חזרה לדף התוצאות

גור יונה /// משורר, מתרגם וצייר /// נולד בקיבוץ עמיר, ישראל /// 1946 /// גיל: 78
כותב/ת הערך: פורת אלישע

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

ציור
שירה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-09-01 00:00:00

משורר, מתרגם וצייר
נולד בקיבוץ עמיר להורים ממייסדי הקיבוץ. למד בקיבוצו ולאחר תום לימודיו יצא לשנת הדרכה בתנועת "השומר הצעיר". מגיל צעיר פירסם בעלוני המשק ובעיתוני התנועה פזמונים ואיורים. את שירותו הצבאי עשה בחיל הקשר. בתום שירותו שב לעמיר, אך לאחר נישואיו הצטרף עם אשתו לקיבוץ שדה יואב. השלים תואר ראשון בלימודי תרבות במכללת ספיר, ולמד לימודי עריכה במכללת "אחווה" ובמסלול למו"לות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.
שילב עבודה כמסגר, כמורה וכמחנך בקיבוצו עם יצירה אמנותית. ערך תערוכות רבות ועבודותיו נמצאות באוספי אמנות שונים. שיריו הראשונים פורסמו בראשית שנות השמונים בכתבי עת של התנועה הקיבוצית כמו "שדמות", "מבפנים" "ועלי שיח", וגם ב"מעריב", "על המשמר", "הליקון" ו"דימוי".
ספרו הראשון, "על בד, על עץ, על אבן: ציורים, הדפסים, שירים", ראה אור ב-1988 בהוצאת ספרית פועלים. במקורו היה אמור להיות קטלוג לתערוכה, אך בעצת עורכיו הוסיף שירים לציורים. נתן יונתן, שערך את ספריו, עודד אותו בכתיבתו. גור הושפע ממשוררים כמו עמוס לויתן, יהודית כפרי ומשוררים לא עבריים כמו טד יוז, פיליפ לרקין, ייטס ואחרים, שמשיריהם תירגם לעברית. נושאי שירתו הם געגועים לאביו שנפטר, צער על אובדן חברים ובני משפחה קרובים, והתרפקות על זיכרונות ילדות. עוסק אף בתרגום מיידיש לעברית של שירי סוצקבר ומארקיש. כמה משיריו הולחנו בידי המלחין מאיר מינדל. בין ספריו האחרים": טעם המלים: שירים והדפסים" (1990); "אגירה: שירים" (1993); "קצרות וארוכות: שירים" (1998).

רינג, ישראל. "כוחה של אגירה פיוטית". "מאזניים" ס"ח (2). 1983. 55-54; שתל, שמואל. "מנסרת הנפש הצלולה". "על המשמר" דף לספרות. 9.7.1993. 20.

אלישע פורת

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

: טעם המלים: שירים והדפסים, אגירה: שירים, דימוי, הליקון, ועלי שיח, מבפנים, מעריב, על בד, על עץ, על אבן: ציורים, הדפסים, שירים, על המשמר, קצרות וארוכות: שירים, שדמות

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מאזניים, על המשמר

תגיות חופשיות

אמנות פלסטית, ציור, שירה מולחנת

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת בן-גוריון בנגב
מכללת אחוה
מכללת ספיר

תחומי לימוד אקדמיים
לימודי תרבות
מולו''ת
עריכה

בקשר ספרותי עם
יונתן נתן
מינדל מאיר

תומכים ו/או מורי דרך
יונתן נתן

משפיעים
טד יוז
יהודית כפרי
ייטס
עמוס לויתן
פיליפ לרקין

עיר או ארץ מגורים
ישראל
קיבוץ שדה יואב

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
42 (1988)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

[contact-form-7 id="4" title="הצעת תיקון"]

הערה חשובה

הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

נגישות