חזרה לדף התוצאות

ווֹיסלבסקי צבי /// חוקר ספרות ותרבות, עורך ומתרגם /// נולד בגראייבה, פולין /// 18891957 /// גיל
כותב/ת הערך: גוברין נורית

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

מסה
עיון
עריכה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-11-01 00:00:00

חוקר ספרות ותרבות, עורך ומתרגם
נולד בגראייבה, פולין. התייתם בגיל שלוש וחצי מאביו וגדל בעוני בבית אמו, שפירנסה מחנות המכולת שלה את חמשת ילדיה. למד בישיבות טלז וראדין שבליטא. ב-1906 הגיע ל"ישיבה הגדולה" באודסה, שבראשה עמד ר' חיים טשרנוביץ ("רב צעיר"), ולמד בה ארבע שנים. שם החלה פעילותו ההגותית והספרותית, יחד עם חבריו ללימודים, בהם יחזקאל קויפמן. ב-1909 עבר לפטרבורג, לאקדמיה למדעי היהדות שהקים הברון דוד גינצבורג, ולמד "שיעורים בידיעת המזרח". ב-1912 חזר לאודסה ועסק בצורכי ציבור בקרב הנוער ובהוראה בעיירות אוקראינה. ב-1917 השתקע בעיירה סקווירה, לקח חלק פעיל בפולמוסים ונאבק כציוני בקומוניסטים וב"בוּנד". ראשית פרסומו ב"השילוח" ל"ה, 1918, בנושאים פובליציסטיים לאומיים-ציוניים. למד באוניברסיטת אודסה (1919). ב-1921 היה בקבוצת הסופרים העברים שעזבה את ברית המועצות, בעזרתו של גורקי, יחד עם משפחות ביאליק, רבניצקי ואחרים. השתתף בקונגרס הציוני הי"ב בקארלסבאד (1921). השתקע בברלין, עד עלייתו לארץ ב-1934. בשנים 1921-1923 שימש כמזכיר הוצאת דביר בהנהלתו של ביאליק. פירסם בקביעות מסות, פובליציסטיקה והגות בעיתונות "התקופה" ("העולם"; "התקופה"; "רימון"). המשיך בלימודיו האקדמיים וקיבל תואר דוקטור לפילוסופיה בסוציולוגיה ב-1931 מאוניברסיטת ברלין. נושא העבודה: "משנת זימל על רוח הרכושנות" (תורגם לעברית והובא לדפוס על ידי ישורון קשת, 1966). ב-1934 עלה לארץ ישראל ומאז עסק בפעילות ספרותית ענפה בתחום המסה, ההגות, הביקורת, העריכה, התרגום.
מספריו: "חבלי תרבות: מחקר סוציולוגי בבעיות אומה ולשון" (1946); "אורות בדרך: מסות על אישים", בצירוף זיכרונות וביוגרפיה מאת ג' קרסל (1960); "הרומאן והנובילה בספרות המאה ה-19: מחקר סוציולוגי" (1961). לאחר פטירתו כונסו כתביו בידי רעייתו דבורה וויסלבסקי.
יסד וערך בברלין, יחד עם א"ד פרידמן, את הרבעון לביקורת ולביבליוגרפיה "עין הקורא" (1923). בשנים 1923-1924 היה חבר מערכת "העולם". יסד וערך, יחד עם חיים גרינברג, את הירחון לחינוך ולתרבות "עתידנו" (1924). בשנים 1942-1947 היה מעורכי "מאזניים". ערך ספרים רבים בהוצאות שונות, ובמיוחד בהוצאת מוסד ביאליק. מהספרים שערך: "כל כתבי הרצל" בעשרים כרכים (1956). תירגם, בין השאר, מכתביהם של הרמן כהן, פרויד, שופנהאואר, קרל מרקס ומרטין בובר.
היה מן הראשונים, אם לא הראשון בעברית, בגישתו הסוציולוגית למחקר התרבות והספרות הכללית והעברית, "הסוציולוגיה של הדעת" כניסוחו. גדליה אלקושי (1966) ניסח את ייחודו של וויסלבסקי ומאפייני כתיבתו והגותו: "אמן המסה הפילוסופית-סוציולוגית, המתחקה על אבות-מגמות בתרבות האנושית ושואפת לחשוף את הזיקות הפנימיות שבין רשויות המחשבה, החיים והספרות". עיקר חידושיו וחשיבותו בכך ש"התבסס על הסוציולוגיה של הדעת, החותרת לתיאור הרקע החברתי, לבירור מגמות הדור ולניתוח רוח הזמן". חקירותיו "בתמורות הרוחניות-חברתיות בחיי ישראל בדורות האחרונים, משובצות בתוך מסגרת תרבותית-כללית, ומוארות על רקע ההתרחשויות הרוחניות-חברתיות באירופה בזמן החדש". "התבלט כפולמוסן חריף ונטול כל נטייה לפשרנות".
שלושת ערכי היסוד במִשנתו היו: מורשת הרצל; הלשון העברית; עקרון החירות: חירות הפרט וחירות הכלל. מסותיו כתובות מתוך הרגשת שליחות. משפטיו מורכבים ולעתים מפותלים, בהשפעת הגותם של פילוסופים וסוציולוגים גרמנים. לשונו חגיגית, ציורית, מתברכת בעידון ובפיוט.

אלקושי, גדליה. נחלת צבי: ביבליאוגראפיה מוערת של כתבי ד"ר צבי וויסלבסקי ושל הספרות
עליו. ירושלים: עכשיו. 1966; בובר, מרטין ואחרים. "עטרת צבי. על ד"ר צבי ווֹיסלבסקי, האיש והגותו". ירושלים: קריית ספר. 1962.

נורית גוברין

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אורות בדרך: מסות על אישים, העולם, הרומאן והנובילה בספרות המאה ה-19: מחקר סוציולוגי, השילוח, התקופה, חבלי תרבות: מחקר סוציולוגי בבעיות אומה ולשון, כל כתבי הרצל, מאזניים, משנת זימל על רוח הרכושנות, עין הקורא, עתידנו, רימון

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

נחלת צבי: ביבליאוגראפיה מוערת של כתבי ד"ר צבי וויסלבסקי ושל הספרות עליו, עטרת צבי. על ד"ר צבי ווֹיסלבסקי, האיש והגותו

תגיות חופשיות

תרבות גרמנית

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת אודסה
אוניברסיטת ברלין

תחומי לימוד אקדמיים
סוציולוגיה

בקשר ספרותי עם
ביאליק ח"נ
גרינברג חיים
טשרנוביץ חיים
פרידמן א''ד
קויפמן יחזקאל
רבניצקי י''ח

תומכים ו/או מורי דרך
טשרנוביץ חיים

תחומי מחקר
סוציולוגיה
ספרות
תרבות

עיר או ארץ מגורים
אודסה
אוקראינה
ברלין
גרמניה
ישראל
סנט פטרסבורג
סקווירה
רוסיה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
54 (1943)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות