חזרה לדף התוצאות

גרנובסקי יוסי /// סופר ועורך /// נולד בתל אביב, ישראל /// 1952 /// גיל: 71
כותב/ת הערך: פז יובל

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

נובלה
סיפור קצר
רומן
תיעוד

תחומי יצירה

ביקורת
עריכה
פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-09-01 00:00:00

סופר ועורך
נולד וגדל בתל אביב. למד משפטים באוניברסיטת תל אביב וספרנות במכללת "גורדון" בחיפה. פירסם סיפורים ורשימות ביקורת במוספי הספרות של "ידיעות אחרונות" ו"מעריב" ובכתבי העת "מאזניים", "עמדה" ו"מטען".
סיפוריו הופיעו בכמה אנתולוגיות. ערך (עם יונתן קונדה ורומן וטר) את האנתולוגיה שפת יפו, "מטען" יצירה יפואית (2009) והשתתף בה. נמנה עם מייסדי קבוצת "מטען", שבה חברים כותבים יהודים וערבים תושבי יפו. בשנים 2005-1999 היה סגן עורך כתב העת, ומ-2005 עורכו הראשי, במקום מקסים גילן שנפטר. מאז פטירתו של גילן מנהל גרנובסקי את עיזבונו הספרותי. ערך והביא לדפוס שני ספרים מעיזבונו של גילן: "…וסיפורים אחרים" (2006) ו"בבל ושירים אפלים" (2007). מתגורר ביפו ומנהל את ספריית מרכז מנדל בעיר.
ספרו הראשון, "האיש שגר מתחת לסירה" (2004, "עמדה"/ביתן), הוא קובץ סיפורים הכתובים מתוך התבוננות בפרטי המציאות של ארץ ישראל בהווה ובעבר, ומשלבים ריאליזם חד עם אלמנטים של הסיפור העממי והפנטסטי. ספרו השני, "פנייך ולא הירח, יפו!" (2005, בשיתוף עם יוסף עספור), הוא אסופת סיפורים שנאספו על סמך עדויות מפי זקנים ביפו, המתארים את עברה של העיר בימי המנדט. הסיפורים מתארים את החיים בה עד 1948 ואת כיבוש העיר וגורל פליטיה. כמו כן משורטט דיוקנה של יפו כמרכז תרבותי שקיבץ אליו את גדולי המוזיקה הערבית של התקופה. ספרו השלישי, "אל אובטאן וסיפורים יפואיים אחרים" (2008), כולל נובלה ומקבץ סיפורים קצרים, שגיבוריהם אנגלים, ערבים ויהודים החיים ביפו המנדטורית. הספר משחזר את עברה המפואר של העיר, שנודעה בכינוי "כלת הים״. עבדו ואחמד, האחד תמים והשני פיקח וערמומי, מספרים את סיפוריהם בעברית מעורבת בערבית, ולמרות מעמדם הנמוך הם מתרחקים מכל סממן של קיפוח, שמחים בחלקם ונמנעים מכל מעורבות שיש בה מאבק או סיכון חיים. אלה דמויות המתנהלות במזרח התיכון הישן, זה שהיה מרחב אחד גדול וכלל בתוכו גם את פלסטין. לצד גילויים רבים של אחווה וידידות אנושית מעמיד הספר מציאות ברורה של שולטים ונשלטים, המאפיינת כל שלטון פוליטי. יפו הפולקלוריסטית, הקוסמופוליטית, ניצבת גם במרכז הרומן אל מינא (2013), המגולל את חייהם של פועלי נמל ביפו של שנות השלושים.

גלסנר, אריק. "למי יש כוח". "מעריב" תרבות – ספרות. 30.1.2009. 27; מלצר, יורם. "הלכה לנו״. "מעריב" מוסף שבת – ספרות וספרים. 11.2.2005. 26. ישועה-ליית, עפרה. "הספרים שמקימים לתחיה את יאפא". הארץ ספרים. 8.12.2013.

יובל פז

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

...וסיפורים אחרים, אל אובטאן וסיפורים יפואיים אחרים, בבל ושירים אפלים, האיש שגר מתחת לסירה, ידיעות אחרונות, מאזניים, מטען, מעריב, עמדה, פנייך ולא הירח, יפו!, שפת יפו, מטען יצירה יפואית

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מעריב

תגיות חופשיות

הסכסוך הישראלי-פלסטיני, פולקלור, פנטזיה, ריאליזם

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב
מכללת גורדון בחיפה

תחומי לימוד אקדמיים
משפטים
ספרנות

בקשר ספרותי עם
גילן מקסים
וטר רומן
קונדה יונתן

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות