חזרה לדף התוצאות

בן-כנען (הנדלמן) איתמר /// סופר ועיתונאי /// נולד בישראל /// 1976 /// גיל: 47
כותב/ת הערך: ולדן נעה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons

ז'אנרים אופייניים

מתח
נובלה
סיפור קצר

תחומי יצירה

עיתונאות
עריכה
פרוזה
שירה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-08-01 00:00:00

סופר ועיתונאי
נולד בישראל. בעל טור ועורך בכמה עיתונים, בהם תרבות "מעריב", "העיר" ו"טיים אאוט" תל אביב. כן שימש כעורך בספריית "מעריב". פירסם חמישה ספרים. בהם שני קובצי סיפורים קצרים, "לאן נעלמת אריק איינשטיין?" (הקיבוץ המאוחד, 1999) ו"לחלום על ג'אנק פוד" (2001).
בסיפוריו הקצרים ניכרת השפעתם של סופרים כגון ג'ק קרואק, ריימונד קארבר ויעקב שבתאי. כתיבתו מתאפיינת בייצוג העולם האורבני שבו חיות דמויותיו, תוך תיאור מלא ומדויק של הפרטים המאפיינים את העולם הזה: סוג האלכוהול שהדמויות שותות או הסרטים שבהם הן צופות וכיו"ב. הוא מאיר ומעצים פרטים נקודתיים כגון אלה, לעתים עד כדי טשטוש והעלמה של העולם הסובב אותם.
כמו כן פירסם קובץ שירים בשם כמו הכלבים האלה שמתים מצער כשהבעלים שלהם נוסעים לחופשת סוף שבוע (2002). ספר פתוחה (2004), הוא רומן תצלומים שנעשה בשיתוף עם אולגה בורוזינה. בספר מופיעים בן כנען ובורוזינה (זוג נשוי באותה תקופה) בתנוחות מיניות שונות. התצלומים בספר הם בגוני שחור-לבן, כאשר הדמויות המוצגות בעירום מלא מוקפות בחפצים הלקוחים מתוך עולם ספרותי-אינטלקטואלי כביכול, כגון לוח שחמט ומכונת כתיבה. דרכי עיצוב אלה מאפיינות את ניסיונותיו להעמיד יצירה העוסקת במיניות ובפורנוגרפיה מתוך תפישת עולם תרבותית ויצירתית, מה שעמרי הרצוג (2004) מכנה "ספר פורנוגרפי 'גבוה' בעברית". ב-2014 פרסם את הבלש הבריטי, רומן המתכתב עם הרומנים הבלשיים הזולים של שנות השישים. ספרו האחרון עד כה הוא לפני השמש (2017) – נובלה שנכתבה בהשראת הכתיבה האירופאית של המחצית הראשונה של המאה העשרים ובמיוחד עם תומס מאן ודוד פוגל.
בנוסף תירגם, בשיתוף עם אדם הורוביץ, את ספר שיריו של צ'רלס בוקובסקי "כשאתה מחכה לשחר שיזחל כמו פורץ דרך הווילון לקחת לך את החיים: מבחר שירים" (2001).

הרצוג, עמרי. "פורנוגרפיה למהדרין". "הארץ" תרבות וספרות, 2.8.2004. ה'4; יגיל, רן. "הקארבריסטים". "עתון 77", 236. 1999. 8; שחורי, יערה. "גיבור מטעם עצמו". "מעריב" (מקוון). 2004.

נעה ולדן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

העיר, טיים אאוט, כמו הכלבים האלה שמתים מצער כשהבעלים שלהם נוסעים לחופשת סוף שבוע פתוחה, כשאתה מחכה לשחר שיזחל כמו פורץ דרך הווילון לקחת לך את החיים: מבחר שירים, לאן נעלמת אריק איינשטיין?, לחלום על ג'אנק פוד

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, מעריב, עתון 77

תגיות חופשיות

אורבניות, מיניות, פורנוגרפיה, צילום, תרבות פופולרית

מידע כללי

בקשר ספרותי עם
הורוביץ אדם

משפיעים
ג'ק קרואק
דוד פוגל
יעקב שבתאי
ריימונד קארבר
תומאס מאן

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
23 (1999)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות