חזרה לדף התוצאות

גרבוז יאיר /// צייר, סאטיריקן וסופר /// נולד בגבעתיים, ישראל /// 1945 /// גיל: 78
כותב/ת הערך: ז'קונט אמנון

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commnos , צלם: קובי קלמנוביץ

תחומי יצירה

פרוזה
ציור

פרסים

פרס אמ"ת

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-09-01 00:00:00

סאטיריקן, סופר וצייר
נולד בגבעתיים, היה חבר קיבוץ כפר החורש ואת לימודי האמנות עשה אצל רפי לביא וב"מכון אבני". תערוכת היחיד הראשונה שלו הוצגה ב-1967 ותערוכות רבות אחרות הוצגו מאז בארץ ובעולם. במשך כמה שנים כתב במוסף הסאטירי ""דבר" אחר" של העיתון "דבר", שם חתם בכינוי י. "פולני". רשימותיו התאפיינו בשנינות ובמבט הבוחן בקריצה את המציאות הישראלית. על טוריו אלו זכה גרבוז בפרס סוקולוב, וב-1993 כינס אותם בספר "תמיד" "פולני" (זמורה-ביתן).
גרבוז מעורב בעשיה פוליטית, ובבחירות לכנסת ה-18 הוצב במקום ה-102 ברשימת מרץ. ב-2015 היה חלק משערוריה ציבורית, ערב פרוץ הבחירות. בנאום שנשא בככר רבין, אשר זכה לכינוי "נאום הקומץ", השתמש בכינויים מעוררי מחלוקת בתיאורו קבוצות בחברה הישראלית. הנאום ספג גינויים רבים, מכל קצות הקשת הפוליטית.
ספרו "כל הסיכויים שבקרוב תעבור כאן רכבת" (2000), מכיל התרשמויות וזיכרונות המצורפים זה אל זה בקשר רופף, כמו אתרים שונים המחוברים בקו רכבת. הוא מתאר את ילדותו בשכונת בורוכוב, את בית הקולנוע השכונתי, את יושבי קפה "כסית", את התערוכות הנכספות בגלריה "כץ", את פריז ואת צעדיו הראשונים כצייר. זיכרונותיו נובעים כולם מאותו מקום ממנו צמח: נקודת המבט הישראלית-אישית, שגבולותיה אמנם התרחבו והרחיקו, אך היא נשארת קשורה בעבותות לשורשיה. ב-2010 יצא ספרו אוי ארצי: מכתבים לחבר צרפתי בדרך לישראל, התכתבות החושפת תובנות משעשעות לגבי החברה הישראלית. בבית בגליל – יומן (2014) הוא סוקר את הספרים שהצטברו על שולחנו בביתו בגליל, תוך שהוא מעמיד דיוקן של תרבות ישראלית עכשווית. ב-2004 זכה בפרס אמ"ת, וב-2015 זכה בפרס רפפורט.

ברוך, אדם. "גרבוז. מה עוד תבקשי מאתנו מכורה". "הארץ" ספרים. 28.6.2000. 1, 14; מלצר, יורם. "חומר להיסטוריונים עתידיים". "מעריב" מוסף שבת: ספרות וספרים. 1.9.2000. 26.

אמנון ז'קונט

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אוי ארצי : מכתבים לחבר צרפתי בדרך לישראל, התכתבות החושפת תובנות משעשעות על החברה הישראלית. ב-2004 זכה בפרס אמ"ת, דבר, כל הסיכויים שבקרוב תעבור כאן רכבת, פולני, תמיד

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, מעריב

תגיות חופשיות

סאטירה, ציור

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
מכון אבני לציור ול

תחומי לימוד אקדמיים
אמנות

עיר או ארץ מגורים
ישראל
קיבוץ כפר החורש

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
35 (1980)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות