חזרה לדף התוצאות

אתגר לאה /// סופרת /// נולדה בירושלים, ישראל /// 1945 /// גיל: 78
כותב/ת הערך: רז רותם

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

עיתונאות
פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-01-01 00:00:00

סופרת
נולדה בירושלים וגדלה באשקלון. בוגרת החוגים לספרות עברית ולמקרא באוניברסיטה העברית בירושלים ובעלת תואר שני בלימודי המזרח התיכון מאוניברסיטת ברקלי. שימשה ככתבת בעיתונים "ידיעות אחרונות" ו"מעריב", שם עסקה בעיקר בתיעוד חיי החברה הגבוהה בארץ, ובמשך כעשר שנים פירסמה את הטור "תשאל את לאה אתגר" ב"מעריב".
ב-1984 ראה אור בהוצאת סקאלה ספרה הראשון, "פרפרים בבטן", שאת סיפוריו מאכלסים גיבורים בודדים הכמהים לאהבה. בהמשך ראו אור שלושה רומנים: "עיר על הים" (1996); "אמריקה זה כאן" (2006); "הר הרוחות והצבים" (2008).
ב"עיר על הים", רומן המכיל מרכיבים אוטוביוגרפיים, היא חוזרת אל עולם ילדותה הדתי-חרדי ומגוללת את קורותיה של משפחה העוברת בשנות החמישים משכונת מאה שערים בירושלים לשכונת אפרידר החדשה והחילונית באשקלון. הרומן מתאר את קשיי המשפחה נוכח המעבר החד מהעולם השמרני לעולם המודרני ומסופר מנקודת מבטה של נערה מתבגרת וסקרנית הנמשכת אל הישראליות החדשה שמתגלה לה. הרומן מתאר בחן רב, ובאמצעות שלל דמויות ססגוניות המאכלסות אותו, את הניסיון לכונן ישראליות חדשה ומודרנית בשנותיה הראשונות של המדינה, ישראליות שתהווה אנטיתזה לעולם היהודי הישן.
ב"הר הרוחות והצבים" עוזבת גיבורת הרומן, עיתונאית המסקרת את חיי החברה הגבוהה, את העולם המוכר לה ומגיעה לבדה להר סחוף רוחות כדי לנסות ולאחות את שברי חייה. על ההר היא נאלצת להתמודד עם השדים שלה וכן עם כרישי נדל"ן המאיימים להשתלט על הטבע הפראי שבו היא קובעת את משכנה ולהעלים את הצבים מהנוף המקומי.
ספרה הפרדס האחרון (2014) מתאר משפחת פרדסנים הנמצאת במשבר אישי וכלכלי. הסיפור המשפחתי מבקש לייצג את שינויי הערכים בחברה הישראלית.

אביטוב, ירון. "ילדות באשקלון". "ידיעות אחרונות" תרבות, ספרות, אמנות. 20.12.1996. 30-29; ישראל, יעל. "איך שאמא הייתה מכינה סנדוויץ". "מעריב" ספרות וספרים. 20.12.1996. 30.

רותם רז

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אמריקה זה כאן, הר הרוחות והצבים, ידיעות אחרונות, מעריב, עיר על הים, פרפרים בבטן

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

ידיעות אחרונות, מעריב

תגיות חופשיות

חילוניות, חרדיות, טבע

מידע כללי

תארים אקדמיים
שני

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת קליפורניה בברקלי
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
לימודי מזרח תיכון
מזרח תיכון
מקרא
ספרות
ספרות עברית

עיר או ארץ מגורים
אשקלון
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
39 (1984)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות