חזרה לדף התוצאות

בר-זוהר (יולזרי) מיכאל /// סופר, היסטוריון ועיתונאי /// נולד בסופיה, בולגריה /// 1938 /// גיל: 85

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

ביוגרפיה
מתח
תיעוד
תסריט

תחומי יצירה

עיון
עיתונאות
פרוזה

שפות יצירה

אנגלית
עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-10-01 00:00:00

סופר, היסטוריון ועיתונאי
נולד בסופיה, בולגריה, ובן שתים-עשרה עלה לארץ. אחרי שירות צבאי בחיל המודיעין ובצנחנים המשיך את לימודיו באוניברסיטה העברית בירושלים (1959-1956) וקיבל תואר ראשון במדעי המדינה ויחסים בינלאומיים. בשנים 1964-1959 היה כתב בצרפת מטעם "גלי צה"ל", העיתון "למרחב" ועיתונים נוספים, והשלים לימודי תואר שני ותואר דוקטור בהיסטוריה באוניברסיטת סורבון בפריז.
ספרו הראשון, "גשר על הים התיכון: יחסי ישראל-צרפת 1963-1947" (1964), מבוסס על עבודת הדוקטור שלו ופורסם בעברית ובצרפתית. ספר זה זיכה אותו בפרס האקדמיה הצרפתית (1964) ובפרס סוקולוב (1965). בשובו לארץ היה פעיל במפלגת העבודה, נבחר מטעמה לכנסת העשירית (1981) והשתים-עשרה (1988), שבה כיהן כיו"ר ועדת החינוך.
פירסם יותר משלושים וחמישה ספרים, שחלקם תורגמו לשפות רבות, ובכללן ערבית, סינית ויפנית. רוב חיבוריו היסטוריים ותיעודיים, לרבות ביוגרפיות, ותריסר מהם ספרי מתח בדיוניים. רבים מספריו עוסקים בעולם הריגול והמודיעין במאה העשרים, ובייחוד בסכסוך הישראלי-ערבי ובמלחמת העולם השנייה וספיחיה. הביוגרפיה "בן-גוריון" בת שלושת הכרכים (הושלמה ב-1978) היא הבולטת בספרי ההיסטוריה שכתב. פירסם גם ביוגרפיה של שמעון פרס, "כעוף החול" (2006).
מספרי ההיסטוריה והתיעוד שכתב: "ציד המדענים הגרמניים" (1965); "המרדף אחרי הנסיך האדום" (1984, עם איתן הבר), על החיפושים אחרי עלי חסן סלאמה, מתכנן רצח הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן; ו"הרכבות יצאו ריקות" (1998), על הצלת יהודי בולגריה בתקופת השואה. ספר זה היה בסיס לסרט התעודה "מחוץ לטווח ידו של היטלר" (2001) שבר-זוהר כתב את תסריטו.
כמעט כל ספריו הבדיוניים, שנכתבו תחילה באנגלית, הופיעו גם בעברית, רובם בתרגומו. ספרו הבדיוני הראשון, "האמת השלישית" (1972), עוסק בהשלכות של רצח שר חוץ סובייטי בעת ביקורו באמריקה. אחריו הופיעו בין השאר: "מרגל בחורף" (1992), על פרשת קים פילבי ותוצאותיה; "אחים" (1994), על גורל היהודים ברוסיה הסטליניסטית; "באשמת רצח" (2008), על מזימה צינית ואכזרית של שירותי ביון אמריקניים ואנגליים לנצל לצרכים פוליטיים את פרשת נקמתה של קבוצת יהודים בפושעים נאצים בתום מלחמת העולם השנייה, ועוד.
פירסם שני ספרים עם ניסים משעל בהוצאת ידיעות ספרים: "המוסד – המבצעים הגדולים" (2010) ו"צה"ל – המבצעים הגדולים" (2013). בשנת 2017 פרסם שני ספרים: חיסול ממוקד-שב״כ המבצעים הגדולים (ביחד עם ניסים משעל) והחודש הארוך ביותר-50 שנה למלחמת ששת הימים. ב-2018 פרסם את הספר קיצור תולדות ישראל.
הוא שולט היטב בכלים הספרותיים הנדרשים ליצירת הספרים בז'אנרים הספרותיים הקרובים ללבו. הוא מיטיב ליצור אפקטים של מתח והפתעה, המלווים את הבחינה המפוכחת של עולם הצללים של מרגלים ושירותי ביון חשאיים, על מעלליהם שתדיר נספח להם גוון של יעילות אכזרית. לא אחת משולבים בעלילות הדמיוניות אירועים ואנשים מן המציאות, אבל גם כשמדובר בשלשלת אירועים דמיונית נפתלת, אין היא מנותקת לגמרי מן הסבירות ההיסטורית. ספריו הבדיוניים כתובים, בדומה לספריו ההיסטוריים והתיעודיים, בסגנון קריא וציורי, שווה לכל נפש.

בר-און, יעקב. "הפרופסור המחבר מותחנים מתגעגע לפוליטיקה". "מקור ראשון", יומן. 10.10.2008. 25-24; ז'קונט, אמנון. "שום דבר אינו באמת כפי שהוא נראה", "הארץ" ספרים. 12.10.1994. 7.

ישראל לנדרס ומערכת הלקסיקון

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אחים, באשמת רצח, בן-גוריון, גשר על הים התיכון: יחסי ישראל-צרפת 1963-1947, האמת השלישית, המוסד – המבצעים הגדולים, המרדף אחרי הנסיך האדום, הרכבות יצאו ריקות, כעוף החול, למרחב, מחוץ לטווח ידו של היטלר, מרגל בחורף, צה"ל – המבצעים הגדולים, ציד המדענים הגרמניים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, מקור ראשון

תגיות חופשיות

הסכסוך הישראלי-פלסטיני, יהדות בולגריה, מלחמה

מידע כללי

שפות תרגום
יפנית
סינית
עברית
ערבית

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת הסורבון
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
היסטוריה
יחסים בינלאומיים
מדעי המדינה

בקשר ספרותי עם
הבר איתן
משעל ניסים

תחומי מחקר
היסטוריה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
26 (1964)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות