חזרה לדף התוצאות

הגורני-גרין אברהם /// מבקר, חוקר ספרות וסופר /// נולד במושב בית עובד, ישראל /// 19321995 /// גיל
כותב/ת הערך: נבו גידי

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

רומן
רומן היסטורי

תחומי יצירה

ביקורת
עיון
פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-11-01 00:00:00

מבקר, חוקר ספרות וסופר
נולד במושב בית עובד להורים ממייסדי המושב. את לימודיו התיכוניים עשה בגימנסיה הריאלית בראשון לציון. בעל תואר מוסמך בספרות ובמדעי המדינה מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים. עבד שנים רבות כמורה-חונך בבית הספר לחינוך של האוניברסיטה העברית.
פירסם כמה ספרים, ובהם רשימות ביקורת על שורה ארוכה של יוצרים עכשוויים ובני דורות קודמים (ברקוביץ, הזז, עגנון, ראובני) וכן על יוצרים זרים, סופרי ילדים ונוער ומבקרים בולטים (קורצווייל, מירון). בקטגוריה זו נכללים הספרים "משא ועיון: מסות על לשון, חינוך וספרות", "סיפורת בת ימינו", "בין בגרות לספרות" (1987), "בין בגרות לשירה" (1989) ו"בחבלי שלום" (1994), הכולל גם רשימות על דמות הערבי בספרות העברית והערבית המתורגמת. כמו כן פירסם ספר עיון פרוגרמטי, "לנושא השואה בשירתנו" (1970), שבו עסק בשירתם של אורי צבי גרינברג, נתן אלתרמן, אברהם שלונסקי, דוד פוגל, אבא קובנר ואחרים. ספרי המחקר שלו כוללים את "באור פניה של שירת עזרא זוסמן" (1969) – עיון מדוקדק בשירתו של המשורר, ו"שלונסקי בעבותות ביאליק" (1985) – ניתוח מעמדו של שלונסקי בהיסטוריה של השירה העברית החדשה.
נוסף על כך פירסם שני רומנים מהווי הארץ, "מעגל ברום גלגל" (1990) ו"הקללה" (1992), ורומן היסטורי, "מקייב לתל אביב" (1994), המתרחש החל מסוף המאה התשע-עשרה ועד אמצע המאה העשרים ועוסק בגלגוליו של נער יהודי יתום ברוסיה הצארית והמהפכנית עד הגיעו לארץ ישראל.
היה איש חינוך ובין השאר שימש כמפקח ראשי להוראת העברית במשרד החינוך.

לוי, נילי. "ספרות בהוראה אוהבת: על שלושה כרכי רשימות של אברהם הגורני-גרין: '"בין בגרות לספרות"'; '"בין בגרות לשירה"'; ובעיקר על 'סיפורת בת-ימינו"'. "מאזניים" ס"ה (2). 1990. 53-52; לשם, גיורא. "הצור והגל (מאמר ביקורת על '"שלונסקי בעבותות ביאליק"', מאת אברהם הגורני-גרין)". "דבר". 25.4.1986. 17, 18.

גידי נבו

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

באור פניה של שירת עזרא זוסמן, בחבלי שלום, בין בגרות לספרות, בין בגרות לשירה, הקללה, לנושא השואה בשירתנו, מעגל ברום גלגל, מקייב לתל אביב, משא ועיון: מסות על לשון, חינוך וספרות, סיפורת בת ימינו, שלונסקי בעבותות ביאליק

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

דבר, מאזניים

תגיות חופשיות

שואה (נושא מחקר)

מידע כללי

תארים אקדמיים
שני

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
מדעי המדינה
ספרות

תחומי מחקר
ספרות

עיר או ארץ מגורים
ישראל
קיבוץ גן שמואל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
37 (1969)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות