חזרה לדף התוצאות

גון-גרוס ציפי /// סופרת, פסיכולוגית ועיתונאית /// נולדה בתל אביב, ישראל /// 1952 /// גיל: 71

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

צילום: משה שי

ז'אנרים אופייניים

אוטוביוגרפיה וממואר
סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

ספרות ילדים
עיתונאות
פרוזה

פרסים

פרס אקו"ם

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-09-01 00:00:00

סופרת, פסיכולוגית ועיתונאית
נולדה בתל אביב להורים ניצולי שואה מהעיירה הפולנית דובנו שבחבל ווהלין. למדה בעיר הולדתה, סיימה תיכון "עירוני א"' במגמה ספרותית. שירתה ב"גלי צה"ל" כמפיקה ומאז עובדת בתחנה כאזרחית עובדת צה"ל, בעיקר בתחום תוכניות תעודה ובשידורים חיים בנושאי פסיכולוגיה וחברה. סיימה תואר ראשון ושני בפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב. מומחית בפסיכולוגיה קלינית, חינוכית והתפתחותית. עוסקת בפסיכותרפיה לבני נוער ומבוגרים ומשיבה על שאלות הורים בתוכנית הטלוויזיה החינוכית "זמן הורים". מרצה בנושא השפעת זיכרון השואה על בני הדור השני, בין השאר בכנסים של אנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש ובפני משתלמי "יד ושם".
עורכת ומגישה זה שנים רבות את מגזין הספרות השבועי "ספרים רבותי ספרים" ב"גלי צה"ל", אותו השכילה להפוך לבמה מרכזית לדיון בתרבות הישראלית, על ענפיה השונים. זאת, בין השאר, בשל טעמה המגוון, בזכות הקריאה הדרוכה והקשובה שלה לטקסטים הנדונים בתוכנית, ובשל האמפתיה הדקה המאפיינת את יחסה ליוצרים העומדים מאחרי הטקסטים, המעניינים אותה, כמדומה, לא פחות מהטקסטים עצמם. התוכניות שערכה על נתן אלתרמן, על תרצה אתר ועל פנחס שדה זכו בפרס מפקד גלי צה"ל על שם הראלה מודעי.
פירסמה אחד-עשר ספרים, מהם שבעה לילדים. כתבה (עם רפי מן) שני ספרים על "גלי צה"ל" (1992, 2002). כמו כן כתבה את "הורים מתגייסים: משפחה, צבא ומה שביניהם" (2003), ספר הדרכה יעיל וידידותי להורים שילדיהם מתגייסים, והם נאלצים להתמודד עם סוגיות שונות הקשורות בשירותם בצבא. סיפור קצר פרי עטה, "כבר גדולה", זכה בתחרות סיפורי נשים של "פורום נשות אגן הים התיכון" (מרסיי, 1999) ותורגם לצרפתית.
הרומן הראשון שלה, "כבר לא ילדה של אף אחד" (זמורה ביתן, 2002), הוא בעל אופי אוטוביוגרפי ועוסק ביחסי אם-בת, בדור השני לשואה ובפרֵדה מההורים. זהו מעין ממואר, שבו היא טווה מתוך שברי זיכרון וקטעי סיפורים את סיפורם של הוריה ניצולי השואה ואת סיפור ילדותה שלה, ומגוללת אותם באופן אסוציאטיבי ולא ליניארי. הספר מכיל שתיקות רבות, המאפיינות את השיח של בני הדור השני, ועל הקוראים מוטלת המשימה לשחזר את מה שלא נאמר. היצירה נקראת גם כמעין אלגיה של הסופרת על מות אמה. הצגת יחיד על פי הספר מועלית על ידי השחקנית אסתי זקהיים בתיאטרון "תמונע". ההצגה הועלתה לראשונה ב"תיאטרונטו" (2005).
בספר הילדים "אף פעם לא מלכה" (2008) היא מגוללת בעדינות וברגישות את סיפורה של ילדה דיסלקטית ואת התמודדותה עם "האחרות" שלה. הספר זכה בפרס אקו"ם לספרות ילדים ונוער לשנת 2008, ועובד להצגת יחיד שכתבה וביימה סיון בן ישי. ב-2015 הוציאה את ספר הילדים פעם היינו משפחה, אשר זכה אף הוא בפרס אקו"ם. הספר מגולל את סיפורם של אלון ומיתי, המתמודדים עם גירושי הוריהם.

אלמוג, רות. "אוטוביוגרפיה". "הארץ" תרבות וספרות. 18.5.2001. ב'14; בק, רוני. "בסימן שאלה עם ציפי גון-גרוס". "מעריב" תרבות ספרות. 17.10.2008. 23; ליבליך, עמיה. "קול נשי-אישי של הדור השני". "הארץ" ספרים. 30.5.2001. 68; פרלסון, ענבל. "צרת רבים". "הארץ" ספרים. 25.5.1994. 11; קרינסקי, אביבה. "הנסיכה הקטנה". "מאזניים" פ"ב (2). אוקטובר 2008. 49-50.

רותם רז ומערכת הלקסיקון

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אף פעם לא מלכה, הורים מתגייסים: משפחה, צבא ומה שביניהם, זמן הורים, כבר לא ילדה של אף אחד, ספרים רבותי ספרים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, מאזניים, מעריב

תגיות חופשיות

אחרות, צבא, שואה (ביוגרפיה), שואה (נושא יצירה)

מידע כללי

שפות תרגום
צרפתית

תארים אקדמיים
שני

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
פסיכולוגיה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
28 (1980)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות