חזרה לדף התוצאות

גברון אסף /// סופר ועיתונאי /// נולד בערד, ישראל /// 1968 /// גיל: 55

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons

ז'אנרים אופייניים

מדע בדיוני
מתח
סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

מוזיקה
עיתונאות
פרוזה
תרגום

פרסים

פרס ברנשטיין

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-08-01 00:00:00

סופר ועיתונאי
נולד בערד ב-1968, למשפחה שעלתה מאנגליה. כשהיה בן ארבע עברה משפחתו למוצא עילית, שם עברו עליו ילדותו ונעוריו. בצבא שירת ביחידה קרבית, ולאחר שחרורו, ב-1990, למד תקשורת לתואר ראשון בגולדסמית-קולג', אוניברסיטת לונדון. ב-1995 שב ארצה, וב-1997 נסע שוב, הפעם לקנדה – שם למד ניו-מדיה. ב-1998 חזר להתגורר בתל אביב. ב-2000 החל לעבוד בחברת היי-טק, וב-2002 יצא לאנגליה, לעבוד במשרדי החברה שם. ב-2007 חזר לתל אביב. במשך כל אותן השנים היה חבר בהרכב מוזיקלי שנקרא "הפה והטלפיים" והניב ארבעה אלבומים. בשנים 2000-1990 כתב לשורה של עיתונים ומגזינים בארץ וערך מדורים בנושאים שונים.
ספרו הראשון "אייס", ראה אור ב-1997 (גוונים). זהו סיפור מסע המונע מאהבה הרסנית ומתרחש במקומות שונים בעולם ובתקופות זמן שונות בשנים 1970-2031. הספר זכה במקום הראשון בתחרות סיפורי מדע בדיוני, אך המחבר העיד בתקשורת שאין מדובר במדע בדיוני אלא ברומן רומנטי דקדנטי, שמתמודד עם בגידה של אישה אהובה.
ב-2000 יצא לאור ספרו "מין בבית העלמין", קובץ סיפורים העוסק בישראלים בשנות העשרים והשלושים לחייהם, ובמאפייניו של דור זה אשר שטוף במין, סמים ואלכוהול וסובל מתלישות. עלילות הסיפורים נעים על קו התפר בין מציאות להזיה בפואטיקה המתכתבת עם סיפורי מסע גבריים "רזים", מזה, ועם סרטים מצוירים גדושי אלימות מיופה, מזה. "מובינג" (2003), מגולל את סיפורם של ישראלים החיים בניו יורק ועובדים בחברת הובלות במטרה לצבור כסף, בלי לברור באמצעים. לצורך כתיבת הספר עבד גברון תקופת מה בהובלות בארצות הברית.
ספרו "תנין פיגוע" (2006), עוסק בשני בני אדם ההופכים בעל כורחם לגיבורים במחזה הרואי-גרוטסקי. לכאורה הם אויבים הנעים זה לקראת זה עד למפגש הבלתי נמנע, אבל בדרכם לעימות שנכפה עליהם, נוצרים גם רגעים של אחווה. בתוך כך, הספר משקף את רוחה של ישראל בתחילת המאה ה-21, הרוויה רוח פטריוטית בצד סגידה לממון ולתהילה. הספר זכה להצלחה באירופה.
ב-2008 יצא לאור ספרו "הידרומניה", המתרחש בארץ ישראל של העתיד הקרוב, השוכנת על אדמה צמאה וחרוכה. הספר הוא רומן מתח עתידני, המכיל גם סאטירה חברתית, סביבתית ופוליטית. מעבר לתיאור של חברה טכנוקרטית וטוטליטרית, יש בו גם דיון בשאלת המחסור במים ובמאבקי הכוחות המופעלים כדי להשיגם. גם ספר זה תורגם לשפות אחדות.
"הגבעה", רומן פרי עטו המתאר שנה בחייהם של מתנחלים במאחז הלא-חוקי "מעלה חרמש ג"', ראה אור ב-2013 (ספרי עליית הגג וידיעות ספרים). חלקים מהספר כתב גברון מתוך גבעה מבודדת ביהודה ושומרון. רומן זה, המציע מבט ביקורתי על מפעל ההתנחלויות, זכה לתהודה ותורגם למספר שפות, וזיכה את מחברו בפרס ברנשטיין.
ספרו השביעי של אסף גברון, שמונה עשרה מלקות ("ידיעות אחרונות", 2017), מתרחש על רקע ימי המנדט הבריטי. אולם שלא כמו בספרו "הגבעה", המעמיד את ההקשר ההיסטורי לבחינה פוליטית מעמיקה, ברומן זה האקלים ההיסטורי משמש כתפאורה לסיפור בלשי, שאותו מניעה חבורה של ארבעה קשישים.
תרגם ספרים רבים לעברית, וב-1999 ערך את קובץ הסיפורים החשוב "אוטוטו". סיפורו "מול המים 2031" זכה בפרס ראשון בתחרות סיפורי מדע בדיוני של "ידיעות אחרונות". סיפוריו האחרים, חלקם הומחזו ואחדים עובדו לסרטי קולנוע.
ייחודו ביכולת המרשימה לארוג סיפור המבוסס על עלילה "מסורתית", כמו-ריאליסטית, כזו שיש לה התחלה, אמצע וסוף, והיא מניעה את הקורא במערכים משוכללים היוצרים מתח וסקרנות, בתוך מרחב בדיוני מפורק ומרוסק, שהוא תוצר של חרדות וסיוטים חברתיים ונפשיים קיומיים.

אוריין, יהודית. "רומן מחבלים". "עתון 77", 309-310. אפריל-מאי 2006. 7-6; גלסנר, אריק. "מהות התקופה, בפשטות." "מעריב", מוסף שבת. 19.5.2006. 28; מלכה, ענבל. "עד הטיפה האחרונה". "הארץ" ספרים. 12.11.2008. 8. ליבנה, יוני. "הורה היאחזות". "ידיעות אחרונות", 7 לילות, 18.1.2013. 23.

אמנון ז'קונט ויגאל שוורץ

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אוטוטו, אייס, הגבעה, הידרומניה, ידיעות אחרונות, מובינג, מין בבית העלמין, תנין פיגוע

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, מעריב, עתון 77

תגיות חופשיות

אלימות, ביקורת פוליטית, הסכסוך הישראלי-פלסטיני, מוזיקה, מסע, סאטירה, תרבות פופולרית

מידע כללי

שפות תרגום
מספר שפות

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת לונדון

תחומי לימוד אקדמיים
ניו-מדיה
תקשורת

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
29 (1997)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות