חזרה לדף התוצאות

בלאו שהרה /// סופרת ועיתונאית /// נולדה בבני ברק, ישראל /// 1973 /// גיל: 50
כותב/ת הערך: סתיו שירה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons צילום: Stephan Röhl

ז'אנרים אופייניים

מתח
סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

עיתונאות
פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-08-01 00:00:00

סופרת ועיתונאית
נולדה וגדלה בבני ברק, בת בכורה למשפחה מן הזרם הדתי-לאומי. במסגרת השירות הלאומי התנדבה במכון ללימודי שואה בחיפה, בהוראת תלמידים ובהדרכתם, ובתיעוד ראיונות עם ניצולי שואה. עם תום השירות הלאומי נשארה במכון והמשיכה לעבוד בו. למדה היסטוריה ופסיכולוגיה באוניברסיטת בר-אילן. מ-1999 היא מארגנת ומנחה את "טקס יום השואה האלטרנטיבי" בתל אביב, אירוע שיזמה, ומשתתפים בו אנשי רוח, אנשי תקשורת, סופרים, אמנים ושחקנים, והוא מהווה אלטרנטיבה לציונים הממלכתיים של הטקס הלאומי.
מפרסמת רשימות וכתבות עיתונאיות, בעיקר מתוך ניסיון לרענן את אופני ההסתכלות המקובלים על אורח החיים הדתי, על נשיות ודתיות ועל התפר בין דת לחילוניות. רשימותיה מתפרסמות ב"מעריב", "העיר", "הארץ", ובבמות נוספות. במהלך השנים הגישה תוכניות רדיו וטלוויזיה בערוצים שונים והיא מרבה להשתתף בפאנלים ובתוכניות אירוח בנושאי דת וחברה.
יצירתה הראשונה, סיפור קצר בשם "שרימפס", התפרסמה ב-2001 במוסף "סופשבוע" של עיתון "מעריב", ולאחר מכן תורגמה ופורסמה באנתולוגיות בצרפת ובספרד. סיפורים קצרים נוספים פורסמו באנתולוגיה "שם יש שושנים" לסיפורת נשים ארוטית בעברית (2003, בעריכת הגר ינאי) ובכתב העת "מאזניים". מחזה פרי עטה, "האחרונה", הוצג ב-2004 בפסטיבל לתיאטרון קצר ב"צוותא", תל אביב. המחזה מציג את סיפורן של שתי ניצולות שואה, שהן האחרונות לשרוד את חורבן העולם, אשר מתקוטטות מי מהן תזכה להיות הניצולה "האחרונה" עלי אדמות.
ב-2007 ראה אור ספר ביכוריה, הרומן "יצר לב האדמה", בהוצאת זמורה-ביתן, אשר זכה לביקורות אוהדות. הספר מתאר את חייה של אישה דתית, רווקה בודדה, שטופת שנאה עצמית, אשר בוראת לעצמה גולם עשוי אדמה, כדי שימלא את מאווייה המיניים והרגשיים. בלאו מעניקה פרשנות נשית חדשנית ליצור הסמלי מן המיסטיקה היהודית, הגולם, ובעיקר כפי שהתממש בסיפורו של המהר"ל מן המאה ה-16. ב-2012 יצא ספרה "נערות למופת", הנוגע במתח בין מיניות לצניעות. ב-2018 פרסמה בלאו את האחרות, מותחן שבמרכזו ניצבת שאלת הילודה ומעמדה המרכזי בחברה הישראלית בכלל ובחברה הדתית בפרט.

דותן, קרן. "כי מה יותר אנושי מאהבה לגולם". "הארץ" ספרים. 30.3.2007. 36.

שירה סתיו

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

האחרונה, הארץ, העיר, יצר לב האדמה, מאזניים, מעריב, נערות למופת, שם יש שושנים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

תגיות חופשיות

החברה הדתית, חילוניות, מיסטיות, שואה (נושא יצירה)

מידע כללי

שפות תרגום
ספרדית
צרפתית

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת בר-אילן

תחומי לימוד אקדמיים
היסטוריה
פסיכולוגיה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
34 (2007)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות