חזרה לדף התוצאות

וילף מיכאל /// מבקר, סופר, משורר וביבליוגרף /// נולד בפולין /// 19371997 /// גיל
כותב/ת הערך: בר-יצחק חן

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר

תחומי יצירה

ביקורת
פרוזה
שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-11-01 00:00:00

מבקר, סופר, משורר וביבליוגרף
נולד בפולין, עלה לארץ ב-1957. בוגר האוניברסיטה העברית בירושלים במקרא ובספרות עברית. עבד כספרן אקדמאי, וכתב ביקורות ספרות שהתפרסמו בכתבי עת ובעיתונות היומית.
נודע בעיקר כמבקר ספרות, ופירסם עשרות ביקורות, שעסקו בעיקר ביצירות פרוזה ודרמה, הן מהספרות העברית והן מספרות העולם. רוב רשימות הביקורת שלו התפרסמו בשנות השבעים, השמונים והתשעים, בעיקר ב"מאזניים" וב"על המשמר", אך גם בכתבי העת "בשער", "גזית" ו"האומה". אסופת ביקורות קצרה שלו, תחת הכותרת "מחאג' עד נוודים", התפרסמה ב-1974 בהוצאת אוניברסיטת חיפה. רשימות הביקורת שלו מאופיינות בזיהוי חד מבט של תבניות עומק ביצירות שבחר לדון בהן, ובסימון מלומד ומקורי של הזיקות הנטוות בהן בין סוגיות נפשיות וחברתיות.
כתב שתי ביבליוגרפיות מקיפות על הספרות העברית: ב-1968 התפרסמה "הסיפורת העברית ההיסטורית", ביבליוגרפיה של רומנים וסיפורים קצרים העוסקים בנושאים היסטוריים, הכוללת גם פרק אחד העוסק במחזאות היסטורית. שנה לאחר מכן התפרסמה "המחזאות הישראלית המקורית, תש"ח-תשכ"ח", ביבליוגרפיה יסודית המכנסת את המחזות העבריים שפורסמו בשני העשורים הראשונים למדינה, וכוללת הפניות למחקרים שנכתבו על כל אחד מהם, וכן למחקרים הנוגעים למחזאות ולתיאטרון הישראליים בכלל.
עסק גם בכתיבה יצירתית, ובמהלך השנים פירסם מסיפוריו בדף לספרות של "על המשמר" ובכתבי העת "גזית", "האומה", "עתון 77", "בצרון" ו"שדמות". רבים מסיפורים אלה קובצו בהמשך באחד משלושת קובצי הסיפורים הקצרים שפירסם. ספר הפרוזה הראשון שלו, "השריפה באלכסנדריה", התפרסם בהוצאת אלף ב-1973, וכלל שני סיפורים קצרים ושלושה מחזות. ספרו השני, "אישה בשרב", שכלל גם הוא סיפורים קצרים, התפרסם ב-1975. ספר הפרוזה השלישי שלו, "מעשה באשת השוחט" (1992), כולל סיפורים קצרים, שחלקם הופיעו גם בספריו הקודמים. בסיפוריו בולטים נושאים הקשורים להיסטוריה ולהווה של העם היהודי, נושאים הקשורים להוויה הישראלית והצבאית, וכן יחסי גברים ונשים והיחס בין המציאות להזיה ולדמיון. בספרו האחרון מופיעים גם סיפורים המתארים ילדות בפולין בתקופת מלחמת העולם השנייה ולאחריה.
פירסם גם ספר שירה, "צור עיר של אניות" (1974). רוב השירים בספר מתרחשים במרחב הגיאוגרפי של המזרח הקדום וכוללים דמויות תנ"כיות ואלוזיות רבות. הספר כולל גם כמה תרגומים מהשירה הפולנית.

צור, יגאל. "בין היגד לסיפור". "על המשמר". 15.5.1992. 20.

חן בר יצחק

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אישה בשרב, בצרון, בשער, גזית, האומה, המחזאות הישראלית המקורית, תש"ח-תשכ"ח, הסיפורת העברית ההיסטורית, השריפה באלכסנדריה, מאזניים, מחאג' עד נוודים, מעשה באשת השוחט, על המשמר, עתון 77, צור עיר של אניות, שדמות

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

על המשמר

תגיות חופשיות

מקרא, צבא

מידע כללי

תארים אקדמיים
ראשון

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
מקרא
ספרות
ספרות עברית

עיר או ארץ מגורים
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
36 (1973)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *