חזרה לדף התוצאות

דבי-גורי ליליאן /// משוררת וחוקרת ספרות /// נולדה בבגדאד, עיראק /// 1945 /// גיל: 78
כותב/ת הערך: רז רותם

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עיון
שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-10-01 00:00:00

משוררת וחוקרת ספרות
נולדה בבגדאד. עלתה לארץ ב-1951 וגדלה בפתח תקווה. למדה במחלקה לספרות עברית ולספרות עולם באוניברסיטת בר-אילן. בעלת תואר דוקטור מאוניברסיטה זו, ומכהנת בה כמרצה במחלקה לספרות עברית ולספרות עם ישראל. חוקרת את יצירתו של אורי צבי גרינברג. במסגרת מחקרה בחנה בין השאר את שירת האהבה של אורי צבי גרינברג, את האלמנטים המיסטיים המופיעים ביצירתו ואת מושג הגאולה העולה ממנה. נוסף על כך, היתה בין עורכי הספר "המתכונת והדמות: מחקרים ועיונים בשירת אורי צבי גרינברג", שבו מופיע מאמרה העוסק במושג "אמצע".
פירסמה "שירים" בכתבי עת שונים לספרות. ספר שיריה הראשון, "שירים", ראה אור ב-1993 בהוצאת עקד. ספרה השני, "על נהרות ועל ימים", ראה אור ב-2007. בשירי ספר זה משקיפה המשוררת שבגרה על חייה במבט מפוכח, והמסע בין חטיבותיו השונות של הספר הופך למסע בין תחנות חייה. נימת ה"שירים" בקובץ מרוחקת ומהורהרת וסגנונם לירי, פשוט וצלול. שירי חטיבת הילדות מייצרים הבחנה בין זיכרונות הילדות מבגדד לבין אלה מהארץ. מהראשונים עולה תחושה של חיבור בלתי אמצעי של ילדה לטבע, והם מציירים עולם של גבולות נזילים בין מציאות לאגדה. לעומת זאת, עם המעבר לישראל עולה תחושת חֶסֶר. תיאורי המים המחיים והצורות העגולות והזורמות שמאפיינים את "נהרות בבל", מפנים את מקומם לתיאורים של העיר תל אביב היבשה, צרובת המלח ונטולת הקסם. חטיבה נוספת בספר עוסקת באובדן הנעורים והיופי ובקמילתו של הגוף הנשי: "נִשֵּׂאת עַל רַגְלַי/ נָשִׁיּוּתִי כִּמְלֹא מֻטַּת כְּנָפַי/ גּוּפִי פֶּתַע מִתְקַרְטֵעַ/ מִמַּטָּס יֹרַטְתִּי/ נוֹחֶתֶת עַל גַּבִּי כְּצִפּוֹר/ רַגְלַי כְּבוּיוֹת/ כְּנָפַי בְּמַגַּע הֶעָפָר/ נְבוֹכוֹת" (ללא כותרת). ספרה השלישי של דבי-גורי, מעברות חיים, ראה אור ב-2013. גם בספר זה חוזר המוטיב של קרע הפרידה מנופי בגדד הבראשיתיים, אשר הוחלפו במראות הארץ, על נופיה ואנשיה.

דליס. "דפדוף: ליליאן דבי-גורי – "שירים"". "פסיפס" 22. 1993. 38-37; שאול (בן צבי), רבקה. ""על נהרות ועל ימים"". "מאזניים" פ"ב (6-5). ינואר-פברואר 2009. 79-78.

רותם רז

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

המתכונת והדמות: מחקרים ועיונים בשירת אורי צבי גרינברג, על נהרות ועל ימים, שירים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מאזניים, פסיפס

תגיות חופשיות

הגירה, טבע, מיסטיות, שירה לירית

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת בר-אילן

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות עברית
ספרות עולם

תחומי מחקר
ספרות

עיר או ארץ מגורים
ישראל
פתח תקווה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות