חזרה לדף התוצאות

גבע טלי /// סופרת /// נולדה בקריית טבעון, ישראל /// 1950 /// גיל: 73
כותב/ת הערך: שטרס חן

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 8/18

סופרת
נולדה בקריית טבעון וחיה בה שנים רבות. למדה ספרות ומקרא במכללת "אורנים" וספרות השוואתית לתואר שני באוניברסיטת חיפה. עבדה כמורה לספרות ומחנכת בתיכון בקריית טבעון. בזמן שהיתה בוונקובר, קנדה (2009-2003) עסקה בהוראת ספרות עברית למבוגרים.
פרסמה ארבעה רומנים. שני הראשונים מושפעים מז'אנר הריאליזם הפנטסטי. הציר המעגן את עלילת הרומנים הוא המטא-נרטיב הציוני אך הרומנים חותרים במידה רבה לעיצוב משמעויות אוניברסליות. בשילוב המתקיים בה בין דמויות פלאיות לבין הסיפור ההיסטורי של ארץ ישראל הקדומה וההתיישבות בעמק, וכן בנימה הנוסטלגית, קרובה יצירתה לזו של מאיר שלו. שלא כמותו, יצירתה לא זכתה לתשומת לב של הביקורת וקהל הקוראים.
הרומן הראשון פרי עטה, "שממית בהיכלי מלך" (ספרית פועלים, 1987) בנוי במתכונת של סאגה בין-דורית והוא מגולל את קורותיהן של מספר דמויות אשר כוחות עליונים מנתבים את גורלן המשותף. העלילה מתרחשת במזרח-אירופה, בתל אביב, בחיפה ובמושב בעמק והיא מחושקת על ידי מלחמות: מלחמת העולם השנייה והשואה, מלחמת ששת הימים ומלחמת יום הכיפורים.
גם הרומן "דרך האלה" (1994) מספר את קורותיהם של מהגרים וילדיהם, שכוחות עליונים, כאן הם מתגלמים בדמות פלאית, משפיעים על חייהם. אך בשונה מהספר הקודם, זהו במידה רבה סיפור של מקום: ישוב חדש-ישן בצפון הארץ, ששמו הבדיוני, "ביסרה", הוא שמה הקדום של בית שערים העתיקה שבסמוך לחורבותיה שוכנת טבעון. בדומה ל"דרך האלה", ששולטת בו עמדה רטרוספקטיבית, הרומן "אהבת פתאום" (2008) מסופר על ידי אשה בוגרת הכותבת את סיפור אהבתה רבת-השנים לחבר ילדותה והמבקשת להשיג תיקון דרך מעשה הכתיבה. בשמור פתאום (2016) חוקרת נועה, אשה כבת חמישים, את סיפורה של אשה יהודיה מן המאה התשע עשרה אשר תמונתה צוירה בבודפשט, ומעלה את קורותיה על הכתב.
נקודת המוצא של הרומנים היא תפיסה של הילדות ושל ערש הולדתו של אדם כגורמים מכוננים אשר קובעים את גורלו. כך, דמויות המהגרים והפליטים, הנעקרים מערש הולדתם, מעוצבים כמי שתמיד יכוננו את חייהם היעדר או פגימה שאין להם תיקון.

אביו, שלמה. "יהלום שמימי באדמת ארץ ישראל". "מעריב" ספרות. 6.5.1988. 3; סלע, אביבה. "על '"דרך האלה"' – רומאן מאת טלי גבע", "קשר עין" 52. 1995. 17.
חן שטרס

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אהבת פתאום, דרך האלה, שממית בהיכלי מלך

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מעריב, קשר עין

תגיות חופשיות

הגירה, מלחמה, נוסטלגיה, ריאליזם פנטסטי

מידע כללי

תארים אקדמיים
שני

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת חיפה
מכללת אורנים

תחומי לימוד אקדמיים
הוראה
מקרא
ספרות
ספרות השוואתית

משפיעים
מאיר שלו

עיר או ארץ מגורים
ונקובר
קנדה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
37 (1987)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות