חזרה לדף התוצאות

בצלאל יצחק /// חוקר ועורך /// נולד בהראת, אפגניסטן /// 1931 /// גיל: 92
כותב/ת הערך: קלדרון נסים

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עיון
עריכה

פרסים

פרס נשיא המדינה
פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-10-01 00:00:00

חוקר ועורך

נולד בהרָאָת, אפגניסטן. עלה ארצה עם משפחתו ב-1934. חי בירושלים ובתל אביב עד 1948. התגייס כתלמיד, נלחם במלחמת העצמאות ונפצע בקיבוץ מנרה. היה חבר מנרה עד 1954, הדריך בתנועת "המחנות העולים" וערך את ביטאונה, "במבחן". בשנים 1958-1955 למד היסטוריה של עם ישראל וסוציולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטת תל אביב. ב-2005 קיבל תואר דוקטור מבית הספר ללימודי היהדות באוניברסיטת תל אביב. עבודת הדוקטור שלו עסקה ב"השתתפות הספרדים בארץ ישראל בציונות ובתחייה הלאומית בשלהי התקופה העות'מאנית". בשנים 1960-1955 היה מזכיר אישי של השר משה כרמל וראש לשכה של השר יצחק בן אהרן. החל ב-1960 עבד כעיתונאי ב"למרחב", והחל ב-1970 היה עורך מוסף הספרות "משא". לאחר האיחוד בין "למרחב" ובין "דבר", המשיך בעריכת "משא", בשיתוף עם אברהם שאנן. ב-1979 היה עורכו המייסד של כתב העת "פעמים" (מכון בן צבי), ושימש בתפקיד עד צאתו לגמלאות ב-1994.
פירסם מאמרים רבים בעיתונים ובכתבי עת. כתב את הספרים "הכל כתוב בספר: עם סופרים בישראל כיום" (הקיבוץ המאוחד, 1969); "לבדם במבצר הקץ: כך נעלמה יהדות עיראק" (1976); "נולדתם ציונים": הספרדים בארץ ישראל בציונות ובתחייה העברית בתקופה העות'מאנית" (2007); בארץ האבות של הטליבאן (2016) ופגישה עם המזרח: יצחק בן צבי ויהדות המזרח (2017).
כמו כן, ערך את הספרים "כתבי סופרים יהודים ספרדיים ומזרחיים בלשונות יהודיות וזרות": סקר ביבליוגרפי של הספרות היפה במאה העשרים (1982); "פעמי מערב: מחקרים על יהדות צפון אפריקה" (1983).
כתב העת "פעמים" בעריכתו זכה בפרס ירושלים ובפרס נסים גאון. מכון בן צבי זכה ב-1985 בפרס ישראל בציון חלקו של "פעמים". על ספרו "נולדתם ציונים" זכה בפרס נשיא המדינה; בפרס בן צבי; ובפרס הכט. על עבודתו כעורך זכה בפרס היצירה לסופרים ומשוררים על שם לוי אשכול.

נסים קלדרון

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

במבחן, דבר, הכל כתוב בספר: עם סופרים בישראל כיום, השתתפות הספרדים בארץ ישראל בציונות ובתחייה הלאומית בשלהי התקופה העות'מאנית, כתבי סופרים יהודים ספרדיים ומזרחיים בלשונות יהודיות וזרות, לבדם במבצר הקץ: כך נעלמה יהדות עיראק, למרחב, נולדתם ציונים, נולדתם ציונים: הספרדים בארץ ישראל בציונות ובתחייה העברית בתקופה העות'מאנית, פעמי מערב: מחקרים על יהדות צפון אפריקה, פעמים

תגיות חופשיות

יהדות ספרד, יהדות עיראק, מזרחיות

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
היסטוריה
היסטוריה של עם ישראל
סוציולוגיה

בקשר ספרותי עם
בן אהרן יצחק
כרמל משה
שאנן אברהם

תחומי מחקר
היסטוריה
ספרות

עיר או ארץ מגורים
ירושלים
ישראל
קיבוץ מנרה
תל אביב

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
79 (2010)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות