חזרה לדף התוצאות

בסוק עידו /// מתרגם, משורר וחוקר /// נולד בקיבוץ אשדות יעקב, ישראל /// 1950 /// גיל: 73
כותב/ת הערך: טורצקי מאירה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

ז'אנרים אופייניים

ביוגרפיה
פואמה

תחומי יצירה

עיון
שירה
תרגום

פרסים

פרס אקו"ם

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-09-01 00:00:00

מתרגם, משורר וחוקר
נולד ב-1950 בקיבוץ אשדות יעקב. בן למשפחה של אנשי ספרות ולשון. אביו, משה בסוק, היה משורר, מתרגם ועורך. אמו מורה לספרות, לשון ותנ"ך. סביו משני הצדדים היו אף הם אנשי ספר.
כשהיה בן שש-עשרה נפטר אביו, והוא עקר עם אמו מן הקיבוץ לירושלים. את לימודיו בתיכון סיים ב"התיכון שליד האוניברסיטה" בירושלים. לאחר שסיים את לימודיו לתואר ראשון באוניברסיטה העברית בירושלים נסע לצרפת ושם סיים תואר שני בספרות צרפתית. כשחזר לארץ החל לתרגם מצרפתית ומאז הוא נודע כמתרגם, בעיקר של קלאסיקה. בסוק הוא בעל תואר דוקטור מטעם המכון ליהדות בת זמננו באוניברסיטה העברית בירושלים.
על תרגומיו זכה בפרסים רבים: פרס שרת התרבות לתרגום, תשנ"ד; פרס מנשה לוין (על תרגום "דרך פלנדריה" לקלוד סימון, 1996); Palme académique, אות אבירות מטעם ממשלת צרפת, 2003; פרס לאה גולדברג לתרגום (על תרגום "גרגנטואה ופנטגרואל" לרבלה), 2005; פרס שר התרבות, המדע והספורט, תשס"ז. תרגומו את רבלה זכה לפרסום רב. מבקרים אחדים אמנם חלקו על הגישה התרגומית היצירתית שנקט, אבל כולם היללו את יכולתו הלשונית.
ב-1974 ראה אור בהוצאת הקיבוץ המאוחד ספר השירים הראשון שלו, "אשר הסוסים רֵעָיו" (הקיבוץ המאוחד). אחר כך פירסם עוד ארבעה ספרי שירה: "קומדיה" (1976); "פואמה פוליטית" (1978); "טבע טובע" (1989); ו"כהוא זה" (2000). "כהוא זה" הוא אסופה מארבעת ספרי השירה שלו. בסוק אינו ידוע במיוחד כמשורר, אבל אסופת שיריו עוררה את תשומת לבם של המבקרים, והיו ששיערו שלא זכה לפרסום משום שאין הוא שייך לקבוצה, ומשום ששיריו הגותיים וקשים להבנה.
ב-1996 ראה אור ספרו "בצל פרדסים על אדמה מצורעת: על יצירתם של אורי צבי גרינברג ומשה סמילנסקי" (הקיבוץ המאוחד). על כתב היד של ספר זה זכה בפרס אקו"ם לספרות עיון, 1994. פרסם שתי ביוגרפיות שזו לשבחי הביקורות: ב-2017 פרסם את "ליופי ונשגב לבו ער: שאול טשרניחובסקי – חיים" וב-2019 פרסם את "ספקות ואהבות: יהודה עמיחי – חיים".

איזקסון, מירון ח'. "תבונה והיסטוריה אומרות עצמן בשיר". "הארץ" ספרים. 27.2.2002. 12; דיקמן, עמינדב. "יפה להפליא, ובכל זאת – בּסוקרַבְּלֶה". "הארץ" ספרים. 29.10.2003. 8, 14.

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

הערך באתר פרויקט בן יהודה

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אשר הסוסים רֵעָיו, בצל פרדסים על אדמה מצורעת: על יצירתם של אורי צבי גרינברג ומשה סמילנסקי, גרגנטואה ופנטגרואל, דרך פלנדריה, טבע טובע, כהוא זה, ספקות ואהבות: יהודה עמיחי - חיים, פואמה פוליטית, קומדיה

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים
התיכון שליד האוניברסיטה בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
יהדות
ספרות
ספרות צרפתית

תחומי מחקר
ספרות

עיר או ארץ מגורים
ירושלים
ישראל
צרפת

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
24 (1974)

רקע משפחתי

בנו של המשורר, המתרגם והעורך, משה בסוק

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות