חזרה לדף התוצאות

בן-אמיתי לוי /// משורר /// נולד בליאכוביץ, רוסיה /// 19011980 /// גיל
כותב/ת הערך: קזמירסקי אורנה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

שירה

פרסים

פרס אקו"ם

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-08-01 00:00:00

משורר

נולד בליאכוביץ, רוסיה הלבנה. אביו היה צייר-צלם חובב ובעל בית מסחר לספרים. אמו היתה ממשפחת ויסוצקי, שהיתה מראשוני "חובבי ציון" במוסקבה. את חינוכו העברי קיבל ב"חדר מתוקן" ואצל מורים פרטיים. למד בבית ספר עממי רוסי ובבית ספר תיכון בעיר ניסביז'ש, לשם עברו הוריו בתקופת מלחמת העולם הראשונה. מ-1917 היה פעיל ב"צעירי ציון" וב"החלוץ" בניסביז'ש. בקיץ 1920 עזב את העיר עם קבוצת חברים, ואחרי נדודים ותלאות הגיעו לחוף יפו. תחילה עבד כפועל חקלאי במושבות, ואחר כך בסלילת כבישים וכפועל בניין בתל אביב ובבלפוריה, אבל הוא שאף לחיי קבוצה, ובחיפושיו שהה בבאר טוביה ובגן שמואל. בראשית 1926 התקבל לקיבוץ דגניה ב', עבד בחקלאות, אך מ-1939 ובמשך שנים רבות היה מורה לתנ"ך, לספרות וללשון בקיבוצו. החל מ-1925 פרסם "שירים" ורשימות ספרותיות ב"הפועל הצעיר", "הדים", "מאזניים", דבר לילדים ועוד.
נמנה עם חלוצי שירת הכפר הקבוצתי, ואף זכה לכינוי "משורר הקבוצה". בשירתו ביטא את אהבת האדמה, העמק והקיבוץ, ושיבץ בה אלוזיות מהמקרא וממקורות יהודיים נוספים. ספרו הראשון "השיבלים פנימה" פורסם ב-1934 (שטיבל). מאז פרסם עשרה ספרי שירה. האחרון שבהם "שירים" (1979), הוא מבחר מיצירתו.
נושאי שירתו תחומים לרוב בחיי היומיום ובנופי בקעת כנרות ומסמנים את מהלך חייו של קיבוצו, כמו גם את התמורות שעברו על המדינה ועל החברה הקיבוצית. בשירתו ניכרים חותמם של ימי הבראשית, העמידה האיתנה במשך שנים רבות בקו החזית במלחמות ישראל, שמחות הקיבוץ ומשבריו. יצירתו מתבלטת בפשטות ובענווה, שאפיינו את האיש ואת דרכו.
רבים משיריו הולחנו, המפורסם שבהם הוא "שדות שבעמק" (1937). ב-1973 זכה בפרס אקו"ם.

בוסאק, מאיר. ""שירים": מבחר". "מאזניים" נ'. 64-63; ליפשיץ, אריה. "שדות שבעמק". הווייתה של תקופה : יצירות ודיוקנאות בספרות העלייה השלישית. תל-אביב: יחדיו. 1980. 80-79.

אורנה קזמירסקי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

הערך באתר פרויקט בן יהודה

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

הדים, הפועל הצעיר, השיבלים פנימה, מאזניים, דבר לילדים ועוד, שירים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הווייתה של תקופה: יצירות ודיוקנאות בספרות העלייה השלישית, מאזניים

תגיות חופשיות

העלייה השלישית, חלוצים, מלחמה, מקרא, נוף, קיבוץ, שירה מולחנת

מידע כללי

עיר או ארץ מגורים
ישראל
ניסביז'ש
קבוצת דגניה ב'

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
34 (1935)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות