חזרה לדף התוצאות

דביר עמי /// סופר /// נולד בקיבוץ רשפים, ישראל /// 1947 /// גיל: 76
כותב/ת הערך: רז רותם

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

מדע בדיוני
רומן

תחומי יצירה

פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-10-01 00:00:00

סופר

נולד בקיבוץ רשפים וחבר בו גם היום. למד אדריכלות בטכניון בחיפה ובעל משרד אדריכלים.
ספרו הראשון, "אבימלך עולה בסערה השמיימה", ראה אור ב-1993 בהוצאת ספריית "מעריב". זהו ספר קשה לסיווג העוסק בטראומת השואה בדרך אלטרנטיבית. גיבור הסיפור הוא אבימלך, קיבוצניק גאון, בן לניצולת אושוויץ ואולי גם בנו של ד"ר מנגלה, שנחטף על ידי יצורים אינטליגנטיים להפליא מכוכב אחר ושב לארץ כשבמוחו רעיון: לשחזר את מחנה אושוויץ באתרו המקורי ולהפוך אותו למתקן חווייתי למבקרים בסגנון דיסנילנד.
ספרו השני, "הקוף הפטפטן" יצא ב-1995. בלשון שהיא תמהיל של לשון מודרנית ומקראית מגולל הרומן את סיפורם של אותו אבימלך וחברתו שנטל, היוצאים מתחומי כדור "הארץ" כדי להשקיף על ראשיתה של התרבות האנושית. ראובן מירן (1996) כתב על הרומן כך: "בדמיון קוסמי מועשר בתרבות, היסטוריה ואנתרופולוגיה פנטסטית, ובסגנון שאיננו נעדר הומור אירוני וארציות אמינה, כובש לו עמי דביר מקום מיוחד ומכובד על מדף ספרות המדע הבדיוני בישראל".
אבימלך, גיבור "אבימלך עולה בסערה השמיימה" ו"הקוף הפטפטן", עומד גם במרכזו של ספרו השלישי של דביר, ההשערה של מיסטר אספרגר (2013). בספר זה נדונה שאלת הספקטרום האוטיסטי באמצעות סיפור חניכתו של תותי, מראשוני הילדים שאובחנו כלוקים בתסמונת אספרגר, הסובל מיחס מזלזל ומנבואות זעם ביחס לעתידו.
דביר כותב בסגנון פוסט-מודרני מובהק. הוא מנהל דיאלוגים עם ספרות המד"ב, עם קורט וונגוט ועם ספרוני "סטלאג": הוא משתמש בטכניקה של פסטיש – מצטט ומחקה במודע, מפרק נרטיבים מקובלים וקלישאות של שיח ושפה, ואינו נרתע מלגעת באזורי טאבו.

בליך, אסנת. "חצים מושחזים בלב הטראומה". "מעריב" ספרות ואמנות. 14.5.1993. 29; מירן, ראובן. "המסע המופלא"". "הארץ" ספרים. 31.1.1996. 6, 14; שץ, אבנר. "השואה ממרחק מאה וחמישים שנות אור"". "הארץ". 20.8.1993. ב'9; חן, שלי. "כשתסמונת אספרגר כונתה 'פסיכופתיה אוטיסטית"'". "הארץ" ספרים. 15.9.2014.
רותם רז

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אבימלך עולה בסערה השמיימה, הקוף הפטפטן

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, מעריב

תגיות חופשיות

חניכה, טראומה, פוסטמודרניזם, פנטזיה, פרודיה, קיבוץ, שואה (נושא יצירה)

מידע כללי

תארים אקדמיים
ראשון

מוסדות אקדמיים
טכניון

תחומי לימוד אקדמיים
אדריכלות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
29 (1976)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות