חזרה לדף התוצאות

גלבוע מנוחה /// חוקרת ספרות, מבקרת ומשוררת /// נולדה בירושלים, ישראל /// 19261998 /// גיל
כותב/ת הערך: הולצמן אבנר

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

ביקורת
ספרות ילדים
עיון
שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-09-01 00:00:00

חוקרת ספרות, מבקרת ומשוררת
נולדה בירושלים. למדה בבית הספר "הריאלי" בחיפה, ובמלחמת העצמאות שירתה בצה"ל ועסקה בטיפול במשפחות הנפגעים. סיימה את בית המדרש למורים בתל אביב ולמדה ספרות וחינוך לתואר הראשון באוניברסיטה העברית בירושלים. את לימודי התואר השני והשלישי בספרות עברית השלימה באוניברסיטת תל-אביב, וב-1972 הוענק לה תואר דוקטור. מאז 1962 לימדה במוסדות שונים להכשרת מורים, ומ-1968 ואילך נמנתה עם סגל החוג לספרות עברית באוניברסיטת תל-אביב, שבו התקדמה עד לדרגת פרופסור-חבר. ב-1995 פרשה לגמלאות.
התמקדה בספרות העברית של המאה התשע-עשרה. אחדים ממחקריה על הסיפורת בתקופת ההשכלה כונסו בספרה "מבנים ומשמעויות" (1977). הקדישה עבודות רבות ליצירתו של דוד פרישמן, ביניהן ספרה "בין ריאליזם לרומנטיקה: פרישמן המבקר" (1975) ומבחר מאמרי הביקורת שערכה על יצירתו (1988). מאמריה על עליית הריאליזם בסיפורת העברית כונסו בספרה "המהלך החדש ומחוצה לו בספרות העברית" (1991). היתה חוקרת מובהקת של העיתונות העברית לדורותיה, וגולת הכותרת של עיסוקה זה הוא "לקסיקון העיתונות העברית במאות" "השמונה-עשרה והתשע-עשרה" (1992), המשמש ספר יסוד בתחומו.
בד בבד חקרה את הסיפורת של בני דורה, ופרסמה מונוגרפיות על חנוך ברטוב ("פצעי" "זהות", 1988) ועל בנימין תמוז ("חלומות הזהב ושברונם", 1995), וכן מאמרים על דימויו של הצבר בסיפורת ובביקורת. כמו כן עסקה בספרות הילדים העברית בשירה ובפרוזה, ומבחר ממאמריה בתחום זה כונס בספרה "על ספרות ילדים ונוער" (1994). אחד החוטים המחברים את שלל הנושאים שעסקה בהם הוא העניין המתמיד שגילתה בקשרים בין ספרות לאידיאולוגיה, החל בבדיקת רישומה של השקפת העולם המשכילית בספרות ובעיתונות העברית בראשיתן, וכלה במעקב אחר גיבושה ותנודותיה של ה"זהות" הצברית בקרב בני דור תש"ח בין הקוטב הכנעני לקוטב היהודי.
בצד עבודתה המחקרית פרסמה מנוחה גלבוע רשימות ביקורת על הספרות השוטפת, בעיקר בעיתון "דבר", עסקה בפעילות ציבורית ענפה במוסדות תרבות שונים ובמיוחד באגודת הסופרים העברים, חיברה ספרי סיפורת לילדים ולנוער ("שביל החמורים", 1970; "סודו של גילי", 1973) המבוססים בחלקם על חוויות נעוריה; כתבה שירה לירית, שכונסה בחלקה בספריה "באינמקום" (1968) ו"גנים תלויים" (1981). החוויה המרכזית המעוצבת בשיריה היא ההתפעמות מעצם ההימצאות בעולם הספרות והאמנות כקוראת, ככותבת וכמתבוננת.

הולצמן, אבנר. "מנוחה גלבוע ז"ל". "מדעי היהדות: כתב-עת של האיגוד העולמי למדעי היהדות" 38. 1998. 343-346.

אבנר הולצמן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

באינמקום, בין ריאליזם לרומנטיקה: פרישמן המבקר, גנים תלויים, דבר, המהלך החדש ומחוצה לו בספרות העברית, השמונה-עשרה והתשע-עשרה, זהות, חלומות הזהב ושברונם, לקסיקון העיתונות העברית במאות, מבנים ומשמעויות, סודו של גילי, על ספרות ילדים ונוער, פצעי, שביל החמורים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מדעי היהדות: כתב-עת של האיגוד העולמי למדעי היהדות

תגיות חופשיות

דור בארץ, היהודי/העברי החדש, כנענות, ספרות ההשכלה, ריאליזם, שירה לירית

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב
בית הספר הריאלי בחיפה
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
הוראה
חינוך
ספרות
ספרות עברית

תחומי מחקר
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
42 (1968)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות