חזרה לדף התוצאות

גלנדר שמאי /// סופר וחוקר מקרא /// נולד בוינה, אוסטריה /// 1931 /// גיל: 93
כותב/ת הערך: פורת אלישע

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

ספרות ילדים
עיון
פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-09-01 00:00:00

סופר וחוקר מקרא
נולד בווינה כבן יחיד להוריו, שמוצאם ממשפחת רבנים המתייחסת לבית ויז'ניץ-קוסוב. המשפחה עלתה ארצה ב-1939 והשתקעה בתל אביב. אביו, יצחק גלנדר, היה ממפתחי הדפוס המודרני בארץ וממייסדי קואופרטיב הדפוס "דייג". למד בבית הספר "ביל"ו" ובבית הספר התיכון "גאולה" והיה חבר בתנועת "הצופים". שירת בצה"ל (1951-1948). רב-סרן במילואים.
ב-1955, לאחר נישואיו, הצטרף לקיבוץ מזרע, שבו הוא חבר עד היום. למד באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטת תל אביב, בעל תואר שני בספרות עברית ותואר שלישי במקרא. כיהן כמנהל בית הספר התיכון "עמקים", היה ראש החוג למקרא ורכז אקדמי במכללת "אורנים", וכן מרצה בכיר באוניברסיטת חיפה, באוניברסיטת תל אביב ובמכללה האקדמית "עמק יזרעאל". בשנים 1988-1985 היה עורך מדור הפרוזה בספרית פועלים, ונמנה עם חברי מערכת כתב העת "עתון 77".
סיפורו הראשון, "צעירים", פורסם בהמשכים בדף לספרות של "על המשמר" (נובמבר 1955). קובץ סיפוריו הראשון, באותו שם, פורסם בספרית פועלים (1960). בקובץ שמונה סיפורים על דמויות מהקיבוץ ועל מרקם היחסים בתוך מסגרת החיים הקיבוצית. ספרו הבא הוא הרומן "כפריחה באביב" (1964), ששמו מבוסס על מוטיב בשירו של יהודה עמיחי "לא כברוש", ועלילותיו המקבילות, בעיר ובקיבוץ, משרטטות התחלוֹת וטעימות-חיים ראשוניות. עוד רומן בשם "המסיבה" (1976) מתאר אדם שורשי ובעל חוכמת חיים פשוטה, שיש בו גם מן הליצן. בלילה שלאחר מסיבה שנערכה לכבודו עם פרישתו מהמפעל שהקים, הוא סוקר במבט מפוכח את חייו ואת חיי משפחתו וחבריו. התיאורים מצטרפים למעין אפוס צנוע של חיי הקיבוץ. "כבוד הפרופסור" (2002) הוא רומן שגיבורו, פרופסור מבריק בעל שם ומעמד, מרושע ותאב יוקרה, אינו מסתפק בעולם הרוח ומחפש מצבי שליטה וכוח. חרף ההומור שלו, אין הוא מצליח למנוע את הידרדרותו לעבר חזיונות תעתועים של כוח, יוקרה ושליטה.
פירסם מאמרים וספרים בחקר הסיפור המקראי, בינהם: משני עמים לעם אחד, אמונה, דת והווי בישראל וביהודה בסיפורת ובהיסטוריוגרפיה שבמקרא (2008); החוויה הדתית במזמורי תהלים (2013); תחת השמש – תפיסת החיים וההווה אצל קהלת (2016). עסק גם בכתיבה לילדים (כולם ביחד וכל אחד לחוד, 1983; ילד בן מחרתיים, 1998) וספריו בתחום זה מלאים הומור ושמחת חיים. ערך כמה ספרים, ובהם "בצבעים ממקור ראשון", אנתולוגיה של סופרי הקיבוץ הארצי לזכרו של עזריאל אוכמני (1983). תרומתו לחגי קיבוץ מזרע כוללת כמה מחזות ומערכונים שכתב, הומורסקות ופזמונים. תירגם כמה ספרי הרפתקאות של קארל מאי.

אבישי, מרדכי. "בין עולמות: על סופרים וספרים". תל אביב: עידית. 1962. 205-198; קריץ, אורי וראובן קריץ. "סיפורי הקיבוץ" כרך ב'. תל אביב: פורה. 1997. 847-822; שנהר, עליזה. "לנוכח מעגלים שאינם פוסקים". "על המשמר" דף לספרות. 25.8.1978.

אלישע פורת

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

בצבעים ממקור ראשון, המסיבה, כבוד הפרופסור, כפריחה באביב, על המשמר, עתון 77

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

בין עולמות: על סופרים וספרים, סיפורי הקיבוץ, על המשמר

תגיות חופשיות

מקרא, קיבוץ

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב
בית הספר גאולה
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
מקרא
ספרות
ספרות עברית

תחומי מחקר
מקרא

עיר או ארץ מגורים
ישראל
קיבוץ מזרע
תל אביב

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
29 (1960)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

[contact-form-7 id="4" title="הצעת תיקון"]

הערה חשובה

הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

נגישות