חזרה לדף התוצאות

וקסמן יוסי /// סופר /// נולד ביפו, ישראל /// 1959 /// גיל: 64
כותב/ת הערך: ציגלר עליזה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons צילום שרית קרופקה-ויינגרטן

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

איור
אמנות
ספרות ילדים
פרוזה

פרסים

פרס אקו"ם

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

נעם קרון
תאריך עדכון אחרון: 1/2021

סופר
נולד ביפו, גדל בירושלים, למד בבית הספר התיכון ע"ש רנה קסין. בצה"ל שירת במודיעין שדה בסיני. לאחר שחרורו למד פילוסופיה ותולדות האמנות באוניברסיטה העברית בירושלים. בוגר המחלקות לעיצוב גרפי וּוידיאו-ארט באקדמיה "בצלאל". הוא בעליו של משרד לעיצוב. מעצב ומצייר ספרי ילדים.
את דרכו כסופר החל בפרסום שני ספרי ילדים: "ספר המכשפות השלם" (1995) ו"ספר הערפדים השלם" (1995). ספרו הראשון למבוגרים, "אלכסנדריה יקירתי" (כתר, 1998), עוסק ביחסים הומוסקסואליים. זהו ספר צבעוני ומשעשע המספר על מסעם של שלושה הומואים באלכסנדריה ובחיפה. ירון פלג (1993) כתב עליו כי "מעבר להומור ולסגנוּן הספרותי יש בתיאורים החושפניים גם ממד אנתרופולוגי, ההופך אותם למסמך נדיר למדי בספרות העברית, פרק בתולדותיה של תת-התרבות ההומוסקסואלית בישראל".
ספרו השני, "אל נא תאמר לי שלום" (1999), הוא רומן טרגי, אך כדרכו של וקסמן גם אבסורדי ומצחיק. גיבורתו, יהלומה לוי, היא ספרדייה ילידת היישוב הישן בירושלים, שסיפורה הנפתל ורצוף העלילות נפרש בספר מיום לידתה ועד אחרי מותה. ב-2002 ראה אור "ויהי סיפור", הספר השלישי והשלם ביותר של וקסמן עד אז. במרכז עלילתו מכונית סיטרואן המשתוללת ברחובות תל אביב, ומטרת נסיעתה מתבררת רק בסוף הספר. הספר כולל סיפורים צבעוניים, אבסורדיים ומשעשעים על שלוש נשים, ילדה פגומה אחת, שני אחיה ואלוהים אחד שמת מצחוק. הספר משקף בתיאורים כביכול אבסורדיים ולמעשה מציאותיים מאוד את החברה הישראלית, על ריבוי פניה.
ספרו הרביעי, "ליבּשֶן" (2004), זכה עוד לפני הופעתו בפרס אקו"ם לשנת 2003 לכתב יד המוגש בעילום שם, וכן במענק מטעם הקרן לקולנוע ישראלי לפיתוח תסריט על פי הספר. הרומן מספר את סיפור אהבתם הבלתי-אפשרית והלא-הגיונית של זקנה ניצולת שואה וגבר צעיר הגר בשכנותה. שופטי פרס אקו"ם (חיים באר, אלי הירש, סביון ליברכט) כתבו על הספר: "בעזרת יכולתו הלשונית, כישרון המצאה מפתיע וחוש נדיר לאיזונים רגשיים ואסתטיים, מצליח וקסמן להפוך את אזור הדמדומים שגיבורי הספר פועלים בתוכו לעולם עשיר במשמעויות, מעורר אמון ואפילו מלא אור".
"השחקנית – מלודרמה בשלוש מערכות" (2007), שזכה לשבחי המבקרים, מספר את סיפור אהבתם-שנאתם של המספר ואחותו, שחקנית מפורסמת. זהו גם סיפור על הקשר המבלבל שבין הדרמה לחיים. רומן טרגי-קומי, גדוש ברגשות עזים ומתובל בהומור.
ב-2015 יצא ספרו תולדות האמנות. בספר זה פורש וקסמן, באמצעות שלל קולות, את סיפורו של כפר האומנים עין הוד, תוך התמקדות בסיפורם של זוג אומנים אשר נאלצו לנטוש את ביתם בעקבות השריפה בכרמל. ב-2018 יצא ספרו "אסתר של הסיגריות" וב-2020 יצא ספרו האחרון עד כה "מרוב תשוקה", המתאר יחסי אהבה הומוסקסואלים.

פלג, ירון. "דרך גבר". תל אביב: שופרא לספרות יפה. 2003. 41-39; לויט, ענת. "משחק החיים". "גלובס" תרבות. 6.8.2007. 21; אביטוב, ירון. "דאס איסט גוט". "מעריב" זמן השרון. 15.10.2004.

עליזה ציגלר

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אל נא תאמר לי שלום, אלכסנדריה יקירתי, השחקנית – מלודרמה בשלוש מערכות, ויהי סיפור, ליבּשֶן, ספר המכשפות השלם, ספר הערפדים השלם

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

גלובס, דרך גבר, מעריב

תגיות חופשיות

אבסורד, אמנות פלסטית, הומוסקסואליות, ציור, שואה (נושא יצירה)

מידע כללי

תארים אקדמיים
ראשון

מוסדות אקדמיים
בצלאל
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
אמנות
וידאו ארט
עיצוב גרפי
פילוסופיה
תולדות האמנות

עיר או ארץ מגורים
ירושלים
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
31 (1990)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות