמיהה אל הנדודים וההרפתקה במחוזות זרים.
שירתו מאופיינת במתח בין העידן הסוער של ימינו לבין תקופות וחוויות מעידן רומנטי ונאיבי המשקף את שנות החמישים. האהבה על פניה השונים תופסת מקום מרכזי ביצירתו. משיריו עולה עמדה דואלית של יליד הארץ ובן-תרבותה, המבלה שנים רבות בארה"ב וסופג את תרבותה ואת שפתה.
ספריו הנוספים: "שירים של תום" (2001); "אומרים שירה" (2005); "אפשר גם לכתוב על פריס" (2012) ובחגווי הלב (2016). תרגם מאנגלית (עם מכבית מלכין) משירת אמריקה, למשל ויליאם קרלוס ויליאמס ובילי קולינס.

שטינברג, שרה. "חובק עצים בערומם". "פסיפס" 26. 1994. 39; שתל, שמואל. "מאיתקה ובחזרה". "עתון 77" 330. מאי-יוני 2008. 11.

יובל פז

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אולי לאהוב, אומרים שירה, אלמוגי הזמן, אפשר גם לכתוב על פריס, בעין סערה, זמנים, שירים של תום

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

עתון 77, פסיפס

תגיות חופשיות

אמנות פלסטית, טבע, מיתולוגיה יוונית

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת קורנל
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
התנהגות ארגונית
מדעי החברה

בקשר ספרותי עם
מלכין מכבית

עיר או ארץ מגורים
ארה"ב
יקריית טבעון
מושב בצרה
שראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
49 (1993)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות