חזרה לדף התוצאות

גולן אבירמה /// סופרת ומתרגמת /// נולדה בגבעתיים, ישראל /// 1950 /// גיל: 73
כותב/ת הערך: רןט חגית

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

רומן
תסריט

תחומי יצירה

ספרות ילדים
עיתונאות
פרוזה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-09-01 00:00:00

סופרת ומתרגמת
נולדה בגבעתיים, גדלה בירושלים ולמדה בגימנסיה העברית "רחביה". את שירותה הצבאי עשתה בלהקת פיקוד דרום. שיחקה תקופה קצרה בתיאטרון "הקאמרי". בוגרת החוג לתורת הספרות באוניברסיטת תל אביב, שם התמחתה בתרגום, וכן בוגרת החוג ללשון וספרות צרפתית ב"אינסטיטוט קתוליק" בפריז (Institut Catholique de Paris). תירגמה מאנגלית לעברית יותר מעשרים ספרים, בהם הקלאסיקות "בית קטן בערבה" מאת לורה אינגלס-ויילדר; "פיטר פן" מאת ג'יימס מתיו ברי; "פו הדב" ו"הבית בקרן פו" מאת א"א מילן.
שימשה כתסריטאית בתוכנית הטלוויזיה "מה פתאום?!", שהתה בפריז בשליחות העיתון "דבר" שבו היתה חברת מערכת עד שהצטרפה לעיתון "הארץ". מ-1996 היתה חברה בהנהלת מערכת העיתון וכתבה בו מאמרי פובליציסטיקה, בעיקר בנושאי חברה ומגדר. ב-2012 פרשה מעבודתה הקבועה ב"הארץ", אך היא ממשיכה לכתוב עבורו מאמרים בנושאים שונים. הנחתה את תוכנית הטלוויזיה "בקריאה ראשונה", ששודרה במסגרת שידורי הטלוויזיה החינוכית בשנים 1999-2007. כיום משמשת כמנהלת "המרכז לעירוניות ותרבות ים תיכונית" בבת ים‏. כתבה כמה ספרי ילדים, בהם "בועות הסבון של גלי", שתורגם לאפריקנס ולאנגלית, ו"נעמי ואפרוח לא", שראה אור בארצות הברית ובקמבודיה. כמו כן חיברה את ספר העיון "על עצמן: שיחות עם נשים בישראל" (1988). ב-2004 ראה אור רומן הביכורים שלה, "העורבים", בהוצאת הספריה החדשה. הרומן פורש את סיפורן של שתי נשים: ז'ניה הקשישה, ילידת פולין ואם שכולה, שמזניחה את בתה שנותרה בחיים, ודידי, ילידת קיבוץ, נשואה ואם לבת, המתמודדת עם הבקיעים המתגלים במשפחתה. הספר תורגם לאיטלקית ולגרמנית. מהספר עולה שהאימהות הנה מצב משברי הן לאם והן לצאצאיה. יש בה רכיב הרסני המשתקף בספר, בין השאר, דרך ההקבלה להתנהגות ה"משפחתית" של עורבים וקוקיות, המשמשים כאן כמוטיב מפתח. ב-2008 ראה אור הרומן השני שלה, "סימני חיים". רומן זה כתוב כולו מנקודת מבטו של גבר, פרופסור לספרות כבן חמישים, המביט על חייו דרך הנשים שסבבו אותו. ב-2013 ראה אור ספרה השלישי, אשה זרה. שתי אמהות עומדות במרכזו, וסוגיית האמהוּת ומחיריה, אשר נדונה בהרחבה ב"העורבים", מקבלת גם בספר זה ייצוג מרכזי. מלי הקרייריסטית, המשמשת כתובעת במשפט של אשה שרצחה את בעלה, וסלאבה, העובדת הזרה הלא-חוקית, מתמודדות עם סוגיות הקשורות בתפקוד ההורי שלהן, על אף ההבדלים בתנאי חייהן.

בלבן, אברהם. "אמא עורב ואמא קוקיה: '"העורבים"' מאת אבירמה גולן". "תשע אמהות ואמא: ייצוגי אימהות בסיפורת העברית החדשה". בני ברק: הקיבוץ המאוחד. 2010. 116־133; נוה, חנה. "איך להפוך את 'מחלת האשה', שהיא נשיותה, לזהות חיובית?". "הארץ" ספרים. 12.1.2005. 6. מרין, תמר. "מה קורה כשהאמהות זרות לעצמן". "הארץ" ספרים, 11.12.2013. 6.

חגית רוט

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

בועות הסבון של גלי, בית קטן בערבה, בקריאה ראשונה, דבר, הארץ, הבית בקרן פו, העורבים, מה פתאום?!, נעמי ואפרוח לא, סימני חיים, על עצמן: שיחות עם נשים בישראל, פו הדב, פיטר פן

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, תשע אמהות ואמא: ייצוגי אימהות בסיפורת העברית החדשה

תגיות חופשיות

מגדר, קיבוץ, שכול

מידע כללי

שפות תרגום
איטלקית
גרמנית

תארים אקדמיים
ראשון

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב
הגימנסיה העברית רחביה בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות צרפתית
צרפתית
תורת הספרות
תרגום

עיר או ארץ מגורים
ירושלים
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
29 (1979)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות