חזרה לדף התוצאות

בוגנים אמי /// סופר וחוקר בשפה הצרפתית /// נולד במוגדור (אסווירה), מרוקו /// 1951 /// גיל: 72
כותב/ת הערך: בירן יאיר

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

נובלה
סיפור קצר

תחומי יצירה

עיון
פרוזה

שפות יצירה

צרפתית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-08-01 00:00:00

סופר וחוקר בשפה הצרפתית
נולד במוגדור (אסווירה), מרוקו. עלה ארצה ב-1970. למד הנדסה בטכניון, אך מאוחר יותר פנה ללמוד פילוסופיה באוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטור שלו, שאותה כתב באוניברסיטה העברית בירושלים, עוסקת ב"תגובתו הדתית-יהודית של עמנואל לוינס לאליליות של מרטין היידגר". רואה עצמו קודם כול כאיש חינוך המקדיש עצמו למחקר, לתכנון ולהכשרת אנשי הוראה. בשנים 2008-2000 ניהל את היחידה למחקר ולפיתוח במחלקה לחינוך יהודי-ציוני של הסוכנות היהודית. אחד ממקימי בית ספר מנדל למנהיגות יהודית בחינוך.
פירסם בצרפתית ארבעה קובצי סיפורים קצרים, נובלות, וכן סיפורים בכמה כתבי עת. ביצירות אלה עסק באורחות חייהם של היהודים הספרדיים, במיוחד אלה שהתיישבו במרוקו ובני עיר הולדתו, מוגדור. בכל חיבוריו הוא נותן לקורא "להרגיש" את גיבוריו ואת האווירה שסביבם.
ערך ארבע-עשרה אנתולוגיות בצרפתית שאותן הקדיש ליהדות ספרד, וכן לערים ולאזורים גיאוגרפיים חשובים בארץ ישראל (ירושלים, צפת, ים המלח, הנגב ועוד). בכל חיבור כזה יש תיאור גיאוגרפי והיסטורי, עם ציטוטי מקורות. התיאור ממצה, חי ומעורר עניין. האנתולוגיה על יהודי ספרד, L'or et le feu (הזהב והאש, 1992), מתאפיינת במיוחד בייצוג הרחב של גדולי הרוח היהודים של ארץ זו. כתב כתריסר מונוגרפיות מעמיקות בצרפתית על הוגי דעות ומנהיגים יהודים, מהרמב"ם ושפינוזה ועד אחד העם, פרנץ רוזנצווייג, ליאו שטראוס, ישעיהו ליבוביץ (שהוא מציג בצורה נועזת כ"צדוקי חדש"), הרמן כהן, הרב סולובייצ'יק ואחרים.
בשנים האחרונות עסק בוגנים בבירורו של מושג חדשני: "עממיות יהודית", כשמה של מסה שלו שיצאה לאור בעברית ב-2007, "עממיות יהודית בעידן של גלובליזציה" (הסוכנות היהודית). מדובר בניסיון להגדיר מחדש מהו הקולקטיב היהודי באופן שמכליל ומתגבר על הגבולות המצמצמים של דת, לאומיות, אומה, עם ושאר ההגדרות שהתגלגלו במאתיים השנים האחרונות.
בין השאר פירסם בצרפת ספר המוקדש לחגיגות המאה של תל אביב, Tel-Aviv, Sans répit (תל אביב, עיר ללא הפסקה, 2009). ספרו השני שנדפס בעברית, "פגישה עם מחנך" (2010), עוסק במפעלו החינוכי של סימור (שלמה) פוקס. ספרו השלישי, מבוי משיחי ( 2016), מבקש לערוך חשבון נפש ולהבין מחדש מושגים מרכזיים במחשבת ישראל ואת השפעת המחשבה היהודית על המציאות שבה אנחנו חיים. חלק מכתביו תורגמו לאנגלית.
חתן פרס חיים זעפרני לשנת 2008 עבור יצירתו הספרותית המושפעת מחיי היהודים במרוקו.

יאיר בירן

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

עממיות יהודית בעידן של גלובליזציה, פגישה עם מחנך

תגיות חופשיות

יהדות מרוקו, משיחיות, פילוסופיה

מידע כללי

שפות תרגום
אנגלית

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת חיפה
האוניברסיטה העברית בירושלים
הטכניון

תחומי לימוד אקדמיים
הנדסה
פילוסופיה

תחומי מחקר
יהדות
פילוסופיה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות