חזרה לדף התוצאות

הופרט (ביגלאייזן) הילדֶה /// סופרת בשפה הגרמנית /// נולדה בבילסקו-ביאלה, פולין /// 19102000 /// גיל

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

אוטוביוגרפיה וממואר
רומן
תיעוד

תחומי יצירה

פרוזה

שפות יצירה

גרמנית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-11-01 00:00:00

סופרת בשפה הגרמנית
נולדה בעיר בילסקו-ביאלה, דרום פולין, למשפחת סוחרים אדוקים שעסקו במסחר פירות וירקות. העיר היתה באזור ההשפעה הגרמנית ובבית הספר למדו בגרמנית, אך בבית הוריה התנהלו החיים ביידיש ובפולנית. המשפחה קיימה זיקה לארץ ישראל, אביה ביקר בארץ ואף רכש אדמות באזור ברֵכות שלמה ליד בית לחם. ב-1935 נישאה לוולטר הופרט מהעיר טשין, צ'כיה, שבא מבית מתבולל אמיד. ב-1936 נולד בנם, שמואל תומס הופרט, שנקרא על שמו של תומס מסריק. ערב מלחמת העולם השנייה הגיע ולטר ארצה להכין את עליית המשפחה והשתקע בחיפה. עם הפלישה הנאצית לצ'כוסלובקיה נותק הקשר בין האב לבין האם והבן. הילדה נדדה, יד ביד עם תומס, במסע נורא, שבמהלכו איבדה את רוב משפחתה. המסע החל בכפר פולני ומשם לגטו ז'שוב, למחנה מעצר ולבסוף לעשרים ושניים חודשי אימה בברגן-בלזן. ב-1945 התאחדה המשפחה בחיפה.
הילדה כתבה את סיפור הצלתם, שהגיע ככתב יד לידיו של ארנולד צווייג, הסופר הגרמני-יהודי הנודע, שישב אז בחיפה. הוא עיבד וערך את הספר, אך לקח אותו לגרמניה המזרחית כאשר שב אליה. הספר,Fahrt zum Acheron (Berlin Verlag, 1951), הופיע לראשונה בשמו של צווייג, אך הוא ציין שנכתב על פי סיפורה של הילדה הופרט, וזכה להצלחה מיידית ואף תורגם להולנדית ולצ'כית. כותרתו מדמה את נדודיהם של השניים כמסע לאכרון, אחד מנהרות השאול.
בנה של הילדה ניסה במשך שנים למצוא מו"ל עברי לספר, אך לא הצליח. בעקבות תוכנית רדיו שלו נוצר קשר בינו לבין אבא קובנר והוצאת מורשת, והופרט הכין את הגרסה העברית בשם "יד ביד עם תומי" (1978). הספר זכה להצלחה בארץ ולכמה מהדורות. הנוסח העברי המשותף של הילדה ובנה תורגם מחדש לגרמנית, לצ'כית, לערבית, לאנגלית ולאמהרית. ספרה השני, הרומן "דוקטור ורוניקה" (2000), ראה אור במלאות לה תשעים, וגם הוא תורגם, עובד ונערך בידי שמואל הופרט. הרומן סובב סביב חייה של רופאה יהודייה, כשמלחמת העולם והשואה משמשות רקע לסיפור. הילדה הופרט הניחה אחריה שני רומנים גמורים בגרמנית והתחלות של רומן נוסף.

הופרט, שמואל. "מ'למה זה קרה לנו?' אל '"יד ביד עם תומי"', גלגולי כתב היד של הילדה הופרט שהופיע בהוצאת 'מורשת' בשש מהדורות". "ילקוט מורשת". מ"ח. 1990. 161-172.

אלישע פורת ודקל שי שחורי

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

דוקטור ורוניקה, יד ביד עם תומי

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

ילקוט מורשת

תגיות חופשיות

שואה (ביוגרפיה), שואה (נושא יצירה)

מידע כללי

שפות תרגום
אמהרית
אנגלית
הולנדית
ערבית
צ'כית

בקשר ספרותי עם
צוויג ארנולד
קובנר אבא

עיר או ארץ מגורים
חיפה
טשין
ישראל
צ'כיה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

רקע משפחתי

אמו של הסופר והחוקר שמואל הופרט

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות