חזרה לדף התוצאות

ברנשטיין מרדכי /// סופר, מחזאי ומו''ל /// נולד באוקראינה /// 18931983 /// גיל
כותב/ת הערך: רובין יעל

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר

תחומי יצירה

מחזאות
פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-10-01 00:00:00

סופר, מחזאי ומו"ל
יליד אוקראינה. עלה ארצה ב-1912 ולמד בגימנסיה "הרצליה". עם תום לימודיו, עבד כשנה כפועל עד שגורש מן הארץ על ידי התורכים. הגיע לארצות הברית, שם למד באוניברסיטת קולומביה, לימד בבית ספר יהודי וניהל אותו. במקביל ללימודיו ולעבודת ההוראה, פרסם סיפורים ומחזה מהווי הארץ בספרו "מחיי הארץ" (1918), בעריכת ראובן בריינין, שגם כתב הקדמה לספר. הספר ראה אור בהוצאת קדימה, שברנשטיין היה ממקימיה ושימש כמנהלה. ב-1918 חזר ברנשטיין ארצה במסגרת הגדוד העברי. ב-1925 התמנה למנהל הוצאת דביר ומילא את התפקיד עד פרישתו לגמלאות. כמו כן, היה נשיאה של ההוצאה.
כיהן בתפקידים רבים ומגוונים בתחום המו"לות. הוא שימש כנשיא "התאחדות הוצאות ספרים בישראל" וכיו"ר הוצאת יחדיו. בנוסף, היה חבר האינטרנציונל העולמי של המו"לים, חבר מועצת הספר העברי, חבר הוועד של מכון הייצוא-מרכז הספר והדפוס, חבר הנהלת יריד ירושלים, חבר הדירקטוריון של מפעלי נייר חדרה ועוד. את שלל התפקידים הללו מילא בהתנדבות.
כתב שלושה-עשר מחזות וטרילוגיה. מחזותיו ריאליסטיים ועוסקים בהווי החיים בארץ. שבעה מהם תורגמו לאיטלקית, ארבעה ליפנית ואחד (""בת הקיבוץ"", יצא באסופה "תשעה מחזות", 1959) אף תורגם לקוריאנית, והוצג ביפן ובקוריאה בהצלחה רבה. לעומת זאת, אף לא אחד ממחזותיו זכה להיות מוצג על בימת התיאטרון הישראלי.
חלקה הראשון של הטרילוגיה שכתב "בין אדם ואדמה" (1968) מספר את סיפור עלייתו של הגיבור לארץ, עבודתו כפועל וגירושו לארצות הברית. חלק זה של הרומן מאופיין בקווים אוטוביוגרפיים רבים ומאפשר הצצה לראשית דרכו של ברנשטיין כסופר וכמו"ל באמצעות בן דמותו הספרותי, מנשה. חלקה השני של הטרילוגיה "יתד באדמה" (1975) עוסק בשובו של מנשה לארץ ובהתאקלמותו בה על רקע אירועי התקופה וחייו בקיבוץ. שני חלקיה הראשונים של הטרילוגיה תורגמו לאנגלית. חלקה השלישי לא פורסם מעולם.
ברנשטיין הוריש את כל כספו להקמת אגודה אשר תעודד יצירה ותטפח סופרים צעירים. האגודה הנקראת על שמו: "האגודה להענקת פרסים ספרותיים ואחרים על שם מרדכי ברנשטיין", מנוהלת על ידי "התאחדות הוצאות ספרים בישראל״ ומעניקה פרסים בתחום השירה, הפרוזה, המחזאות וביקורת הספרות.

וויינר, חיים. "פרקי חיים וספרות". ירושלים:הוצאת קריית ספר. 1960; קרסל, גצל. "ברנשטיין, מרדכי". "לכסיקון הספרות העברית בדורות האחרונים" א'. מרחביה:ספריית פועלים. 1965. 373.

יעל רובין-שנהר

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

בין אדם ואדמה, בת הקיבוץ, יתד באדמה, מחיי הארץ, תשעה מחזות

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

לכסיקון הספרות העברית בדורות האחרונים, פרקי חיים וספרות

תגיות חופשיות

קיבוץ, ריאליזם

מידע כללי

שפות תרגום
איטלקית
יפנית
קוריאנית

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת קולומביה
הגימנסיה העברית הרצליה בתל אביב

בקשר ספרותי עם
בריינין ראובן

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
25 (1918)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות