חזרה לדף התוצאות

ברגשטיין פניה /// משוררת ומסאית /// נולדה בשצ'וצ'ין, רוסיה הלבנה /// 19081950 /// גיל
כותב/ת הערך: הולצמן אבנר

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, שימוש חופשי

ז'אנרים אופייניים

שירת ילדים

תחומי יצירה

מסה
שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-10-01 00:00:00

משוררת ומסאית
נולדה בעיירה שצ'וּצ'ין, רוסיה הלבנה. אביה, מורה ומשכיל עברי, הקנה לה בילדותה את האהבה לשפה ולספרות העברית. בשנות מלחמת העולם הראשונה נדדה המשפחה לעיר סוּמי שבאוקראינה, ושם למדה בגימנסיה רוסית לבנות. ב-1922 חזרה עם משפחתה לפולין והתיישבה בעיירה אוגוסטוב. באותה שנה הצטרפה לתנועת "החלוץ הצעיר", ולאחר מכן נעשתה פעילה מרכזית בתנועת "החלוץ" בפולין. מאז כיוונה עצמה לעלייה ולהתיישבות בארץ ישראל.
ביכורי שיריה פורסמו ב-1926 בעיתון "היום" בוורשה ובעיתונות התנועה החלוצית בפולין. ב-1930 עלתה ארצה עם בן-זוגה ובנתה את ביתה בקיבוץ גבת בעמק יזרעאל. מחמת מחלת הלב שהתגלתה אצלה בנעוריה נמנע ממנה למגינת לבה ליטול חלק בעבודה החקלאית, והיא נאלצה להתמחות בעבודות תפירה שהיו לה תחילה עינוי, אך עם הזמן מצאה בהן ייעוד ותחושה של תרומה ממשית לחברה. בד בבד טבעה את חותמה על חיי הקיבוץ בכישרונה הספרותי, הן בכתיבה שוטפת לצורכי קבוצות הילדים המקומיות, בהשתתפות תכופה בשירים וב"רשימות" בעיתוני הקיבוץ והן בניהול חוג הספרות המקומי.
מחלתה ריתקה אותה לגבת, וכל שנותיה בארץ כמעט לא יצאה ממנה, אולם החיים בה על אירועיהם הזעירים ביותר היו לה עולם ומלואו. שיריה ו"רשימות"יה הם מסכת אחת של הזדהות שלמה עם הבית הקיבוצי, עם נופי עמק יזרעאל ועם האידיאל החלוצי המוסיף לזהור בכל עוצמתו מבלי ששגרת היומיום האפורה והמפרכת תפיג את ההתפעמות הנמשכת ממנו. בצד זאת יש בהם התרפקות על בית ההורים ועל זיכרונות הילדות מפולין, וגילויי חיבה להווי החיים היהודי במזרח-אירופה, במיוחד על רקע השואה.
מ-1932 פרסמה משיריה בעיתונות הספרותית בארץ ישראל ובמיוחד בבמות הספרותיות של התנועה הקיבוצית ותנועת העבודה. אחדים מהם (כגון "ניגונים") זכו ללחנים פופולריים. היא כינסה את שיריה בשני קבצים, "בציר" (דבר, 1939) ו"עבים חולפות" (1950), ופרסמה חמישה ספרי שירה ופרוזה לילדים, בהם "בוא אלי פרפר נחמד" (1945), שנפוץ עם השנים בעשרות מהדורות וברבבות עותקים.
בחמש שנותיה האחרונות היתה מרותקת למיטתה בביתה או בבית החולים. אחרי מותה כונסו כל שיריה, לרבות אלה שלא נכללו בספריה, בקובץ "אסיף" (1954). מבחר מקיף מ"רשימות"יה כונס בקובץ "רשימות" (1952). כן הופיעה מעיזבונה שורה של ספרים לילדים. יצירותיה לילדים חוזרות ונדפסות עד "היום", והיא מן האהובים ביותר מבין יוצרי הספרות העברית לגיל הרך.

אבן-שושן, שלמה. "מתת לבבה: פרשת חיים ויצירה". "אסיף". תל אביב: הקיבוץ המאוחד. 1970. 265284; אופק,
אוריאל. "ברגשטיין, פניה". "לקסיקון אופק לספרות ילדים". תל אביב: זמורה ביתן. 1985. 107-106.

אבנר הולצמן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אסיף, בוא אלי פרפר נחמד, בציר, היום, עבים חולפות, רשימות

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

אסיף, לקסיקון אופק לספרות ילדים

מידע כללי

תחומי מחקר
ספרות

עיר או ארץ מגורים
אוגוסטוב
אוקראינה
ישראל
סומי
פולין
קיבוץ גבת

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
31 (1939)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות