חזרה לדף התוצאות

ברג ננסי /// חוקרת ספרות /// נולדה בבוסטון, ארה"ב /// 1961 /// גיל: 62
כותב/ת הערך: שמעוני בתיה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עיון

שפות יצירה

אנגלית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-10-01 00:00:00

חוקרת
נולדה וגדלה בבוסטון, מסצ'וסטס. את התואר הראשון קיבלה מאוניברסיטת מישיגן. את עבודת הדוקטורשלה בספרות עברית וערבית כתבה באוניברסיטת פנסילבניה. במהלך תקופה זו למדה במשך שנה באוניברסיטת קהיר, ושנה נוספת באוניברסיטה העברית בירושלים. מרצה לספרות עברית והשוואתית באוניברסיטת ושינגטון. תחומי המחקר העיקריים שלה הם ספרות של יוצרים יהודים בארצות ערב ושל יוצרים מזרחים בישראל, ויחסי אבות ובנות בספרות העברית המודרנית.
ספרה הראשוןExile from Exile: Israeli Writers from Iraq (1996) עוסק בסופרים יהודים עיראקיים שהיגרו לישראל לאחר קום המדינה. חלקו הראשון של הספר עוסק ביצירת יהודי עיראק בגלות, וחלקו השני ביצירתם בישראל. בחלק הראשון סוקרת המחברת את תולדות המחשבה היהודית בבבל מאז ימי המקרא, דרך תקופת התלמוד הבבלי, עבור בימה"ב ועד העת החדשה והשינויים שהמודרנה והחילוניות יצרו בחברה היהודית. היא מציגה את תרומת הסופרים היהודים שהיו מחלוצי הסיפור הקצר, לספרות העיראקית המודרנית. עוד היא בוחנת את סוגיית הבחירה בשפת הכתיבה שעמה התמודדו היוצרים עם המעבר לארץ ישראל ואת יצירותיהם הראשונות בעברית. מחקר זה היה מן הראשונים שפתחו צוהר לספרותם של יוצרים עיראקים בארץ הולדתם, כמו גם להווייתם בשנים הראשונות להגירתם. נושא זה לא היה מוכר עד אז לקהל קוראי האנגלית, ולמעשה גם במרחב התרבותי הספרותי בישראל זכה להתייחסות מעטה.
בספרה השני More and More Equal: The Literary Works of Sami Michael (2005), ברג מציעה דיון מקיף ביצירתו של סמי מיכאל תוך התנגדות לשתי תפישות שאפיינו את הביקורת בת-הזמן. הראשונה היא תפישתו כסופר אתני והשנייה – התבוננות ביצירתו דרך נקודת מבט אידיאולוגית. לדבריה שתי נקודות המוצא הללו הביאו לקריאה שגויה של יצירתו. חשיבותו של המחקר בהצגה המקיפה, הפנורמית, של יצירתו של מיכאל: הפרקים מציגים מגוון של קטגוריות פואטיות, חלקן סטרוקטורליות (מבנה, דמויות), אחרות לשוניות או מרחביות, ומציעים דיון מובנה אשר עוסק בכל רומן בנפרד תוך הצבעה על ההתפתחות שחלה מרומן לרומן והקשרים הנבנים ביניהם. בנוסף היא מציעה דיון מקיף בדמויות ה"אחרים" אצל מיכאל – המהגר המזרחי, האישה והערבי – ובוחנת כיצד ניתן להם, באמצעות יצירתו, מקום מרכזי יותר בספרות העברית.
בשנים האחרונות חוקרת הבטים שונים בספרות העברית (כגון המפגש בין עברית ספרותית לעברית מדוברת או וועדות הפרסים בישראל). מלמדת באוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס.
Fuchs, Esther. "'Exile from Exile: Israeli Writers from Iraq' (book review)". AJS Review. 23(2). 1998. 330-332.

בתיה שמעוני

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

תגיות חופשיות

אחרות, גלות, הגירה, חילוניות, יהדות עיראק, מזרחיות

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת מישיגן
אוניברסיטת קהיר
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות עברית
ספרות ערבית

תחומי מחקר
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
35 (1996)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות