חזרה לדף התוצאות

ארד (רודניק) צבי יהודה /// משורר, סופר ומתרגם /// נולד בוילנה, ליטא /// 19091994 /// גיל
כותב/ת הערך: פורת אלישע

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

פרוזה
שירה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-01-01 00:00:00

משורר, סופר ומתרגם
נולד בווילנה, ליטא, למשפחה מסורתית, אך כבר בגיל עשר החל להתרחק מעולם המסורת של הוריו. הצטרף לתנועת "השומר הצעיר" והיה פעיל בקן וילנה. הכשיר עצמו לעלייה לארץ, למד ראיית חשבון ועבד כמנהל חשבונות בבית חרושת לעיבוד עורות. יצא לתקופת הכשרה ואף למד נהיגה, מעשה נדיר בין המכשירים עצמם לעלייה. ב-1931 הגיע ארצה, הצטרף לקיבוץ עין שמר והיה אחד ממייסדיו. בקיבוץ עבד במסגרייה ובאחזקה, והיה חבר הקיבוץ כמעט שלושים שנה.
ערב מלחמת העולם השנייה ניסה לשכנע את הוריו לעלות ארצה, אך הם סירבו. בתום המלחמה, עם הגעת הניצולים הראשונים מווילנה, נודע לו כי הנאצים רצחו את כל בני משפחתו בפונאר, גיא ההריגה הגדול הקרוב לווילנה. הוא נתן לכך ביטוי בשירו "אל פונאר דרכים יובילו אין לחזור".
שיריו הראשונים נדפסו בעיתונות "השומר הצעיר" בפולין ובליטא. ספר שיריו הראשון, "בדלוק הסתיו", היה ספר השירה הראשון של הוצאת ספרית פועלים (1939), ובו שירי התפעמות מהמפגש עם הארץ ונופיה. ספר שיריו השני, "יומן באפר" (1946), שירי קינה על חורבן וילנה היהודית, נכתב לאחר ששמע את עדותה הכואבת של רוז'קה קורצ'ק-מרלא, פרטיזנית מגטו וילנה.
נספח בשעתו לקבוצת המשוררים והסופרים של מפ"ם, מפלגת הפועלים המאוחדת, בהנהגתו של אברהם שלונסקי, והיה מראשי המשוררים של "התרבות המתקדמת". שיריו וסיפוריו, שלימים כונסו בספרים, נדפסו תחילה בכתב העת "אורלוגין" בעריכת שלונסקי, החל מהגיליון הראשון, שראה אור בדצמבר 1950. בשירתו ניכרת זיקה ללשון המשנה והתלמוד, ושימוש בתחדישים לשוניים. עוד מספריו: "ביתו של אדם: רומאן" (1951, 1984); "על אדמתי: שירים" (1954); "ימי ניסן: רומאן" (1956); "מסתיו עד לא" (1980); "להיות לחלום" (1982).
מתרגומיו: ד"ר ז'יוואגו מאת בוריס פסטרנק (1958); "המנדרינים" לסימון דה-בובואר (1958); "לידי מקבת של מחוז מצנסק" לניקולאי לסקוב (1967); "המיתוס של סיזיפוס" לאלבר קאמי (1978); החטא ועונשו לדוסטוייבסקי (1993) ורבים נוספים.

אבן, יוסף. "על שתי חטיבות פרוזה של צבי ארד". "מאזניים" מ"ב (6-5). 1976. 376-381; זינגר, משה. "מה זה בטלולית, על דמותו ומפעלו הספרותי-תרגומי של צבי ארד ז"ל". "ידיעות אחרונות" לשבת. 21.1.1994. 30; —. "אני נלחם על לשון חיה" (ריאיון). "ידיעות אחרונות" לשבת. 19.3.1993. 26; טוקר, נפתלי. "שירתו של צבי ארד בזיקתה לזמנה". "מאזניים" נ"ג (2). 1981. 152-158.

אלישע פורת

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אורלוגין, בדלוק הסתיו, ביתו של אדם: רומאן, המיתוס של סיזיפוס, המנדרינים, יומן באפר, ימי ניסן: רומאן, להיות לחלום, לידי מקבת של מחוז מצנסק, מסתיו עד לא, על אדמתי: שירים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

ידיעות אחרונות, מאזניים

תגיות חופשיות

משנה, נוף, קיבוץ, שואה (ביוגרפיה), שואה (נושא יצירה), תלמוד

מידע כללי

תחומי לימוד אקדמיים
ראיית חשבון

בקשר ספרותי עם
שלונסקי אברהם

עיר או ארץ מגורים
ישראל
קיבוץ עין שמר

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
30 (1939)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות