חזרה לדף התוצאות

גוברמן איגור /// משורר וסופר בשפה הרוסית /// נולד בחרקוב, אוקראינה /// 1936 /// גיל: 87
כותב/ת הערך: ולדמן בתיה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons

תחומי יצירה

פרוזה
שירה

שפות יצירה

רוסית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-08-01 00:00:00

משורר וסופר בשפה הרוסית
נולד בחרקוב. ב-1958 סיים מכון למהנדסי תחבורה במוסקבה. עבד כמה שנים כמהנדס. בשנות השישים והשבעים של המאה העשרים כתב ארבעה ספרי מדע פופולרי ופירסם גם מאמרים ו"שירים" בעיתונות. כתב "שירים" סאטיריים על בעיות החיים בברית המועצות שפורסמו במחתרת, כולל בכתבי עת יהודיים מחתרתיים. ב-1979 נעצר על ידי השלטונות ונשלח למחנה עבודה בסיביר לחמש שנים. גם שם המשיך לכתוב. עלה לארץ עם משפחתו ב-1988.
עד היום ראו אור יותר מעשרים ספרי שירה פרי עטו, בהם: "גאריקי (דאצזיבאו)" (1988) ו"גאריקי לכל יום" (1992, שני כרכים). ה"גאריקי" הם "שירים" קצרצרים ומבודחים, בעלי ארבע שורות. זהו ז'אנר מקורי שהוא עצמו פיתח והוא נקרא על שמו ("גאריק" הוא שם החיבה של איגור). כמו כן פירסם גם ספרי פרוזה, בהם: "טיולים מסביב לצריף" (1990); "רשימות של זקן" (1996); "ספר של נדודים" (2009); "צלילי ערב" (2009).
יצירותיו תורגמו לכמה שפות אירופיות. בעברית יצאו לאור שני ספרים: "קרפיון" "בתוך" "ביוב":" "שירים" (2007, מרוסית: מיכאל ריסקין ורועי חן) ו"גאריקים מירושלים", שהופיע במהדורה דו-לשונית: רוסית-עברית (2012, מרוסית: מיכאל ריסקין). בהקדמה ל"קרפיון" "בתוך" "ביוב" כותב גוברמן: "את הספר הזה לא כדאי לקרוא בחיפושיך אחד חוכמת החיים, כי המחבר בעצמו מתגעגע אליה".
שיריו הקצרים זכו לפופולריות בזכות הדיוק, החריפות, ההומור והאופן הטרגי-קומי שבו מתוארת בהם המציאות. הם עוסקים בנושאים הקשורים לחיים בישראל וברוסיה, ומשולבות בהם מחשבות מרתקות על החיים, המוות והזקנה. למשל, בשיר שכותרתו "בין הצלחות קדמה, הון וכיוף אנו – לבד, כמו "קרפיון" "בתוך" "ביוב"" הוא כותב "וְהָעֶרֶב כְּבָר קָרוֹב,/ מִתְעוׂרֵר מֵחֲלוׂמִי:/ אֵין לִי שוּם דָּבָר לִסְחֹב אֶל הַשּׁוּק הָעוֹלָמִי" (מתוך "קרפיון" "בתוך" "ביוב"). שיריו הם חלק מן הפולקלור הרוסי, ספריו נמכרו ביותר משני מיליון עותקים, והוא אף צוטט על ידי הנשיא גורבצ'וב בקרמלין. לערבי השירה שלו, בישראל וברוסיה, מגיעים אלפי אנשים.

אבלמוניץ, קירה. "ליהודים יש חלום אחד פשוט – להיות בעלי מולדת ולחיות הרחק ממנה". "הארץ". 30.1.2006.

בתיה ולדמן

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

ביוב:, בתוך, גאריקי (דאצזיבאו), גאריקי לכל יום, גאריקים מירושלים, טיולים מסביב לצריף, ספר של נדודים, צלילי ערב, קרפיון, רשימות של זקן, שירים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

תגיות חופשיות

מדע, סאטירה, פולקלור

מידע כללי

שפות תרגום
מספר שפות אירופיות
עברית

תחומי לימוד אקדמיים
הנדסה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות