חזרה לדף התוצאות

ארצי שירי /// סופרת, מבקרת ספרים ותסריטאית /// נולדה בתל אביב, ישראל /// 1972 /// גיל: 51
כותב/ת הערך: הירש אלי

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

צילום: ורדי כהנא

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

ביקורת
פרוזה
תסריטאות

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-01-01 00:00:00

סופרת, מבקרת ספרים ותסריטאית
נולדה וגדלה ב"תל אביב". בתו של המלחין והזמר שלמה ארצי ונכדתו של יצחק ארצי, מראשי המחתרת הציונית ברומניה במלחמת העולם השנייה ולימים אחד ממנהיגי המפלגה הליברלית בישראל, חבר כנסת וסגן ראש עיריית "תל אביב". למדה בבית הספר היסודי "צהלה" ובתיכון ע"ש תלמה ילין בגבעתיים במגמת התיאטרון. אחרי השירות הצבאי שהתה שנה בפריז, ובשובה למדה ספרות כללית ופילוסופיה באוניברסיטה העברית בירושלים וקולנוע בבית הספר לקולנוע ע"ש סם שפיגל. ב-1994 החלה לפרסם סקירות על ספרים בעיתונות, תחילה במקומונים "זמן "תל אביב", "כל "העיר" ו"תל אביב", לאחר מכן כמבקרת הספרים הקבועה של "העיר" (2001-1998), במוסף לספרות של "ידיעות אחרונות" ובמוסף "ספרים" של "הארץ". נשואה לשחקן יפתח קליין.
דיבבה וביימה דיבוב בסרטי אנימציה (1996-1997), הגישה את מגזין התרבות "עושים רוח" (ערוץ 1, 2001-2002) ואת תוכנית הספרות "הסימניה" (ערוץ 2, 2005), הגישה וכתבה קטעי קישור בסרט התיעודי "אררט – זכירה ושכחה" על זיכרון השואה אצל בני הדור השלישי (הטלוויזיה החינוכית, 2002), שימשה לקטורית ועורכת תסריטים בקרן לקולנוע ולטלוויזיה וב"הוט" (2005-2002), וכן כתבה תסריטים לסדרות טלוויזיה. ב-1984 יצא ספר עם שיריו של אביה שלמה ארצי, מעוטר באיוריה ובאיוריו של אחיה, בן.
עלילתו של ספרה "בוץ" (עם עובד, 2006) מפגישה בין נער יתום מהוריו, העובד כשוליה במספרה ומתמודד עם זהותו המינית המורכבת, ובין נערה בודדה, בת לאב מתעלל, שנמלטת מבן זוגה ומחפשת בית. במהלך בילוי במועדון נופלים השניים קורבן לניסיון אונס המסתיים במותו של אחד התוקפים, ויוצאים למסע בריחה ארוך ורווי תפניות בכל רחבי "הארץ". בסגנונו של הרומן ניכרות שתי השפעות מנוגדות: מחד גיסא, של אסתטיקה קולנועית מובהקת, בעיקר של סרטי פעולה, הניכרת בעיצוב המדוקדק של סצנות השיא הקדחתניות ובהן אונס ורצח; ומאידך גיסא, של לשון הפרוזה העברית העשירה של סופרים מרכזיים כדויד גרוסמן, שנכתבה בעשרות השנים האחרונות כדי לייצג דמויות ממרכז החברה הישראלית, והיא מעובדת ב"בוץ" דווקא לייצוג דמויות משוליה הנידחים. כתיבתה מנסה אפוא לגייס את הישגי התרבות הישראלית לטובת שוליה המודרים והמושתקים, באמצעות מודלים שמקורם בתרבות הפופולרית. בין מקורות השפעתה אפשר לציין את שירתו של רוני סומק.

ניב, טל. "אין מה לעשות, כפרה, ככה זה". "הארץ" ספרים. 7.6.2006. 28; לוי, דפנה. "נולדו לרוץ". "טיים אאוט" "תל אביב" 190. 22.6.2006. 135.

אלי הירש

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אררט – זכירה ושכחה, בוץ, הארץ, הסימניה, העיר, זמן תל אביב, ידיעות אחרונות, כל העיר, עושים רוח, תל אביב

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, טיים אאוט

תגיות חופשיות

מיניות, פגיעה מינית, שוליים, תרבות פופולרית

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
בית הספר ע''ש סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה בירושלים
האוניברסיטה העברית בירושלים
תיכון ע"ש תלמה ילין בגבעתיים

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות כללית
פילוסופיה
קולנוע

משפיעים
רוני סומק

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
34 (2006)

רקע משפחתי

בתו של שלמה ארצי

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות