חזרה לדף התוצאות

ג'ייקובסון דוד /// חוקר ספרות /// נולד בארה"ב /// 1947 /// גיל: 76
כותב/ת הערך: שור אלירז

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עיון
עריכה

שפות יצירה

אנגלית
עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-09-01 00:00:00

חוקר ספרות
נולד בניו המפשייר, למד באוניברסיטת שיקגו ובאוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס, ולימד באוניברסיטאות שונות בארצות הברית (מישיגן, היברו יוניון קולג', פנסילבניה, ועוד) ובאוניברסיטת בן-גוריון בנגב (1980-1979). פרופסור למדעי היהדות, משמש כראש המחלקה למדעי היהדות באוניברסיטת בראון (פרובידנס, רוד איילנד, ארה"ב).
עיקר כתיבתו בנושאים הקשורים בספרות עברית וישראלית, ובפרט בקשרים הנגלים בה לתנ"ך, למדרש ולסיפורים חסידיים, כמו גם בעיצובה של השואה ושל ניצולי השואה בספרי אהרן אפלפלד, בזהויות של ישראלים ופלסטינים והקשרים ביניהם בספרות. עוסק גם בנושאי תרבות ישראלית, ופרסם מאמרים העוסקים בבית הספר לקולנוע "מעלה" ובתגובות למרד הערבי (1939-1936), כפי שהן משתקפות בהגדות הקיבוצים.
ספרו הראשוןModern Midrash: The Retelling of Traditional Jewish Narratives by Twentieth Century Hebrew Writers (1987) עוסק בעיבודים לסיפורים חסידיים, לאגדות חז"ל ולסיפורים ודמויות תנ"כיים בכתביהם של יוצרים עבריים באירופה כברדיצ'בסקי, י"ל פרץ, וביאליק, ושל כותבים ישראליים כאמיר גלבע, דן פגיס, משה שמיר ועמוס עוז. הספרDoes David Still Play Before You?: Israeli Poetry and the Bible (1997), בוחן את מקומו של התנ"ך בשירה ובתרבות הישראלית בת-זמננו.Creator, Are You Listening: Israeli Poets on God and Prayer (2006), בוחן את יחסם של זלדה, יהודה עמיחי אשר רייך, רבקה מרים, אדמיאל קוסמן וחוה פנחס-כהן לחוויות של נוכחותו או היעדרו של האל ולטיבה של תפילה.Beyond Political Messianism: on the Poetry of Second Generation Religious Zionist Settlers (2011), עוסק בצמיחתם של משוררים בהתנחלויות דרך עיון בשירתם של שמונה משוררים מחבורת "משיב הרוח". בשני ספרים אלו נכללו גם אנתולוגיות קצרות של תרגומי שירים לאנגלית. ספרו האחרון, The Charm of Wise Hesitancy: Talmudic Stories in Contemporary Israeli Culture (2017), בוחן סיפורים תלמודיים בראי התרבות הישראלית. השתתף גם בעריכת קבצי מאמרים בנושא יהדות ויחסי ישראלים ופלסטינים בספרות.
בר-און, יעקב. "מתנחלים כפי שלא הכרתי". "מקור ראשון". 15.7.2011; Pinsker, Shachar. "Never will I hear the sweet voice of God: Religiosity and Mysticism in Modern Hebrew poetry". Prooftexts 30, 1. 2010. 128-146.
אלירז שור

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מקור ראשון

תגיות חופשיות

הסכסוך הישראלי-פלסטיני, חסידות, מדרש, מקרא, קיבוץ, רליגיוזיות, שואה (נושא מחקר), תלמוד

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס
אוניברסיטת שיקגו

תחומי מחקר
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות