חזרה לדף התוצאות

בן משה יקיר /// משורר, עורך ומבקר /// נולד בתל אביב, ישראל /// 1973 /// גיל: 50
כותב/ת הערך: יובל פז

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

צילום: תומר אפלבאום

ז'אנרים אופייניים

אוטוביוגרפיה וממואר

תחומי יצירה

ביקורת
עריכה
שירה

פרסים

פרס משרד התרבות למשוררים בתחילת דרכם
פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

נעם קרון
תאריך עדכון אחרון: 12/2020

משורר, עורך ומבקר
נולד בתל אביב וגדל בגבעתיים. למד בתיכון "קלעי" בגבעתיים. סיים את לימודיו ב-1991, התגייס לצה"ל ושירת בחיל המודיעין. בעל תואר ראשון בתורת הספרות הכללית ובהיסטוריה של עם ישראל מאוניברסיטת תל אביב. בוגר בית הספר לשירה של "הליקון" (1997), ומ-2005 חבר מערכת כתב העת, עורך בהוצאת הספרים ועורך את פסטיבל השירה הבינלאומי 'שער' מטעם "הליקון". מ-2000 עורך ערבי הספרות בבית ביאליק, ומ-2004 העורך הספרותי של פרויקט "שירה על הדרך" מטעם עיריית תל אביב. מנחה סדנאות לכתיבת שירה ופרוזה, מפרסם רשימות על ספרים וביקורות על מוסיקה קלאסית בעיתון "הארץ" ובמגזין "טיים אאוט". כמו כן שימש כשופט בפרס תחרות הסיפור הקצר מטעם עיתון "הארץ" לשנת 2005 ושופט פרס השירה על שם רעיית נשיא המדינה לשנים 2018, 2019.
פרסומו הראשון היה השיר "את טוב לבה" ("מאזניים" מס' 4, כרך ע', ינואר 1996). ספרו הראשון, "בכל בוקר מקריח לפחות אדם בלונדיני אחד" (עם עובד, 2003), הוא קובץ שירים שעניינם התבוננות עצמית בנפש המיוסרת ובגוף המתבלה. האני מדומה ל"אֵדִים שֶׁל פַּחַד/ הַנִּפְלָטִים/ מִנְּחִירֵי הַדְּמוּת הַנִּשְׁקֶפֶת בַּמַּרְאָה" ("למראית אין"). המראה משקפת את מעשה הכתיבה, שלמרות התהוותו בדממה, הוא עוכר את שלוות המשורר: אֵין קוֹל מִלְּבַד הָעֵט הַדּוֹהֵר עַל דַּף הַנְּיָר/ וּבְכָל זֹאת, הָרַעַשׁ כָּאן מַחֲרִישׁ אָזְנַיִם" ("אותיות מרצדות תחת שבלולי הבשר"). לכן מבקש המשורר בשיר הראשון בקובץ "לְהַעֲסִיק אֶת הַשֶּׁקֶט" כדי לא לשמוע את הדממה המציקה לו בשריקתה הטורדנית. בשיר האחרון בקובץ הוא "לוֹגֵם אֶת הַשִּׁירָה", ורק אז, כלומר כשהיא מתנתקת מכל הפונקציות הפואטיות שלה והופכת למשקה הבסיסי של הנשמה, הוא זוכה לרוות נחת מיצירתו.
ספר שיריו השני, "תנשום עמוק, אתה נרגש" (הוצאת כרמל, 2009), הוא כעין אוטוביוגרפיה לירית של פגישות, פרֵדות ומעשי יומיום, מתוך אינספור התבוננויות בגוף ומתוכו, ברגעיו החשופים ביותר. בולטת פואטיקה ישירה וקונקרטית של וידוי, החושפת אירועים ונקודות מפגש של המשורר עם בנות זוגו על רקע העיר תל אביב, כל זאת בכתיבה הומוריסטית המצטיינת במעוף אסוציאטיבי. ספרו השלישי, "גני הזהב של העיר סנקטאפו" (הוצאת חרגול/עם עובד, 2010), הוא אגדת ילדים למבוגרים, המעוצבת כחלום בפרוזה, בשפה חושנית ומהודרת. ספרו הרביעי "אח, לו היה לנו קלרינט (הוצאת מוסד ביאליק, 2013) הוא ספר שירה שמוקדש כולו לאהבה שרוחש למשורר לזולת. ספרו החמישי "הדלתא של חייך (מוסד ביאליק, 2017) הוא קובץ שירים המשלב בין הפואטיקה המיתית של האודיסאה לחוויות החיים השגרתיות. הספר מתמקד באבהות. ספרו השישי "שריקת שומר הלילה" (מוסד ביאליק, 2021) ממשיך ומתמקד בשירת האבהות החדשה.
שיריו תורגמו לאנגלית, לערבית, לסינית, ליוונית, לרוסית ולספרדית ורבים מהם הופיעו בכתבי עת ובאנתולוגיות שונות. זכה בפרס שר התרבות למשוררים בתחילת דרכם (2003) ובפרס ראש הממשלה לספרות (2012).
בורשטיין ,דרור. "שלא לשמוע את דממת החדר שורקת סביבי". "הארץ", תרבות וספרות. 4.4.2003; בקר, אמיר."המנון לשמחה". "הארץ", מוסף ספרים. 7.8.2013; ברקוביץ, אילן. "היכן את מניחה את יופייך כשאת הולכת לישון". "הארץ", תרבות וספרות. 2.5.2008.; ברקוביץ, אילן. "החלום שלי הוא להפסיק לכתוב". "הארץ", תרבות וספרות. 27.2.2009; ברקוביץ, אילן. "לידתה מחדש של השירה העברית לילדים". "הארץ", תרבות וספרות. 27.5.2011; גרוסמן, חגית. "צליל פקוע לרווחה". "הארץ", מוסף ספרים. 6.1.2010; הירש, אלי. "תנשום עמוק, אתה נרגש." "ידיעות אחרונות" מוסף שבעה לילות. 15.5.2008; הירש, אלי. "אח, לו היה לנו קלרינט". "ידיעות אחרונות", מוסף שבעה לילות. 9.8.2013; לאור, יצחק. "מה יעשה אב שנוטש ילדיו". "הארץ", תרבות וספרות. 1.11.2017; טבת דיין, מיה. "שירת האבהות". "הַמּוּסָךְ: מוסף לספרות". 11.1.2018; סומק, רוני. ״הרווח שבין הפרווה לשועל". "עתון 77". 276-277. פברואר-מרס 2003. 9.

יובל פז

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אח לו היה לנו קלרינט, בכל בוקר מקריח לפחות אדם בלונדיני אחד, גני הזהב של העיר סנקטאפו, הארץ, הדלתא של חייך, טיים אאוט, מאזניים, שירה על הדרך, שער, שריקת שומר הלילה, תנשום עמוק, אתה נרגש

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הַמּוּסָךְ: מוסף לספרות, הארץ, ידיעות אחרונות, עתון 77

תגיות חופשיות

אבהות, מיתולוגיה, מקרא, משפחה, סוריאליזם

מידע כללי

שפות תרגום
אנגלית
יוונית
סינית
ספרדית
ערבית
רוסית

תארים אקדמיים
ראשון

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

עיר או ארץ מגורים
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
30 (2003)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות