חזרה לדף התוצאות

אלקלעי-גוט קרן /// משוררת, סופרת, מתרגמת וחוקרת ספרות /// נולדה בלונדון, אנגליה /// 1945 /// גיל: 78
כותב/ת הערך: אליאס נתנאלה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons, צולם על ידי מיכאל דיקל

ז'אנרים אופייניים

ביוגרפיה

תחומי יצירה

עיון
פרוזה
שירה
תרגום

שפות יצירה

אנגלית
עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-12-01 00:00:00

משוררת, סופרת, מתרגמת וחוקרת ספרות
נולדה בלונדון בלילה האחרון של ה"בליץ" במלחמת העולם השנייה, להורים יהודים פליטי המלחמה, שאיבדו את רוב בני משפחתם בשואה. בעקבות הגילוי כי אחת האחיות של אמה שרדה את השואה וחיה ברוצ'סטר שבניו יורק, עברה משפחתה לשם. קיבלה תואר ראשון (1966), תואר שני (1967) ותואר דוקטור (1975) בספרות אנגלית מאוניברסיטת רוצ'סטר. עלתה לארץ ב-1972. בשנים שלאחר עלייתה ארצה לימדה באוניברסיטת בן-גוריון ובאוניברסיטת בר-אילן. ב-1977 החלה ללמד במחלקה לספרות אנגלית באוניברסיטת תל אביב, שבה היא מלמדת עד היום.
החלה לכתוב שירה באנגלית עם עלייתה ארצה, כאשר חשה כי העברית אינה מאפשרת לה להביע את רגשותיה כראוי. השירה היוותה עבורה מעין שפה סודית, דרך להבין את העולם שסביבה תוך ניסיון ליצור סדר והיגיון בדברים. שיריה נוגעים בכל תחומי החיים, מערכות יחסים, אהבה, פוליטיקה ואירועים יומיומיים. כתיבתה משוחררת, נטולת יומרות וזמינה לקורא קשוב ופתוח.
פירסמה עשרים ספרי שירה באנגלית ובעברית. שיריה, סיפוריה ותרגומיה – בין השאר לשיריהם של יהודה עמיחי ויונה וולך – נדפסו בכמה שפות אירופיות, תורגמו בין השאר לערבית ולטורקית ופורסמו בכתבי עת רבים בעולם. זכתה בפרסים רבים, בהם: פרס קרן תל אביב לספרות ואמנות על ספריה Making Love: Poems (עכשיו, 1980), "אהבת בגדים ועירום" (1999) ו"תאוות שוליות" (2004); פרס התאחדות אגודות הסופרים עבור הספר Ignorant Armies (1992); ומענק קרן עמו"ס עבור הספר "העל-טבעי בחיי יום יום" (1996). ב-2004 הוציאה דיסק ייחודי המשלב בין שירה למוזיקה אלקטרונית, בשם Thin Lips. מופיעה ברחבי "הארץ" עם להקה בשם "פאניק אנסמבל" בקריאה משיריה על רקע מוזיקת רוק אוונגרדית.
עוד מספריה: "פסלי חמאה" (1983); (Love Soup (1992; "אתה/אני ועוד שירי מלחמה" בתרגום סבינה מסג, אילן שיינפלד, רחל חלפי (1994); (2004) So Far So Good; "שומרי נעורי" (2010), ניסים וכו (2012); שירת האיים הקסומים: אבולוציה של רגשות (2014), דרכים לאהובת (2017) וירושה (2018).
על ספרה "תאוות שוליות" כתבה המשוררת דנה אמיר (2004): "מתחת לפני השטח השיריים, מלאי האירוניה וההומור, רוחשות שאלות קיומיות נוקבות […] הרב-גוניות התימטית, העשויה להיחוות בקריאה ראשונה כסוג מסוים של אי סדר, מתגלה אט אט כסדר מחושב ביותר […] [היא] משיבה את הסדר על כנו באמצעות אי סדר".
תחומי המחקר שלה נוגעים בקשר שבין שירה לתרבות פופולרית, שירה ויקטוריאנית ודקדנטית ושירה מודרנית. פירסמה ביוגרפיה על חייה של המשוררת אדלייד קרפסי (1988); ספר מחקר על הקשר בין שירה לתרבות הפופ (2007); ועשרות מאמרים וביקורות על שירה, נשים, שפה, כתיבה ומה שביניהן. היא אחת ממייסדות אגודת הסופרים כותבי אנגלית בישראל, יו"ר האגודה וסגנית נשיא התאחדות אגודות הסופרים בישראל.

אמיר, דנה. "אותו רעב לשוב לדבר שמוכר לנו״. "הארץ" ספרים. 7.6.2004. 28; פלטי, מיכל. ״שיר הוא לא רק מילים". "הארץ". 25.2.2004. ד'5;
Ostriker, Alicia. "Review of 'Ignorant Armies"'. Lilith. Spring 1995. 28-30.

אליאס, נתנאלה

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אהבת בגדים ועירום, אתה/אני ועוד שירי מלחמה, העל-טבעי בחיי יום יום, פסלי חמאה, שומרי נעורי, תאוות שוליות

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

תגיות חופשיות

מוזיקה, שואה (ביוגרפיה), שירה אנגלו-סקסית

מידע כללי

שפות תרגום
טורקית
מספר שפות אירופיות
ערבית

תארים אקדמיים
שלישי

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות אנגלית

תחומי מחקר
ספרות

עיר או ארץ מגורים
ארה"ב
רוצ'סטר

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות