חזרה לדף התוצאות

גרוסמן לדיסלב /// סופר בשפה הצ'כית /// נולד בהומנה, סלובקיה /// 19211981 /// גיל
כותב/ת הערך: להב יהודה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר
רומן
תסריט

תחומי יצירה

פרוזה
תרגום

שפות יצירה

צ'כית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-09-01 00:00:00

סופר בשפה הצ'כית
נולד בהומנה, מזרח-סלובקיה. לפני עלייתו ארצה פעל גם בצ'כיה. את לימודיו התיכוניים סיים ב-1939 בעיר מיכאלובצה. כעבור זמן קצר החלו בסלובקיה רדיפות היהודים, והוא לא המשיך בלימודיו. תחילה עבד בבית חרושת ללבנים, אחר כך גויס על ידי השלטון הפשיסטי לפלוגות עבודה. בשנים 1944-1943 הסתתר במחתרת, לבסוף נלכד ובשנים 1945-1944 היה עצור במחנה עבודה בסלובקיה עד שחרורו. לאחר המלחמה, בשנים 1945-1949, למד בפראג בבית הספר הגבוה למדעי המדינה והחברה, ומ-1950 פעל בתפקידי עריכה בעיתונים, בהוצאות מדעיות ובהוצאות ספרותיות. בשנים 1965-1967 ועד עלייתו לישראל ב-1968 שימש תסריטאי באולפני הסרטים הצ'כוסלובקיים הממלכתיים בפראג.
בשנות השישים של המאה העשרים כתב סיפורים רבים, כמעט כולם על החיים היהודיים במזרח-סלובקיה, ועסק גם בתרגומי יצירות ספרותיות מצ'כית ומהונגרית לסלובקית. תרגומיו ויצירותיו התפרסמו בכתבי עת סלובקיים וצ'כיים. בסלובקיה פירסם באותה תקופה שני ספרים, "החנות ברחוב הראשי" (1965) ו"הכלה" (1969). על פי הספר הראשון כתב גם את התסריט לסרט "החנות ברחוב הראשי", שהיה הסרט הצ'כוסלובקי הראשון שזכה בפרס האוסקר (1966), הוצג בעשרות מדינות והיה כעין כרטיס ביקור של "הגל החדש" של הקולנוע הצ'כוסלובקי בשנות השישים והשבעים. הסרט עוסק בגורלם וברדיפתם של היהודים בעיירה מזרח-סלובקית ובגירושם משם, והוא שונה מסרטים רבים אחרים שעסקו בנושאים דומים בהודאה האמיצה בשותפותם של הפשיסטים המקומיים בפשעים נגד היהודים ובגישה הביקורתית הבלתי-מתפשרת כלפי תופעה זו.
לאחר עלייתו ארצה המשיך בפעילותו הספרותית וכן שימש כמרצה לספרות באוניברסיטת בר-אילן. בישראל יצאו ספריו חנות ברחוב הראשי – מבית אבא ואמא – "הכלה" (1969) ו"הכלה" (1977), שניהם בתרגום נחמן בן עמי; "לעוף בכנפיים שבורות" בתרגום דב קוסטלר ונחמן בן עמי (1979); ו"בר מזל: סיפורו של התלמיד רוברט על חברים, על הגטו, על אהבה ובכלל" בתרגום יהודה להב (1982). סיפוריו ורשימותיו פורסמו בכתבי עת שונים, בהם "עתון 77" ו"יד ושם: קובץ מחקרים".

בן-עזר, אהוד. "חיים חשופים על קו הקץ". "מאזניים" נ"ה (4-5). 1982. 73-74; נוימן, ישראל. "חתן 'אוסקר' הצ'כוסלובקי משלים את '"הכלה"' בארץ". "דבר". 8.10.1968.

יהודה להב

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

בר מזל: סיפורו של התלמיד רוברט על חברים, על הגטו, על אהבה ובכלל, החנות ברחוב הראשי, הכלה, חנות ברחוב הראשי – מבית אבא-אמא – הכלה, יד ושם: קובץ מחקרים, לעוף בכנפיים שבורות, עתון 77

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

דבר, מאזניים

תגיות חופשיות

מלחמה, שואה (ביוגרפיה), שואה (נושא יצירה)

מידע כללי

שפות תרגום
עברית

עיר או ארץ מגורים
פראג
צ'כיה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
48 (1969)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות