חזרה לדף התוצאות

בן-אור (אורינובסקי) אהרן /// מבקר וחוקר /// נולד בהולינקי, אוקראינה /// 18901973 /// גיל
כותב/ת הערך: צמיר חמוטל

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

ביקורת
ספרות ילדים
עיון
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2019-07-01 00:00:00

מבקר וחוקר
נולד בעיר הולינקי, אוקראינה. התחנך בחדר ובישיבות וכן בקורסים פדגוגיים בגרודנה ובמחלקות הפדגוגיה של אוניברסיטאות קייב, אודסה וּוַרשה. עסק בהוראה שנים רבות, ניהל קורסים פדגוגיים של חברת "תרבות" בפולין, ואף הקים את הסמינריון של "תרבות" בווילנה. עלה לארץ ב-1933 והמשיך ללמד גם בארץ. החל מ-1918 פרסם מאמרים בעיתונים בארץ ובפולין. בשנות העשרים והשלושים הוציא שני ספרי ילדים: "הנמלים" (תרבות, 1921) ו"הורדוס ומרים" (1935). כמו כן הוציא ספר על הרמב"ם (1935), וכן תרגם לעברית ספרי ילדים ונוער, ביניהם "דניאל דירונדה" של ג'ורג' אליוט (1935; הוצאה מחודשת: 1971).
פרסם שתי סדרות ספרים על תולדות הספרות העברית, שאותן הוציא לאור כמה פעמים, במהדורות חדשות, רחבות ומעודכנות: "תולדות השירה העברית בימי-הביניים: עם אנתולוגיה ובאורים" (1930), ו"תולדות הספרות העברית בדורנו" (1955). כמו כן כתב ספרי לימוד לגיאוגרפיה, ללשון ולתולדות הציונות.
בספריו על תולדות הספרות העברית, מטרתו המוצהרת היא ליצור פופולריזציה של החומר בלשון בהירה וסיפורית, באמצעות התייחסות מפורטת לחייו של היוצר, לפואטיקה שלו ולהקשר ההיסטורי והאידיאי שבו כתב, ובעזרת שפע דוגמאות מן היצירות הספרותיות, כמו גם ממכתבים ומאמרים של היוצרים ושל מבקרים שונים. הוא אינו מנסה להציע פרשנויות חדשות אלא להפוך את הספרות העברית לנגישה ובהירה לקוראים, ובמיוחד לקוראים הצעירים. ואמנם ספריו שימשו במשך שנים רבות כספרי עזר בבתי ספר תיכוניים ובסמינרים למורים.

חמוטל צמיר

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

דניאל דירונדה, הורדוס ומרים, הנמלים, תולדות הספרות העברית בדורנו, תולדות השירה העברית בימי-הביניים: עם אנתולוגיה ובאורים

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת אודסה
אוניברסיטת ורשה

תחומי לימוד אקדמיים
חינוך
פדגוגיה

תחומי מחקר
ספרות

עיר או ארץ מגורים
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות