חזרה לדף התוצאות

בר-יוסף יצחק /// סופר ועיתונאי /// נולד בתל אביב, ישראל /// 1949 /// גיל: 75
כותב/ת הערך: בן זקן דנה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

עיתונאות
פרוזה

פרסים

פרס קוגל
פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

נעם קרון
תאריך עדכון אחרון: 6/2021

סופר ועיתונאי
נולד בתל אביב. בנם של ציפורה פייגה לבית גרינפלד, בת היישוב הישן בירושלים, דור שמיני בארץ, והסופר יהושע בר יוסף, יליד צפת, דור שישי בארץ. גדל והתחנך בחיפה. למד היסטוריה של עם ישראל ותולדות התיאטרון באוניברסיטה העברית בירושלים. מוסמך בספרות השוואתית.
ספרו הראשון, "סיפרתי את זה, יחזקאל" (כתר, 1988), הוא קובץ סיפורים שעלילות סיפוריו מתארות דרמות אנושיות בחייהם של אנשים פשוטים, החיים במקומות קטנים ומרוחקים מן המרכז. הספר כתוב בנוסח ריאליסטי-נטורליסטי דייקני שלעתים חורג לפנטסטי. לסיפורים נלווית תדיר נימה הומוריסטית, הגולשת לפרקים לתחומם של האירוני והגרוטסקי. ספר הביכורים של בר יוסף זכה להערכה, והוא סומן על ידי המבקרים כיוצר בעל קול ייחודי. בהמשך פירסם עוד שבעה ספרי פרוזה: "חדר מלחמה" (1990); "ונוס" (1992); "סימני חיים" (1994); "מזכרת אהבה" (1995); "גם לך יהיה טוב בחיים" (1997); "לא ביום ולא בלילה" (2000); ו"כשהתנשקנו" (2006) ואת ספר הילדים מה שיהלי רוצה (2014). ב2021 הוציא את ספרו האחרון עד כה "היי, אתם שם למעלה".
גיבורי ספריו של בר יוסף נתונים בהתמודדות מתמדת עם גורלם ומנסים להיחלץ ממנו. רובם כמהים לאהבה ומייחלים לישועה פרטית, אך פעמים רבות הם מיטלטלים בין ייאוש לתקווה ובין אשליה לאכזבה. בספריו המאוחרים בולט המיזוג בין דמויות גרוטסקיות לדמויות מורכבות המציגות מצבי נפש מדכדכים. אחריתם של גיבוריו מאירה את מקומה המשמעותי של תפישת העולם הדטרמיניסטית ביצירתו, תפישת עולם הקושרת בינו ובין יוצרים כמו יצחק שמי, אהרון ראובני, יעקב חורגין ויהושע בר יוסף, אביו.
רבים מסיפוריו הם סיפורי מקום. תיאורי המרחב בספריו פורשים תמונה חיונית של מושבות ועיירות נידחות ("סיפרתי את זה, יחזקאל"), ושל ערים כמו צפת ("מזכרת אהבה") ותל אביב ("כשהתנשקנו"). תוויהם הייחודיים של המקומות הללו מתוארים בלשון קולחת ובהירה.
יחסיו עם אביו הסופר ניצבו במרכז ספרו "מזכרת אהבה". הספר נפתח במות האב ועוקב אחר זיכרונותיו של הבן מאביו. התבוננותו הרטרוספקטיבית והמפוכחת של הבן המספר משרטטת דיוקן מורכב הן של דמות האב והן של מערכת היחסים בינו ובין בנו. דמות האב מצטיירת כקרובה מצד אחד וזרה ומנוכרת מצד אחר, אהובה ומפחידה, מושכת ודוחה. הספר זכה לביקורות אוהדות ואף תורגם לצ'כית.
בר יוסף חיבר את המונודרמה "שימון" בביצוע יהויכין פרידלנדר. זכה בפרס קוגל לספרות יפה מטעם עיריית חולון על ספרו "מזכרת אהבה" (1995); ובפרס ראש הממשלה ליצירה לשנת 2002.

גור, בתיה. "שבוע של ספרים". "הארץ". 20.7.1990. ב'9; זך, נתן. "להתחבא קרוב". "ידיעות אחרונות" המוסף לשבת. 13.5.1994. 26; מירן, ראובן. "לטהר את נקבוביות הנשמה". "הארץ" מוסף ספרים. 18.4.1995. 7.

דנה בן זקן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

גם לך יהיה טוב בחיים, היי, אתם שם למעלה, ונוס, חדר מלחמה, כשהתנשקנו, לא ביום ולא בלילה, מזכרת אהבה, סימני חיים, סיפרתי את זה, יחזקאל, שימון

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, ידיעות אחרונות

תגיות חופשיות

נטורליזם, פנטזיה, ריאליזם

מידע כללי

שפות תרגום
צ'כית

תארים אקדמיים
שני

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
היסטוריה
היסטוריה של עם ישראל
ספרות
ספרות השוואתית
תולדות התיאטרון
תיאטרון

משפיעים
יהושע בר יוסף
יצחק שמי

עיר או ארץ מגורים
חיפה
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
39 (1988)

רקע משפחתי

בנו של הסופר יהושע בר יוסף

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

[contact-form-7 id="4" title="הצעת תיקון"]

הערה חשובה

הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

נגישות