חזרה לדף התוצאות

הרצפלד סמדר /// משוררת וסופרת /// נולדה בתל אביב, ישראל /// 1952 /// גיל: 71

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

נובלה

תחומי יצירה

פרוזה
שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-12-01 00:00:00

משוררת וסופרת
נולדה בתל אביב להורים יוצאי רוסיה, דתיים שהפכו לחילוניים. למדה בבית הספר היסודי ע"ש אליעזר בן-יהודה, בגימנסיה העברית "הרצליה" ובתיכון "עירוני ה"'. שירתה בנח"ל, ובמסגרת השירות נשלחה לירושלים להקים שבט צופים צעירים בשכונת מצוקה. זו היתה פגישתה הראשונה עם ירושלים, שלימים קבעה בה את מושבה, והיא מלמדת כתיבה יוצרת ב"מכון כרם".
ב-1973 החלה את לימודיה באוניברסיטה העברית בירושלים בחוג לפילוסופיה יהודית וקבלה. בשנות השבעים המאוחרות הקימה עם חבורת סטודנטים מהחוג לספרות עברית קבוצה שהוציאה את כתב העת "מראות". ראשי הקבוצה היו דניאל סטבסקי, היום רב ומחזיר בתשובה, וכן הסופרים בנימין שבילי, משה-מואיז בן הראש וז'יל אמויאל, שפירסמו ב"מראות" את ביכורי יצירתם, סיפורים ושירים ברוח מקורות היהדות. בראשית שנות השמונים התפרקה הקבוצה.
החלה לפרסם את שיריה בכתב העת "חדרים" ופירסמה בהמשך את שיריה ואת הפרוזה שלה בכתבי העת "מראות", "חדרים", "אפס שתיים", "גג", "מרפסת קונטרסים לשירה" ואחרים. ספרה הראשון, "תאוגרמה" (עקד, 1978), הוא חיבור תיאולוגי הכתוב בצורה פיוטית, וספר השירה הראשון שלה, שעל כתב היד שלו זכתה בפרס הרי הרשון של האוניברסיטה העברית (1990), יצא לאור בשם "שושני דומה" (ספרית פועלים, 1992). לפרנסתה עסקה בעבודות מזדמנות, וכך הגיעה בסוף שנות השמונים למעון לילדים חירשים, שבו עבדה ובמקביל כתבה יומן. לאחר מכן כתבה את ספרה אלוהים זה לא אני, על מעון לילדים חירשים, שזכה בפרס קרן ירושלים (1992).
ספרה "אינתא עומרי" (1994), שהיה רב-מכר, רומן פיוטי העוסק באהבה בלתי אפשרית בין צעיר ערבי לצעירה יהודייה, עורר הדים פולמוסיים וזכה הן לביקורות חיוביות והן לביקורות מחמירות. גם ספרה "תחת שמי מכסיקו" (2001), הכולל שתי נובלות (""תחת שמי מכסיקו"" ו"ישו השחור״), עורר מחלוקת. בנובלות היא עוסקת בשתי נשים העורכות מסע אישי ורוחני אל עצמן, מגלות את זהותן בסביבה נוצרית פגאנית מלאה יצרים, חוות חוויות משיחיות ושבות מחוזקות.
הרצפלד חוזרת ובוחנת בכתיבתה חומרים נפיצים – חברתיים ונפשיים-קיומיים. ספריה מלאים במצבי קצה שבהם נבחנים גיבוריה, וחלקם עוברים תהליך של "גאולה דרך הביבים". היתה חלוצה בהתמודדות ספרותית אמיצה בכמה הקשרים חברתיים ותרבותיים. כך, בין השאר, בספרה "תחת שמי מכסיקו" היא הקדימה את זמנה בעיסוק במגע הרוחני-מיסטי של דמויות ישראליות עם השאמאניזם במרכז אמריקה, שיפותח בהמשך ברומנים של אשכול נבו, אילן שיינפלד ואחרים.
שפתה פיוטית, עשירה, לעתים אקסטטית, מתפרצת ואלימה, לעתים עדינה ודקת מבע.
ספרה האחרון עד כה אני גיטל, מתאר מסע של אישה יהודייה מהמאה ה-18 לארץ ישראל. הספר זכה לשבחים על יכולתו לתת נקודת מבט נשית ומיוחדת.
מלצר, יורם. "בעקבי הומרוס ובדרכי האינדיאנים". "מעריב" ספרות. 27.4.2001. 26; נגב, אילת. "ראיתי משהו שידעתי שקוראים לו ערבי״. "ידיעות אחרונות" 7 ימים. 9.12.1994. 30-28; עברון, עדנה. "מהמרת על כל הקופה". "ידיעות אחרונות" ספרות. 22.10.1993. 36; שיינפלד, אילן. "פמיניזם מיסטי״. "על המשמר". 28.2.1992. 21.

אלישע פורת ויגאל שוורץ

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אינתא עומרי, אפס שתיים, גג, חדרים, מראות, מרפסת: קונטרסים לשירה, שושני דומה, תאוגרמה, תחת שמי מכסיקו

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

ידיעות אחרונות, מעריב, על המשמר

תגיות חופשיות

הסכסוך הישראלי-פלסטיני, מיסטיות, מסע, משיחיות, נצרות, רליגיוזיות

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים
הגימנסיה העברית הרצליה בתל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
פילוסופיה
פילוסופיה יהודית
קבלה

בקשר ספרותי עם
אמויאל ז'יל
בן-הראש מואיז
סטבסקי דניאל
שבילי בנימין

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
26 (1978)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות