חזרה לדף התוצאות

בר-און משה יחיאל /// פובליציסט, סופר ומתרגם /// נולד בגורשקוביץ, פולין /// 18961990 /// גיל
כותב/ת הערך: בן זקן דנה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר

תחומי יצירה

פרוזה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-10-01 00:00:00

פובליציסט, סופר ומתרגם
נולד בגורשקוביץ, פלך פיוטרקוב, פולין. בתקופת מלחמת העולם הראשונה למד מדעים, לשונות ופדגוגיה בפולין. עלה לארץ ישראל ב-1924 והתגורר בתל אביב.
היה מראשוני "צעירי המזרחי" בפולין והפיץ את הציונות בעיירתו. בפיוטרקוב ייסד את בית הספר העממי העברי "מזרחי", שימש בו כמורה וכמנהל ושימש גם כמזכיר אגודת המורים העבריים בעיר. בנוסף היה ממייסדי "עבריה", חוג לדיבור עברי, ופירסם מאמרים בשבועון הציוני "אונדזער צייטונג".
בישראל עסק בהוראה. תחילה בבית הספר "כל ישראל חברים" ביפו-תל אביב ואחר כך בבתי ספר שבפיקוח "המזרחי". במחצית השנייה של שנות העשרים פירסם סיפורים ורשימות, מאמרי ביקורת ורפורטאז'ות ספרותיות ב"הארץ", ב"הגה", ב"הד החינוך" וב"כל נוע". עם היווסדו של עיתון "הצופה" ב-1937 החל לעבוד בו כמתרגם, ואף כיהן כעורך בחלק הספרותי של העיתון. פירסם ב"הצופה" עשרות רשימות וסיפורים בשלל כינויים: "בן נון", "בן חריזי", "בנאור", "מבין" ועוד. סיפוריו קובצו בספר "עולמות" שראה אור בהוצאת שרשרת ב-1945.
תירגם לעברית את ספרי דוקטור דוליטל ובהם: "הדאר של דוליטל הרופא" (1945), "הזירנדה של דוליטל הרופא" (1954) ו"גן החיות של דוליטל הרופא" (1956). ערך את הספר "מבין במקרא" (1974), ילקוט פרשני חינוכי שבו ליקט, הסביר והסדיר את פרשות השבוע, ההפטרות ומקורות העוסקים במועדי ישראל ונושאים יומיומיים.
היה חבר באגודת העיתונאים, באגודת הסופרים ובוועדה ללשון העיתונות והרדיו של האקדמיה העברית. הוא היה גם חבר ב"הפועל המזרחי" ואח בלשכת רשב"י של הבונים החופשיים.

דנה בן זקן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אונדזער צייטונג, גן החיות של דוליטל הרופא, הארץ, הגה, הד החינוך, הדאר של דוליטל הרופא, הזירנדה של דוליטל הרופא, הצופה, כל נוע, מבין במקרא, עולמות

מידע כללי

תחומי לימוד אקדמיים
לשונות
מדעים
פדגוגיה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות