חזרה לדף התוצאות

הנדלזלץ מיכאל /// עורך, מתרגם ומבקר תיאטרון /// נולד בורשה, פולין /// 1950 /// גיל: 73
כותב/ת הערך: סתר תמר

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons

תחומי יצירה

ביקורת
מסה
עריכה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-11-01 00:00:00

עורך, מתרגם ומבקר תיאטרון
נולד בוורשה, פולין. עלה לישראל ב-1957. ב-1969 החל לכתוב ביקורות תיאטרון בעיתון "למרחב". שירת ב"גלי צה"ל" במשך עשר שנים בתפקידי הפקה, עריכה, שידור וביקורת תיאטרון. בעל תואר ראשון בתיאטרון ובתורת ה"ספר"ות הכללית מאוניברסיטת תל אביב. מ-1975 עד 2017 שימש כמבקר התיאטרון של עיתון "הארץ". היה העורך הראשון של מוסף ה"ספר"ים של העיתון. זוכה פרס סוקולוב לעיתונאות.
פירסם חמישה "ספר"ים של לקט טוריו שפורסמו במדורים שונים של מוסף "הארץ" כשהיה עורכו: "ספר" (שוקן, 1997), שתורגם לצרפתית; עוד "ספר" (2000); "ספר" ה"ספר"ים הזמני (2004); ה"ספר" האחרון מסוגו (2006) וממלא מקום עצמו (2018). טוריו מתאפיינים בלשון שנונה ובידע רב בנושאי תרבות ו"ספר"ות והם בוחנים את פעולת הקריאה. כתיבתו אישית ושוטפת. בביקורתו על "ספר" ה"ספר"ים הזמני ב-2004 כתב יורם מלצר כי: ""ספר"ים הם כוח חיים, והנדלזלץ מחובר אליהם באורח אורגני. ה"ספר" הפרטי שלו הוא כמוסה מרוכזת של אהבה".
פירסם "ספר" על חנוך לוין בשם "חנוך לוין על-פי דרכו" (2001), ובו כינס את ביקורות התיאטרון שכתב על חנוך לוין. בנוסף לתרגומיו לסיפורי שרלוק הולמס כתב "ספר" שעוסק בסוגיות שונות הקשורות לבלש המפורסם, בשם "שרלוק הולמס: תעלומת הבלש בן האלמוות" (2006). ב"ספר" זה הוא מגיש סקירה בסיסית של הקורפוס הקונן-דוילי לצד התחקות אחר כתיבת הסיפורים השונים של הבלש. תירגם "ספר"ים מאנגלית ומפולנית, בהם "ספר"ים של אוסקר ויילד ולשק קולקובסקי.

דיקמן, עמינדב. "יומנו של חוטא מאושר". "מאזניים" ע"ה (2). פברואר 2001. 60; מלצר, יורם. "אהבת "ספר"ים". "מעריב" "ספר"ות ו"ספר"ים. 13.2.2004. 24; סומק, רוני. "לנופף ביד אוהבת לאוניות ה"ספר"ים". "עתון 77" 288. מרס 2004. 9.

תמר סתר

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

הארץ, הספר האחרון מסוגו, חנוך לוין על-פי דרכו, למרחב, ספר, ספר הספרים הזמני, עוד ספר, שרלוק הולמס: תעלומת הבלש בן האלמוות

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מאזניים, מעריב, עתון 77

מידע כללי

תארים אקדמיים
ראשון

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
תורת הספרות
תיאטרון

תחומי מחקר
ספרות
תיאטרון

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
47 (1997)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות