חזרה לדף התוצאות

וולפסון עדי /// משורר /// נולד בערד, ישראל /// 1971 /// גיל: 53
כותב/ת הערך: מאירי גלעד

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons צילום: עוזי קרן

תחומי יצירה

שירה

פרסים

פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-11-01 00:00:00

משורר
נולד, גדל והתחנך בערד. תואר ראשון, שני ותואר דוקטור עשה במחלקה להנדסה כימית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. הוא ראש המחלקה להנדסה כימית במכללה האקדמית להנדסה "סמי שמעון", קמפוס באר שבע. עוסק במחקר בנושא הכימיה הירוקה, פעיל ומוביל את ההטמעה של תרבות הסביבה בחינוך, בקהילה, בתעשייה ובקרב מקבלי ההחלטות. בעל טור קבוע בענייני הסביבה, בעבר ב-nrg וכיום ב-ynet. זכה באות הגלובוס הירוק למתנדב ב-2014, ובתואר יקיר העיר באר שבע ב-2017.
שיריו התפרסמו לראשונה ב"עתון 77" (גיליון 174, יולי 1994): "ניסיון", "מבול", "בראשית", "תהום". שלושת האחרונים פורסמו בספרו הראשון, "שירים בארבעה ממדים" (חלונות, 1997). וולפסון הוא מחלוצי האקו-פואטיקה בארץ. נושאי שירתו אופייניים לשירה הלירית: אהבה, ילדות, אבהות, נוף, הגות וארספואטיקה, לצד עיסוק בסביבה ובהשפעותיה. מוטיב ייחודי לשירתו הוא שילוב מטפורי של ז'רגון המדעים המדויקים בדיון על נושאים אלה. הז'רגון המדעי בא לידי ביטוי הן בהקשרים קרובים, למשל רפואיים, כמו לידת ילד, והן ברחוקים, למשל ארוטיים וקיומיים. כך, שורות הפתיחה בשיר "פרפר": "טְבִיעוֹת הַצֹּפֶן הַגֶּנֶטִי/ רְשׁוּמוֹת בְּגוּפֵנוּ/ כְּקַעֲקוּעַ" ("בגוף אחד", 2000). יש לציין שהשיר לקוח ממחזור ארוך המכונה "תאומים" והמתאר את מערכת היחסים הפיזית, הביוגרפית והמיתית בין הדובר לאחיו התאום. ולכן יש להבין את הקעקוע הגנטי בהקשר מורכב – פלאי (כמעט מיסטי), מדעי, פואטי (רישום צופן) – של דמיון חיצוני בין תאומים. דוגמה אחרת היא מיזוג שדות סמנטיים מנוגדים לכאורה, של מדע ואהבה, כמו, למשל, בית זה בשיר "סוֹף עוֹנָה": "בַּמַּעְבָּדָה שֶׁלִּי/ מוּלֶקוּלוֹת עוֹשׂוֹת/ אַהֲבָה/ וְאֶלֶקְטְרוֹנִים מִזְדַּוְּגִים" (שם). אמנות השיר שלו מאופיינת בפיגורטיביות, בלשון דיבור, בנטייה לצורות פתוחות ובהיעדר סדירות מצלולית. עד כה הוציא חמישה ספרי שירה: "שירים בארבעה ממדים" (1997), "בגוף אחד" (2000), אני שלישי (2013), מטמון – שירים ומסלולי טיול בבאר שבע (יחד עם מסלולי טיול של זאב זיון ותמונות של גואל דרורי, 2015) ואויקוס (2018).
זכה בפרס הקרן על שם רון אדלר מטעם אוניברסיטת חיפה (1999), בפרס לפרסום ספר שירה בסדרת "מפתנים" מטעם המחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב (1999), ובפרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול ז"ל לשנת 2017.

ברונובסקי, יורם [רשת, יוחנן]. "שירה: שבוע של ספרים". "הארץ" תרבות וספרות. 11.7.1997. ד'2.

גלעד מאירי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

בגוף אחד, עתון 77, שירים בארבעה ממדים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

תגיות חופשיות

טבע, מדע, נוף, שירה לירית

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

תחומי לימוד אקדמיים
הנדסה
הנדסה כימית

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
26 (1997)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

[contact-form-7 id="4" title="הצעת תיקון"]

הערה חשובה

הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

נגישות