חזרה לדף התוצאות

גורמזאנו גורן יצחק /// סופר ומחזאי /// נולד באלכסנדריה, ישראל /// 1941 /// גיל: 82
כותב/ת הערך: שמעוני בתיה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons

ז'אנרים אופייניים

רומן
רומן היסטורי
תסריט

תחומי יצירה

מחזאות
עריכה
פרוזה

פרסים

פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול
פרס רמת גן

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-09-01 00:00:00

סופר ומחזאי
נולד באלכסנדריה, מצרים, ועלה עם משפחתו לישראל ב-1951. למד ספרות אנגלית ותרבות צרפת באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטת תל-אביב. בשנים 1980-1974 שהה בניו יורק וסיים תואר שני בבימוי תיאטרון בברוקלין קולג'. ב-1982 הקים את תיאטרון "בימת קדם", ב-1998 הקים את הוצאת הספרים בימת קדם וב-2000 ייסד את כתב העת לספרות ותרבות "הכיוון מזרח", והוא עורכו הראשי. פעילויות אלה הן חלק מתפיסת עולם שמטרתה להשפיע על התרבות הישראלית ולחזק בה את היסודות המזרחיים. כותב בסוגות שונות: רומנים, מחזות, תסריטים ותסכיתים. כמו כן, ביים עשרות מחזות, תסכיתים וסרט קולנוע קצר.
הרומן הראשון שכתב וזכה להצלחה היה "קיץ אלכסנדרוני" (עם עובד, 1978, זכה בפרס רמת-גן), שבו חזר לעיר ילדותו ולאירועים הסוערים שפקדו את מצרים בשנה שקדמה לעלייתו ארצה. רומן זה התפתח לטרילוגיה הכוללת את "בלאנש" (1986) ו"בדרך לאצטדיון" (2003). הרומן האחרון הוא מחווה לאביו שכל חייו ביקש לכתוב רומן, אך לא עשה זאת. גורמזאנו גורן כותב במקומו אך עד מהרה עולמו שלו משתלט על הרומן ודוחק את דמות האב. ברומן מעניין זה הוא חושף את יצירות הבוסר שלו ומתאר כיצד גילה את קולו הספרותי רק בשעה שהחל להקשיב לחומרי ה"רכילות" של ילדותו, כשגדל בבית מלא נשים. הטרילוגיה היא, למעשה, האוטוביוגרפיה האישית והתרבותית שלו. כתיבתו משקפת נאמנה את בית גידולו – אלכסנדריה. כמו העיר הרב-תרבותית, התוססת, קלת הדעת והחצופה, גם יצירתו מאופיינת בריבוי וגיוון, בפריצה תזזיתית של גבולות הז'אנר, המוסר והמין, וסגנונו, לעתים, פטפטני ורכילותי. כתיבתו חושנית ומינית, ובכך היא שונה מהספרות העברית ההגמונית הפוריטנית. פרויקט מרכזי ביצירתו הוא רומנים ביוגרפים היסטוריים אודות דמויות חשובות מן המזרח שנשכחו מן התודעה התרבותית בישראל. במסגרת זו כתב על יהודה הלוי "לבי במזרח" (1985); ר' חיים בן עטר ממרוקו "שמש ממערב" (1985); ורבי יוסף חיים, גדול רבני בגדד "אלחכם מבגדד" (2008). בנוסף הוא כותב את "קווארטט הסניורה": סדרת רומנים היסטוריים המתארים את חייה המרתקים של דונה גרסיה מנדס. הראשון בסדרה "השקר הקדוש" (2010), מתאר את התאלמנותה והשתלטותה על עסקיו של בעלה, ובכלל זה על רשת ההברחות של יהודים אנוסים מפורטוגל. הרומן השני, מלכת הפיננסים, יצא בשנת 2013, והשלישי בסדרה, קדחת ונציאנית, יצא ב-2015. הרומן הרביעי עודו בכתובים.
לסדרה זו קדמו המחזות "מסכות בונציה" (1992, שאותו גם ביים) ו"הסניורה אהובתי" (2007). ב-2001 הוענק לו פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים.

אלקלעי, עמיאל. "בריאתו מחדש של הזיכרון- אלכסנדריה בישראל", "הכיוון מזרח" 8. 20-17; ברמה, ישראל. "אלכסנדריה: חזרנו אליך שנית", "עכשיו", 39-40. 1979. 344-341; שמעוני, בתיה. "אלכסנדריה אהובתי- נוסטלגיה, מיתולוגיה ותשוקה ב"בלאנש" ליצחק גורמזאנו-גורן", "אפיריון" 117, 2011. 31-28.

בתיה שמעוני

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אלחכם מבגדד, בדרך לאצטדיון, בלאנש, הכיוון מזרח, הסניורה אהובתי, השקר הקדוש, לבי במזרח, מסכות בונציה, קווארטט הסניורה, קיץ אלכסנדרוני, שמש ממערב

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

אפיריון, הכיוון מזרח, עכשיו

תגיות חופשיות

מזרחיות, מיניות

מידע כללי

תארים אקדמיים
שני

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
בימוי תיאטרון
ספרות
ספרות אנגלית
תיאטרון
תרבות צרפת

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
28 (1969)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות