חזרה לדף התוצאות

בית אריה מלאכי /// משורר וחוקר /// נולד בגבעתיים, ישראל /// 1937 /// גיל: 86
כותב/ת הערך: פורת אלישע

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר

תחומי יצירה

עיון
שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-08-01 00:00:00

משורר וחוקר
נולד בשכונת בורוכוב, גבעתיים, בבית שהיה ספוג בערכי תנועת העבודה. למד בתיכון "אוהל שם" ברמת גן והיה חבר בתנועת "הנוער העובד והלומד". שרת בנח"ל והצטרף לקיבוץ אור הנר.
ב-1958 החל את לימודיו באוניברסיטה העברית והשלים תואר ראשון בחוגים לשון וספרות עברית. הוא למד אף ספרנות, והמשיך ללימודי תואר שני בבלשנות שאותו השלים ב-1963. ב-1967 השלים את עבודת הדוקטור בהנחיית גרשם שלום בפילוסופיה יהודית וקבלה, ומאז הוא מסור לחקר הפליאוגרפיה העברית. משמש כמרצה באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטאות שונות בחו"ל, עבד בין השאר עם האקדמיה הישראלית למדעים ועם המכון לחקר טקסטים במרכז ההדרכה הלאומי שבפריז. כמו כן שימש כמנהל בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי (1979-1990). ב-2003 נבחר כחבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים. בשנת 2013 זכה בפרס לנדאו למדעים ומחקר. מפעלו המחקרי הגדול של בית אריה הוא הקודיקולוגיה העברית, שהיא תיעוד מפורט של כל כתבי היד העבריים מימי הביניים (2018).
פרסם את שיריו הראשונים בעיתון הנוער העובד "במעלה" (1954). כן פרסם בביטאון הקיבוצי "ניב הקבוצה" (1956). במשך שנות השישים, פרסם שירים וסיפורים בכתבי עת ומוספים ספרותיים כגון "משא", מוסף "דבר" לספרות, הדף לספרות של "על המשמר", "דבר" לילדים (עם ציורים של נחום גוטמן), "קשת", "מולד" ועוד. שיריו נכללו גם בכמה אסופות.
בשיריו, המקיימים זיקות רבות של דמיון לשירי משוררים צעירים אחרים שפרצו בראשית שנות השישים לקדמת הבמה הספרותית, ניכרת רעננות לשונית, שחרור מכבלי השירה של הדור הקודם, מתן מבע לכאבים פרטיים ועוד. שני ספריו: "הרחובות האלה", "ההרים ההם" (1963, אל"ף) עם רישומים של רפי לביא (כתב היד של הספר, בעילום שם, זכה בפרס קרן התרבות אמריקה-ישראל) ו"הרי ירושלים וכל הייסורים: שירים" (1967), היו הבטחה שירית מסקרנת, אך הוא בחר במסלול אקדמי וחדל לפרסם ספרות יפה. כמו כן פרסם סיפור לילדים בשם "לאן נעלמת השמש" (1960) עם ציורים של אריה נבון.

בן עזר, אהוד. "שירי מ. בית-אריה". "למרחב" "משא". 6.9.1963; קורצווייל, ברוך. "על זרמים חדשים בספרות העברית החדשה". "מאזניים" כ"ה. 1967-1968. 260; גינור, צביה. "הרי ירושלים וכל הייסורים". "היום". 14.3.1969.

אלישע פורת

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

במעלה, דבר, דבר לילדים, ההרים ההם, הרחובות האלה, הרי ירושלים וכל הייסורים: שירים, לאן נעלמת השמש, מולד, משא, ניב הקבוצה, על המשמר, קשת

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

היום, למרחב, מאזניים

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים
תיכון אהל שם ברמת גן

תחומי לימוד אקדמיים
בלשנות
לשון
ספרות
ספרות עברית
ספרנות
פילוסופיה
פילוסופיה יהודית
קבלה

בקשר ספרותי עם
לביא רפי
נבון אריה
שלום גרשם

תומכים ו/או מורי דרך
שלום גרשם

תחומי מחקר
יהדות
לשון
ספרות
פילוסופיה

עיר או ארץ מגורים
ישראל
קיבוץ אור הנר

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
23 (1960)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות