חזרה לדף התוצאות

דותן דני /// סופר /// נולד בירושלים, ישראל /// 1954 /// גיל: 69
כותב/ת הערך: ישראלי תמי

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

רומן
רומן היסטורי

תחומי יצירה

פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-10-01 00:00:00

סופר
נולד בירושלים לארכיאולוגים משה וטרודה דותן. אמו היתה כלת פרס ישראל ובתם של האדריכל הירושלמי לאופולד קראקאואר ורעייתו, הציירת גרטה קראקאואר-וולף. למד בגימנסיה העברית "רחביה", ונסע ללונדון ללימודי אמנות. לימים נהיה גם מוזיקאי וקולנוען. ב-1980 הקים עם שותפו, המלחין והנגן אלי אברמוב, את להקת הגל החדש הישראלי, "הקליק". שנה לאחר מכן יצא אלבומה הראשון, "אמא אני לא רוצה להיגמל", שכל שיריו נכתבו ובוצעו על ידי דותן. נמנה עם חלוצי "תרבות שינקין" בתל אביב, שהפיחה ברחוב רוח חדשה והפכה אותו למעוז של אוונגרד ותרבות אלטרנטיבית. במחצית שנות השמונים פתח ברחוב את בית הקפה "שינק-אין" והיה ממייסדי גלריית "תת-רמה". הוא מתגורר ויוצר בתל אביב בשיתוף עם בת זוגו, הקולנוענית דליה מבורך.
במהלך שנות התשעים פירסם שלושה ספרים. ספרו הראשון, "על משולש הפוך בין כאן לירח" (כתר, 1993), זכה בפרס הספרות הישראלית ב-1994. הספר עוסק בקהילת אמנים ירושלמית במחצית הראשונה של המאה העשרים, בהם אורי צבי גרינברג, אלזה לסקר שילר, אברהם מלניקוב ואברהם בן יצחק (סונה). מקום המפגש של קבוצת היוצרים הוא ביתם של בני הזוג קראקאואר, סבו וסבתו של המחבר. מבעד לז'אנר של הרומן ההיסטורי, המתחקה אחר קהילת יוצרים קודחת והוזה, בודק דותן את אפשרות יצירתה של תרבות שוליים עברית מודרנית. בספריו הבאים, "האוניברסיטה השחורה" (1995) ו"אנרכיה מותק" (1999), מפתח דותן את אפשרויות הקיום האלטרנטיבי בהווה באמצעות מסע חניכה מסתכן ופורץ מסגרות, בלשון עכשווית, מלאת תשוקה ותעוזה. את חוויית הקריאה ב"אנרכיה מותק" השווה אבנר הולצמן ל"חוויה מפוקפקת" ב"מסע מהפך-קרביים ברכבת שדים" (2005).

הולצמן, אבנר. "מסע ברכבת שדים". "מפת דרכים: סיפרות עברית כיום". תל אביב: הקיבוץ המאוחד ספרי סימן קריאה, 2005. 215-217; קפלון, יונדב. "גודל הפער הרוחני". "דימוי" 10. 1995. 70-81.

תמי ישראלי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אמא אני לא רוצה להיגמל, אנרכיה מותק, האוניברסיטה השחורה, על משולש הפוך בין כאן לירח

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

דימוי, מפת דרכים: סיפרות עברית כיום

תגיות חופשיות

אוונגרד, מוזיקה

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
הגימנסיה העברית רחביה בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
אמנות

בקשר ספרותי עם
אברמוב אלי
מבורך דליה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
39 (1993)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות