חזרה לדף התוצאות

הרן-הכהן אריאנה /// משוררת /// נולדה ברומניה /// 19322003 /// גיל
כותב/ת הערך: פלס מיכל

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-12-01 00:00:00

משוררת
נולדה ברומניה. בהיותה בת אחת-עשרה, לאחר שהרוסים כבשו את ארץ הולדתה, עלתה לארץ לבדה. למדה במוסד "נווה הילד" והצטרפה לקבוצת שילר. עבדה בעיתונים שונים, בתיאטרון "הקאמרי" ובמטבח של הקבוצה. ב-1979 נישאה לרב שמואל אביגדור הכהן.
מגיל צעיר כתבה שירים. החל מ-1948 התפרסמו שיריה בעיתונים של התנועה הקיבוצית. ספר שיריה הראשון, "שירים בלי שם" (מחברות לספרות, 1961), ראה אור בהוצאת מחברות לספרות ועורר עניין בשל סגנונו האישי והחינני. הספר עוסק בעיקר בנושא האהבה, והשירים הכתובים בשפה פשוטה ומוזיקלית מביעים תחושות של פחד, עצב ושמחה השוות לכל נפש. ב-1972 פירסמה את ספר שיריה השני, "לאורו החִוֵּר של הרדיו: שירים", שלא זכה להתקבלות האוהדת שספר שיריה הראשון זכה לה. ב-1976 ראה אור ספרה "שירים בלי שם": לאורו החִוֵּר של הרדיו, שהוא מכלול שיריה עד אותו פרק זמן.
לאחר הפסקת פרסום ארוכה ראה אור ספרה "שירים אחרי" (1992). גם כאן ניכר אותו סגנון אישי ונוגע הכתוב בשפה יומיומית מתנגנת, אך מורגשים יותר בשלות וניסיון חיים.
פירסמה גם ספר בישול: "פתחון פה: תבשילים עם נשמה" (1978), שבו נדפסו, נוסף על מתכונים, טקסטים קצרים הקשורים לאוכל ולאנשים. הסופר אורי אורלב שמע מפי אריאנה הרן-הכהן את סיפור חייה, וביסס על כך את ספרו" "לידיה מלכת ארץ ישראל" (1991).
לאחר מותה הוציא הקיבוץ המאוחד מהדורה המכנסת את שיריה בספר הנקרא "האם" אתה מאושר, "האם" אני מאושרת (2004), כשמו של שיר שכתבה שהולחן על ידי שלמה ארצי.

אורלב, אורי." "לידיה מלכת ארץ ישראל". ירושלים: כתר. 1991; שפרברג, טובה. "על שירי אריאנה הרן". "עלי שיח" 4-5. 1977. 274-276.

מיכל פלס

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אתה מאושר, האם אני מאושרת, האם, לאורו החִוֵּר של הרדיו: שירים, לידיה מלכת ארץ ישראל, פתחון פה: תבשילים עם נשמה, שירים אחרי, שירים בלי שם, שירים בלי שם: לאורו החִוֵּר של הרדיו

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

לידיה מלכת ארץ ישראל, עלי שיח

תגיות חופשיות

שירה מולחנת

מידע כללי

בקשר ספרותי עם
אורלב אורי

עיר או ארץ מגורים
ישראל
קבוצת שילר

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
29 (1961)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות