חזרה לדף התוצאות

ברוך יצחק לייב /// מתרגם, משורר, סופר, עורך ומסאי /// נולד בטאווריג, ליטא /// 18741953 /// גיל
כותב/ת הערך: הולצמן אבנר

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר

תחומי יצירה

מסה
עריכה
פרוזה
שירה
תרגום

שפות יצירה

יידיש
עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-10-01 00:00:00

מתרגם, משורר, סופר, עורך ומסאי
נולד בעיירה טאווריג בפלך קובנה, ליטא, וקיבל חינוך מסורתי. מ-1897 עד 1901 חי באודסה כדי להכין את עצמו לבחינות הבגרות. מ-1901 למד באוניברסיטת ברן שבשווייץ, וב-1906 הוכתר בתואר דוקטור לפילוסופיה על עבודה בתחום הסוציולוגיה. אחרי סיום לימודיו השתקע בווילנה ב-1907 ועבד בהוראה בגימנסיה היהודית המקומית. ב-1916 עבר עם הגימנסיה לעיר ייקאטרינוסלב מחמת המלחמה, וב-1921 חזר לליטא ולימד בגימנסיה הריאלית בקובנה. מ-1923 הועסק כעורך וכמתרגם בהוצאת אמנות בהומבורג (גרמניה). ב-1925 עלה ארצה ושימש מורה בגימנסיה העברית "הרצליה" בתל אביב עד 1935.
ב-1897 פרסם את שירו הראשון בשנתון "לוח אחיאסף", ומאז הרבה להשתתף בעיתונות העברית, תחילה במזרח-אירופה ולאחר מכן בארץ ישראל, בשירים, סיפורים ומסות. מ-1900 פרסם גם שירים ורשימות ביידיש. בשיריו ניכרת השפעתה העזה של שירת ביאליק. סיפוריו מבוססים על החוויות שספג בתחנות חייו במזרח-אירופה, ויצוין מתוכם "בפרוזדור המוות" (1927), המעלה תמונות מרוסיה בימי המהפכה. שיריו וסיפוריו כונסו בשני כרכים ב-1960 תחת השם "כל כתבי יצחק ליב ברוך".
י"ל ברוך תרגם עשרות ספרי פרוזה, שירה ועיון מיידיש, מגרמנית, מרוסית, מאנגלית ומצרפתית. מתרגומיו הבולטים: "פאוסט" של גתה, "ההגדה לבית פורסייט" של גלסוורתי; האוטוביוגרפיה של שלמה מיימון; "ספר השירים" של היינריך היינה; "אסיר שיליון מזפה" של ביירון; הטרילוגיה "לפני המבול" של שלום אש ("וארשה", "פטרבורג", "מוסקבה"); "מיכאל סטרוגוב" של ז'ול ורן; "ספר הג'ונגל" של קיפלינג; "מגילת סן מיקלה" של אכסל מונתה; "סלמנדרה" של ק.צטניק; אגרות ביאליק לרעייתו מאניה ורבים אחרים. כמו כן ערך אנתולוגיות מן הפרוזה והשירה העברית לדורותיהם ("אוצר ספרות ישראל"; "ראשי פרקים בספרותנו העתיקה והחדשה"; "ספר השבת"; "ספר המועדים" ועוד), מהן שזכו להדפסות חוזרות עד שנות הששים.

ברוך, י"ל. "תשובות לשאלון '"גנזים""'. "גנזים" ב. 1965. 16-14.
אבנר הולצמן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אוצר ספרות ישראל, אסיר שיליון מזפה, ההגדה לבית פורסייט, וארשה, כל כתבי יצחק ליב ברוך, לוח אחיאסף, לפני המבול, מגילת סן מיקלה, מוסקבה, מיכאל סטרוגוב, סלמנדרה, ספר הג'ונגל, ספר המועדים, ספר השבת, ספר השירים, פאוסט, פטרבורג, ראשי פרקים בספרותנו העתיקה והחדשה

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

גנזים

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

תחומי לימוד אקדמיים
סוציולוגיה

משפיעים
חיים נחמן ביאליק

עיר או ארץ מגורים
אודסה
אוקראינה
גרמניה
הומבורג
וילנה
יקטרינוסלב
ישראל
ליטא
קובנה
תל אביב

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
54 (1928)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות